seahub - en to ru translation catalogue (1640 entries)

en: Scan the QR code to view the shared content directly
ru: Отсканируйте QR-код, чтобы напрямую просмотреть общий контент

en: Exit System Admin
ru: Выйти из консоли Администратора

en: Exit Organization Admin
ru: Выход администратора сообщества

en: Exit Institution Admin
ru: Выход администратора учреждения

en: System Admin
ru: Системный администратор

en: Organization Admin
ru: Администратор сообщества

en: Institution Admin
ru: Администратор учреждения

en: View profile and more
ru: Просмотр профиля и другое

en: Used:
ru: Использовано:

en: Settings
ru: Настройки

en: Customer Portal
ru: Портал клиентов

en: Log out
ru: Выход

en: Undo
ru: Отменить

en: User {user_link} has added you to {group_link}
ru: Пользователь {user_link} добавил вас в {group_link}

en: {share_from} has shared a library named {repo_link} to you.
ru: {share_from} поделился с вами библиотекой {repo_link}.

en: {share_from} has shared a folder named {repo_link} to you.
ru: {share_from} поделился с вами папкой {repo_link}.

en: {share_from} has changed the permission of library {repo_link} to {permission}.
ru: {share_from} изменил разрешение библиотеки {repo_link} на {permission}.

en: {share_from} has changed the permission of folder {repo_link} to {permission}.
ru: {share_from} изменил разрешение папки {repo_link} на {permission}.

en: {share_from} has cancelled the sharing of library {repo_name}.
ru: {share_from} отменил общий доступ к библиотеке {repo_name}.

en: {share_from} has cancelled the sharing of folder {repo_name}.
ru: {share_from} отменил общий доступ к папке {repo_name}.

en: {share_from} has shared a library named {repo_link} to group {group_link}.
ru: {share_from} поделился библиотекой {repo_link} в группе {group_link}.

en: {share_from} has shared a folder named {repo_link} to group {group_link}.
ru: {share_from} поделился папкой {repo_link} в группе {group_link}.

en: {user} has transfered a library named {repo_link} to you.
ru: {user} передал вам библиотеку {repo_link}.

en: {user} created file {fileName} in library {libraryName}.
ru: {user} создал файл {fileName} в библиотеке {libraryName}.

en: {user} created file {fileName} and {fileCount} other file(s) in library {libraryName}.
ru: {user} создал файл {fileName} и {fileCount} других файлов в библиотеке {libraryName}.

en: {user} deleted file {fileName} in library {libraryName}.
ru: {user} удалил файл {fileName} в библиотеке {libraryName}.

en: {user} deleted file {fileName} and {fileCount} other file(s) in library {libraryName}.
ru: {user} удалил файл {fileName} и {fileCount} других файлов в библиотеке {libraryName}.

en: {user} restored file {fileName} in library {libraryName}.
ru: {user} восстановил файл {fileName} в библиотеке {libraryName}.

en: {user} renamed file {oldFileName} {fileName} in library {libraryName}.
ru: {user} переименовал файл {oldFileName} {fileName} в библиотеке {libraryName}.

en: {user} moved file {fileName} in library {libraryName}.
ru: {user} переместил файл {fileName} в библиотеке {libraryName}.

en: {user} moved file {fileName} and {fileCount} other file(s) in library {libraryName}.
ru: {user} переместил файл {fileName} и {fileCount} других файлов в библиотеке {libraryName}.

en: {user} updated file {fileName} in library {libraryName}.
ru: {user} обновил файл {fileName} в библиотеке {libraryName}.

en: {user} created folder {folderName} in library {libraryName}.
ru: {user} создал папку {folderName} в библиотеке {libraryName}.

en: {user} created folder {folderName} and {folderCount} other folder(s) in library {libraryName}.
ru: {user} создал папку {folderName} и {folderCount} других папок в библиотеке {libraryName}.

en: {user} deleted folder {folderName} in library {libraryName}.
ru: {user} удалил папку {folderName} в библиотеке {libraryName}.

en: {user} deleted folder {folderName} and {folderCount} other folder(s) in library {libraryName}.
ru: {user} удалил папку {folderName} и {folderCount} других папок в библиотеке {libraryName}.

en: {user} restored folder {folderName} in library {libraryName}.
ru: {user} восстановил папку {folderName} в библиотеке {libraryName}.

en: {user} renamed folder {oldFolderName} {folderName} in library {libraryName}.
ru: {user} переименовал папку {oldFolderName} {folderName} в библиотеке {libraryName}.

en: {user} moved folder {folderName} in library {libraryName}.
ru: {user} переместил папку {folderName} в библиотеке {libraryName}.

en: {user} moved folder {folderName} and {folderCount} other folder(s) in library {libraryName}.
ru: {user} переместил папку {folderName} и {folderCount} других папок в библиотеке {libraryName}.

en: Notifications
ru: Уведомления

en: Notification
ru: Уведомление

en: Mark all as read
ru: Отметить все как прочитанное

en: View all notifications
ru: Просмотреть все уведомления

en: Close
ru: Закрыть

en: A file is being uploaded. Are you sure you want to leave this page?
ru: Файл загружен. Вы уверены, что хотите покинуть эту страницу?

en: Views
ru: Представления

en: Refresh the view
ru: Обновить вид

en: Tags
ru: Теги

en: Files
ru: Файлы

en: More operations
ru: Больше операций

en: Server Version:
ru: Версия сервера:

en: About Us
ru: О нас

en: Contact information is required.
ru: Контактная информация обязательна.

en: Abuse report added
ru: Отчет о нарушении добавлен

en: Report Abuse
ru: Сообщить о нарушении

en: Abuse Type
ru: Тип нарушения

en: Copyright Infringement
ru: Нарушение авторского права

en: Virus
ru: Вирус

en: Abuse Content
ru: Нарушение контента

en: Other
ru: Другое

en: Contact Information
ru: Контактная информация

en: Description
ru: Описание

en: Cancel
ru: Отменить

en: Submit
ru: Отправить

en: Add Wiki
ru: Добавить Wiki

en: Name
ru: Имя

en: Wiki owner
ru: Владелец Wiki

en: Optional
ru: Дополнительно

en: Select a department
ru: Выбрать отдел

en: No options available
ru: Нет доступных опций

en: New page
ru: Новая страница

en: Are you sure to change group {placeholder} to department ?
ru: Вы уверены, что изменить группу {placeholder} на отдел?

en: Change group to department
ru: Изменить группу на отдел

en: Please enter the old password
ru: Пожалуйста, введите старый пароль

en: Please enter a new password
ru: Пожалуйста, введите новый пароль

en: New password is too short
ru: Новый пароль слишком короткий

en: Please enter the new password again
ru: Пожалуйста, введите новый пароль снова

en: New passwords don't match
ru: Новые пароли не совпадают

en: Successfully changed library password.
ru: Успешно изменен пароль библиотеки.

en: Change Password of Library {placeholder}
ru: Изменить пароль библиотеки {placeholder}

en: Old Password
ru: Старый пароль

en: New Password
ru: Новый пароль

en: (at least {placeholder} characters)
ru: (не менее {placeholder} символов)

en: New Password Again
ru: Новый пароль снова

en: 3 days ago
ru: 3 дня назад

en: 1 week ago
ru: 1 неделю назад

en: 1 month ago
ru: 1 месяц назад

en: all
ru: все

en: Clean succeeded.
ru: Успешно очищено.

en: Clean
ru: Очистить

en: Clear files in trash and history：
ru: Удалить файлы из корзины и истории старше чем:

en: Modification Details
ru: Подробности изменения

en: New files
ru: Новые файлы

en: Deleted files
ru: Удаленные файлы

en: Renamed or Moved files
ru: Переименованные или перемещенные файлы

en: Modified files
ru: Измененные файлы

en: New directories
ru: Новые каталоги

en: Deleted directories
ru: Удаленные каталоги

en: Confirm
ru: Подтвердить

en: Delete Account
ru: Удалить аккаунт

en: Really want to delete your account?
ru: Вы действительно хотите удалить вашу учетную запись?

en: Delete
ru: Удалить

en: Disconnect
ru: Разъединить

en: Are you sure you want to disconnect?
ru: Вы уверены, что хотите разъединить?

en: Restore Library
ru: Восстановить библиотеку

en: Are you sure you want to restore this library?
ru: Вы уверены, что хотите восстановить эту библиотеку?

en: Restore
ru: Восстановить

en: Unlink device
ru: Удалить устройство

en: Are you sure you want to unlink this device?
ru: Вы уверены, что хотите удалить это устройство?

en: Delete files from this device the next time it comes online.
ru: Удалить файлы с этого устройства, когда оно будет онлайн в следующий раз.

en: Unlink
ru: Удаление

en: Convert Wiki
ru: Конвертировать Wiki

en: Invalid destination path
ru: Путь назначения указан неверно

en: Can not move folder %(src)s to its subfolder %(des)s
ru: Невозможно переместить папку %(src)s в ее подпапку %(des)s

en: Can not copy folder %(src)s to its subfolder %(des)s
ru: Невозможно скопировать папку %(src)s в ее подпапку %(des)s

en: Copy {placeholder} to
ru: Копировать {placeholder} в

en: Copy selected item(s) to:
ru: Скопировать выбранные элемент(ы) в:

en: Search
ru: Поиск

en: Move {num} items
ru: Перемещение {num} элементов

en: Copy {num} items
ru: Копирование {num} элементов

en: Name is required
ru: Имя обязательно

en: Name should not include '/'.
ru: Имя не должно содержать '/'.

en: New Department Library
ru: Новая библиотека отдела

en: The name "{name}" is already taken. Please choose a different name.
ru: Имя "{name}" уже занято. Пожалуйста, выберите другое имя.

en: New File
ru: Новый файл

en: New Folder
ru: Новая папка

en: New Group
ru: Новая группа

en: Please enter password
ru: Пожалуйста, введите пароль

en: Please enter the password again
ru: Пожалуйста, введите пароль еще раз

en: Password is too short
ru: Пароль слишком короткий

en: Passwords don't match
ru: Пароли не совпадают

en: New Library
ru: Новая библиотека

en: Template
ru: Шаблон

en: Storage Backend
ru: Хранилище

en: Permission
ru: Доступ

en: Read-Write
ru: Чтение-запись

en: Read-Only
ru: Только чтение

en: Encrypt
ru: Шифровать

en: Password
ru: Пароль

en: Password again
ru: Подтвердите пароль

en: Internal Server Error
ru: Внутренняя ошибка сервера

en: Tag "{name}" already exists.
ru: Тег "{name}" уже существует.

en: Back
ru: Назад

en: New Tag
ru: Новый тег

en: Select a color
ru: Выбрать цвет

en: Save
ru: Сохранить

en: Description is required
ru: Описание необходимо

en: Add permission
ru: Добавить разрешение

en: Edit permission
ru: Изменить разрешение

en: Permission name
ru: Имя разрешения

en: Upload
ru: Загрузить

en: Download
ru: Скачать

en: Create
ru: Создать

en: Modify
ru: Изменение

en: Modify includes modify file, move/rename file and folder
ru: Изменение включает в себя изменение файла, перемещение/переименование файла и папки

en: Copy
ru: Копировать

en: Preview online
ru: Предпросмотр онлайн

en: Generate share link
ru: Создать ссылку для общего доступа

en: Edit
ru: Редактировать

en: Delete File
ru: Удалить файл

en: Delete Folder
ru: Удалить папку

en: Are you sure you want to delete
ru: Вы уверены, что хотите удалить

en: Are you sure you want to delete %s ?
ru: Вы уверены, что хотите удалить %s ?

en: This folder has been shared to {user_amount} user(s) and {group_amount} group(s).
ru: Доступ к этой папке предоставлен {user_amount} пользователю(ям) и {group_amount} группе(ам).

en: This library has been shared to {user_amount} user(s) and {group_amount} group(s).
ru: Доступ к этой библиотеке предоставлен {user_amount} пользователю(ям) и {group_amount} группе(ам).

en: Delete Library
ru: Удалить библиотеку

en: Select group members
ru: Выбрать участников группы

en: Select shared users
ru: Выбрать общих пользователей

en: Selected
ru: Выбрано

en: Add
ru: Добавить

en: members
ru: участники

en: User is already in this group
ru: Пользователь уже состоит в этой группе

en: It is already shared to user
ru: Он уже доступен пользователю

en: Select All
ru: Выбрать все

en: No members
ru: Нет участников

en: Delete Group
ru: Удалить группу

en: Really want to delete this group?
ru: Вы действительно хотите удалить эту группу?

en: Select Tags
ru: Выбрать теги

en: Create a new tag
ru: Создать новый тег

en: Successfully edited labels.
ru: Успешно изменены метки.

en: Edit labels
ru: Изменить метки

en: {placeholder} Access Log
ru: {placeholder} Журнал доступа

en: User
ru: Пользователь

en: Type
ru: Тип

en: Device Name
ru: Имя устройства

en: Date
ru: Дата

en: Anonymous User
ru: Анонимный пользователь

en: This file has (apparently) not been accessed yet
ru: К этому файлу (возможно) еще не получен доступ

en: Please enter a password.
ru: Пожалуйста, введите пароль.

en: The password is too short.
ru: Пароль слишком короткий.

en: The password is too weak. It should include at least {passwordStrengthLevel} of the following: number, upper letter, lower letter and other symbols.
ru: Пароль слишком слабый. Он должен содержать не менее {passwordStrengthLevel} из следующих элементов: числа, заглавные буквы, строчные буквы и другие символы.

en: Please select an expiration time
ru: Пожалуйста, выберите срок действия

en: Please enter days
ru: Пожалуйста, введите дни

en: Please enter a non-negative integer
ru: Пожалуйста, введите неотрицательное целое число

en: Upload link is copied to the clipboard.
ru: Ссылка для загрузки скопирована в буфер обмена.

en: (at least {passwordMinLength} characters and includes {passwordStrengthLevel} of the following: number, upper letter, lower letter and other symbols)
ru: (не менее {passwordMinLength} символов и иметь {passwordStrengthLevel} из следующих элементов: числа, заглавные буквы, строчные буквы и другие символы)

en: Upload Link
ru: Ссылка для загрузки

en: Hide
ru: Скрыть

en: Show
ru: Показать

en: Expiration date
ru: Дата истечения

en: Update
ru: Изменить

en: Send
ru: Отправить

en: Add password protection
ru: Защитить паролем

en: Add auto expiration
ru: Добавить авто истечение срока действия

en: Generate
ru: Создать

en: Group members
ru: Члены группы

en: Welcome to {site_name_placeholder}
ru: Добро пожаловать в {site_name_placeholder}

en: {site_name_placeholder} organizes files into libraries. Each library can be synced and shared separately. We have created a personal library for you. You can create more libraries later.
ru: {site_name_placeholder} организует хранение ваших файлов в библиотеках. Каждая библиотека может быть автоматически синхронизирована или отдана в общее пользование отдельно. Мы уже создали личную библиотеку для вас. Вы можете создать больше библиотек позже.

en: {site_name_placeholder} organizes files into libraries. Each library can be synced and shared separately. However, since you are a guest user now, you can not create libraries.
ru: {site_name_placeholder} организует хранение ваших файлов в библиотеках. Каждая библиотека может быть автоматически синхронизирована или отдана в общее пользование отдельно. Вы работаете в системе в качестве гостевого пользователя и не можете создавать библиотеки.

en: The image could not be previewed.
ru: Изображение не удалось просмотреть.

en: Previous (Left arrow key)
ru: Предыдущий (Стрелка влево)

en: Next (Right arrow key)
ru: Вперед (→)

en: Close (Esc)
ru: Закрыть (Esc)

en: Zoom in
ru: Увеличить

en: Zoom out
ru: Уменьшить

en: View original image
ru: Просмотр исходного изображения

en: OCR
ru: Распознавание текста

en: Please choose a .xlsx file.
ru: Пожалуйста, выберите .xlsx файл.

en: Import members from a .xlsx file
ru: Импорт участников из файла .xlsx

en: Download an example file
ru: Скачать пример файла

en: Upload file
ru: Загрузить файл

en: Select File
ru: Выбрать файл

en: Select Image
ru: Выбрать изображение

en: No preview
ru: Нет предпросмотра

en: Internal link has been copied to clipboard
ru: Внутренняя ссылка скопирована в буфер обмена

en: An internal link is a link to a file or folder that can be accessed by users with read permission to the file or folder.
ru: Внутренняя ссылка - это ссылка на файл или папку, к которым могут обращаться пользователи с правами на чтение файла или папки.

en: Internal Link
ru: Внутренняя ссылка

en: Successfully revoked access of user {placeholder}.
ru: Отозван доступ пользователя {placeholder}.

en: Are you sure to revoke access of user {placeholder} ?
ru: Вы уверены, что хотите отозвать доступ пользователя {placeholder} ?

en: Revoke Access
ru: Отозвать доступ

en: It is required.
ru: Обязательное.

en: Email is invalid.
ru: Email недействителен.

en: Successfully invited %(email).
ru: Успешно приглашен %(email).

en: Successfully invited %(email) and %(num) other people.
ru: Успешно приглашен %(email) и %(num) других людей.

en: Invite Guest
ru: Пригласить гостя

en: Emails
ru: Email адреса

en: Emails, separated by ','
ru: Email(ы), разделенные ','

en: Successfully added label(s) for library {placeholder}
ru: Успешно добавлены метки для библиотеки {placeholder}

en: Label Current State
ru: Текущее состояние метки

en: Leave Group
ru: Покинуть группу

en: Really want to leave this group?
ru: Вы действительно хотите покинуть эту группу?

en: Leave
ru: Покинуть

en: This library is password protected
ru: Эта библиотека защищена паролем

en: Wrong password
ru: Неверный пароль

en: The password will be kept in the server for only 1 hour.
ru: Пароль будет храниться на сервере в течение 1 часа.

en: History
ru: История

en: Auto deletion
ru: Автоматическое удаление

en: Extended properties
ru: Расширенные свойства

en: Face recognition
ru: Распознавание лиц

en: Successfully set library history.
ru: Успешно установлена история библиотеки.

en: Setting library history is disabled by Admin.
ru: Настройка истории библиотеки отключена администратором.

en: Keep full history
ru: Сохранять полную историю

en: Don't keep history
ru: Не сохранять историю

en: Only keep a period of history:
ru: Сохранить только период истории:

en: days
ru: дней

en: Please enter a positive integer
ru: Введите положительное целое число

en: Successfully set it.
ru: Установлено.

en: Do not automatically delete files
ru: Не удалять файлы автоматически

en: Automatically delete files that are not modified within certain days:
ru: Автоматически удалять файлы, которые не были изменены в течение определенных дней:

en: User Permission
ru: Разрешения пользователя

en: Group Permission
ru: Разрешения группы

en: {placeholder} Folder Permission
ru: {placeholder} Разрешения папки

en: Set permission of {placeholder}
ru: Установить разрешение для {placeholder}

en: Group
ru: Группа

en: Folder
ru: Папка

en: Folder permission is only effective after the library is shared to users or groups. It is used to fine tune sub-folder permissions.
ru: Разрешение папки вступает в силу только после предоставления доступа к библиотеке пользователям или группам. Оно используется для точной настройки разрешений вложенных папок.

en: Search groups
ru: Поиск групп

en: No results
ru: Ничего не найдено

en: Search users
ru: Поиск пользователей

en: Created Files
ru: Созданные файлы

en: Time
ru: Время

en: Tagged Files
ru: Помеченные файлы

en: Size
ru: Размер

en: Last Update
ru: Последнее обновление

en: deleted
ru: удален

en: Manage group members
ru: Управление членами группы

en: Move {placeholder} to
ru: Переместить {placeholder} в

en: Move selected item(s) to:
ru: Переместить выбранные элемент(ы) в:

en: Deleted Libraries
ru: Удаленные библиотеки

en: No deleted libraries
ru: Нет удаленных библиотек

en: You have not deleted any libraries in the last {placeholder} days. A deleted library will be cleaned automatically after this period.
ru: Вы не удалили ни одной библиотеки за последние {placeholder} дней. Удаленная библиотека будет очищена автоматически после этого периода.

en: Successfully restored the library {library_name}.
ru: Библиотека {library_name} восстановлена.

en: Deleted Time
ru: Время удаления

en: Tip: libraries deleted {placeholder} days ago will be cleaned automatically.
ru: Совет: библиотеки, удаленные {placeholder} дней назад, будут очищены автоматически.

en: Add Admins
ru: Добавить администраторов

en: Select a user as admin
ru: Выбрать пользователя в качестве администратора

en: New Sub-department
ru: Новый суб-отдел

en: New Department
ru: Новый отдел

en: email is required
ru: email обязателен

en: Add User
ru: Добавить пользователя

en: Confirm Password
ru: Подтвердите пароль

en: Invite users
ru: Пригласить пользователей

en: You can enter multiple emails. An invitation link will be sent to each of them.
ru: Вы можете ввести несколько адресов электронной почты. Каждому из них будет отправлена ссылка на приглашение.

en: Failed to export. Please check whether the size of table attachments exceeds the limit.
ru: Не удалось экспортировать. Проверьте, не превышает ли размер вложений таблицы лимит.

en: Date Invalid.
ru: Дата неверна.

en: Choose date
ru: Выбрать дату

en: Start date
ru: Дата начала

en: End date
ru: Дата окончания

en: Are you sure you want to delete {placeholder} ?
ru: Вы уверены, что хотите удалить {placeholder} ?

en: Delete Department
ru: Удалить отдел

en: Import users from a .xlsx file
ru: Импорт пользователей из файла .xlsx

en: Name updated
ru: Имя обновлено

en: Rename Department
ru: Переименовать отдел

en: Quota is invalid.
ru: Квота недействительна.

en: Set Quota
ru: Установить квоту

en: An integer that is greater than 0 or equal to -2.
ru: Целое число, которое больше 0 или равно -2.

en: Tip: -2 means no limit.
ru: Совет: -2 - без ограничений.

en: Wiki custom URL deleted
ru: Пользовательский URL Wiki удален

en: URL is required
ru: URL обязателен

en: URL is copied to the clipboard
ru: URL скопирован в буфер обмена

en: Publish Wiki
ru: Опубликовать Wiki

en: Customize URL
ru: Настроить URL

en: The custom part of the URL must be between 5 and 30 characters long and may only contain letters (a-z), numbers, and hyphens.
ru: Пользовательская часть URL должна иметь длину от 5 до 30 символов и может содержать только буквы (a–z), цифры и дефисы.

en: Unpublish
ru: Отменить публикацию

en: Delete WebDAV Password
ru: Удалить пароль WebDAV

en: Are you sure you want to delete WebDAV password?
ru: Вы уверены, что хотите удалить пароль WebDAV?

en: Rename File
ru: Переименовать файл

en: Rename Folder
ru: Переименовать папку

en: New file name
ru: Новое имя файла

en: New folder name
ru: Новое имя папки

en: Rename Group
ru: Переименовать группу

en: Rename group to
ru: Переименовать группу в

en: Name is required.
ru: Имя обязательно.

en: Rename Wiki
ru: Переименовать Wiki

en: New Wiki name
ru: Новое имя Wiki

en: API token is copied to the clipboard.
ru: Токен API скопирован в буфер обмена.

en: Permission denied
ru: Доступ запрещен

en: Error
ru: Ошибка

en: Please check the network.
ru: Пожалуйста, проверьте сеть.

en: App Name
ru: Имя приложения

en: {placeholder} API Token
ru: {placeholder} Токен API

en: {placeholder} Modification History
ru: {placeholder} История изменений

en: Tip: a snapshot will be generated after modification, which records the library state after the modification.
ru: Совет: снимок создается после модификации, на нем будет зафиксирована основная библиотека после ее изменения.

en: Modifier
ru: Изменил

en: Device
ru: Устройство

en: Version
ru: Версия

en: Labels
ru: Метки

en: None
ru: Нет

en: Unknown
ru: Неизвестно

en: Details
ru: Детали

en: Current Version
ru: Текущая версия

en: View Snapshot
ru: Просмотр снимка

en: Select a office suite
ru: Выберите офисный пакет

en: {library_name} Office Suite
ru: {library_name} Офисный пакет

en: {placeholder} Share Admin
ru: {placeholder} Общедоступные ссылки

en: Share Links
ru: Общедоступные ссылки

en: Upload Links
ru: Ссылки для загрузки

en: User Shares
ru: Общие ресурсы пользователей

en: Group Shares
ru: Общие ресурсы групп

en: Expiration
ru: Истечение

en: No share links
ru: Нет общедоступных ссылок

en: Delete share links
ru: Удалить ссылки на общий доступ

en: Are you sure you want to delete the selected share link(s) ?
ru: Вы уверены, что хотите удалить выбранные ссылки общего доступа ?

en: Successfully deleted 1 item
ru: Успешно удален 1 объект

en: Successfully deleted 1 upload link
ru: Удалена 1 ссылка для загрузки

en: Successfully deleted {number_placeholder} upload links
ru: Удалено {number_placeholder} ссылок для загрузки

en: Creator
ru: Создатель

en: Link
ru: Ссылка

en: Visits
ru: Посещения

en: No upload links
ru: Нет ссылок для загрузки

en: Delete upload links
ru: Удалить ссылки для загрузки

en: Are you sure you want to delete the selected upload link(s) ?
ru: Вы уверены, что хотите удалить выбранные ссылки для загрузки ?

en: New password has been sent to your email {mail}. Please check your mailbox. If you don’t receive the password, please check if your email address is properly configured.
ru: Новый пароль был отправлен на ваш email {mail}. Пожалуйста, проверьте ваш почтовый ящик. Если вы не получили пароль, проверьте, правильно ли настроена ваша электронная почта.

en: Reset library password
ru: Сбросить пароль библиотеки

en: Sending new password...
ru: Отправка нового пароля...

en: Reset WebDAV Password
ru: Сбросить пароль WebDAV

en: Save to:
ru: Сохранить:

en: Exporting
ru: Экспорт

en: Exporting...
ru: Экспорт...

en: Search files in this library
ru: Поиск файлов в библиотеке

en: No result
ru: Ничего не найдено

en: Please select a library or folder first.
ru: Сначала выберите библиотеку или папку.

en: Current Library
ru: Текущая библиотека

en: Other Libraries
ru: Другие библиотеки

en: Recently Used
ru: Недавно использованный

en: New folder
ru: Новая папка

en: Set user contact email
ru: Установить контактный email пользователя

en: Set user default quota
ru: Установить квоту пользователя по умолчанию

en: Tip: 0 means default limit
ru: Совет: по умолчанию 0 - без ограничений

en: Set user name
ru: Установить имя пользователя

en: Set user quota
ru: Установить квоту пользователя

en: Set WebDAV Password
ru: Установить пароль WebDAV

en: The link is copied to the clipboard.
ru: Ссылка скопирована в буфер обмена.

en: Share Link
ru: Общедоступная ссылка

en: Share to user
ru: Общий доступ для пользователя

en: Share to group
ru: Общий доступ для группы

en: Custom sharing permissions
ru: Пользовательские разрешения на общий доступ

en: Share to other server
ru: Поделиться с другим сервером

en: Share
ru: Общий доступ

en: icon
ru: значок

en: Please select a library to share.
ru: Пожалуйста, выберите библиотеку, чтобы поделиться.

en: Select libraries to share
ru: Выберите библиотеки, общий доступ к которым вы хотите предоставить

en: Inviter
ru: Приглашающий

en: Server
ru: Сервер

en: User Email
ru: Email пользователя

en: It may take some time, please wait.
ru: Это может занять некоторое время, пожалуйста, подождите.

en: Successfully deleted 1 item.
ru: Успешно удален 1 объект.

en: Select a server
ru: Выбрать сервер

en: Library can not be shared to owner.
ru: Библиотека не может быть передана владельцу.

en: Search users...
ru: Поиск пользователей...

en: By name ascending
ru: По имени в порядке возрастания

en: By name descending
ru: По имени в порядке убывания

en: By size ascending
ru: По размеру в порядке возрастания

en: By size descending
ru: По размеру в порядке убывания

en: By time ascending
ru: По времени в порядке возрастания

en: By time descending
ru: По времени в порядке убывания

en: Add department at
ru: Добавить отдел в

en: Create top department
ru: Создать верхний отдел

en: Delete department
ru: Удалить отдел

en: Are you sure to delete
ru: Вы уверены, что хотите удалить

en: Rename
ru: Переименовать

en: An integer that is greater than or equal to 0.
ru: Целое число, которое больше или равно 0.

en: Set Upload Rate Limit
ru: Установить ограничение скорости загрузки

en: Set Download Rate Limit
ru: Установить ограничение скорости скачивания

en: Add members
ru: Добавить пользователей

en: Add institution
ru: Добавить учреждение

en: Add Member
ru: Добавить участника

en: Version Number is required.
ru: Требуется номер версии.

en: Version Number must be a number.
ru: Номер версии должен быть числом.

en: Text is required.
ru: Текст обязателен.

en: Update Terms and Conditions
ru: Обновить Условия и Положения

en: Add Terms and Conditions
ru: Добавить Условия и Положения

en: Version Number
ru: Версия

en: Text
ru: Текст

en: Activated
ru: Активировано

en: On
ru: Включено

en: Off
ru: Отключено

en: Passwords do not match.
ru: Пароли не совпадают.

en: Add Organization
ru: Добавить сообщество

en: Owner
ru: Владелец

en: Owner can use admin panel in an organization, must be a new account.
ru: Владелец может использовать админ-панель в сообществе, должен быть новый аккаунт.

en: Add new notification
ru: Добавить новое уведомление

en: Name(optional)
ru: Имя (необязательно)

en: Role
ru: Роль

en: You can also add a user as a guest, who will not be allowed to create libraries and groups.
ru: Вы можете также добавить пользователя как гостя, которому не разрешено создание библиотек и групп.

en: Add Admin
ru: Добавить администратора

en: (If left blank, owner will be admin)
ru: (Если не заполнено, владелец будет администратор)

en: Select a user
ru: Выбрать пользователя

en: Delete Member
ru: Удалить участника

en: Transfer Group {placeholder} to
ru: Передать группу {placeholder} к

en: {placeholder} History Setting
ru: {placeholder} Настройка истории

en: Department renamed
ru: Отдел переименован

en: Transfer Library {library_name}
ru: Передать библиотеку {library_name}

en: Set max number of members
ru: Установить максимальное количество участников

en: Set Name
ru: Установить имя

en: Terms
ru: Условия

en: Transfer to user
ru: Передать пользователю

en: Transfer to department
ru: Передать в отдел

en: Users
ru: Пользователя(ей)

en: Keep sharing
ru: Сохранить общий доступ

en: If the library is shared to another user, the sharing will be kept.
ru: Если библиотека передана ​​другому пользователю, общий доступ сохранится.

en: Departments
ru: Отделы

en: If the library is shared to another department, the sharing will be kept.
ru: Если библиотека передана другому отделу, общий доступ сохранится.

en: Group has been transfered
ru: Группа передана

en: Transfer Group
ru: Смена владельца группы

en: Transfer group to
ru: Передать группу к

en: Please enter 1 or more character
ru: Пожалуйста, введите 1 или более символов

en: {placeholder} Trash
ru: {placeholder} Корзина

en: Visit old version page
ru: Посетить страницу старой версии

en: No file
ru: Нет файла

en: Restored 1 item
ru: Восстановлен 1 элемент

en: File
ru: Файл

en: Original path
ru: Исходный путь

en: Delete Time
ru: Удалить время

en: Replace file {filename}?
ru: Заменить файл {filename}?

en: A file with the same name already exists in this folder.
ru: Файл с таким именем уже существует в этой папке.

en: Replacing it will overwrite its content.
ru: Замена приведет к его перезаписи.

en: Replace
ru: Заменить

en: Don't replace
ru: Не заменять

en: Password strength
ru: Надежность пароля

en: Password must be at least 8 characters long and contain different characters: uppercase letters, lowercase letters, numbers, and special symbols
ru: Пароль должен иметь длину не менее 8 символов и содержать разные символы: заглавные буквы, строчные буквы, цифры и специальные символы

en: Password cannot be blank
ru: Пароль не может быть пустым

en: Password strength should be strong or very strong
ru: Надежный пароль должен быть надежным или очень надежным

en: Password set
ru: Пароль установлен

en: Set password
ru: Установить пароль

en: Confirm password
ru: Подтвердите пароль

en: Current password cannot be blank
ru: Пароль не может быть пустым

en: New password cannot be the same as old password
ru: Новый пароль не может совпадать со старым паролем

en: Password updated
ru: Пароль обновлен

en: Update password
ru: Обновить пароль

en: Current password
ru: Текущий пароль

en: New password
ru: Новый пароль

en: Link has been copied to clipboard
ru: Ссылка скопирована в буфер обмена

en: Converting
ru: Преобразование

en: Converting...
ru: Преобразование...

en: Failed to download. The total size of the files exceeded the limit.
ru: Не удалось скачать. Общий размер файлов превысил лимит.

en: Packaging...
ru: Упаковка...

en: Others
ru: Другие

en: Trash
ru: Корзина

en: Table
ru: Таблица

en: Gallery
ru: Галерея

en: Kanban
ru: Канбан

en: Map
ru: Карта

en: Extension Prompts
ru: Подсказки расширения

en: Bell Icon
ru: Значок колокольчика

en: Turn on extensible properties and views to experience a new way of managing files
ru: Включите расширяемые свойства и представления, чтобы испытать новый способ управления файлами

en: Location
ru: Местонахождение

en: Edit metadata properties
ru: Редактировать свойства метаданных

en: Last modified time
ru: Время последнего изменения

en: Dimensions
ru: Размеры

en: Device make
ru: Марка устройства

en: Device model
ru: Модель устройства

en: Color space
ru: Цветовое пространство

en: Capture time
ru: Время захвата

en: Focal length
ru: Фокусное расстояние

en: F number
ru: F номер

en: Exposure time
ru: Время экспозиции

en: mm
ru: мм

en: Last modifier
ru: Последний модификатор

en: Empty
ru: Пусто

en: General information
ru: Общая информация

en: Capture information
ru: Информация о захвате

en: freezed
ru: заморожено

en: locked
ru: заблокирован

en: Frozen by {name}
ru: Заморожено {name}

en: locked by {name}
ru: заблокирован {name}

en: Unselect this item
ru: Отменить выбор этого элемента

en: Select this item
ru: Выбрать этот элемент

en: Unstar
ru: Снять отметку

en: Star
ru: Отметить

en: Unselect all items
ru: Отменить выбор всех элементов

en: Select all items
ru: Выбрать все элементы

en: This folder has no content at this time.
ru: В этой папке нет содержимого на данный момент.

en: You can create files quickly
ru: Вы можете создавать файлы быстро

en: No results matching
ru: Ничего не найдено

en: Libraries
ru: Библиотеки

en: Please upload no more than {maxFiles} files at a time.
ru: Загружайте не более {maxFiles} файлов одновременно.

en: File is locked by others.
ru: Файл заблокирован другими.

en: Invalid filename.
ru: Неверное имя файла.

en: File already exists.
ru: Файл уже существует.

en: File size is too large.
ru: Размер файла слишком большой.

en: Out of quota.
ru: Превышение квоты дискового пространства.

en: Network error
ru: Ошибка сети

en: File too large
ru: Файл слишком большой

en: Preparing to upload...
ru: Подготовка к загрузке...

en: Remaining
ru: Осталось

en: Saving...
ru: Сохранение...

en: Waiting...
ru: Ожидайте...

en: Uploading...
ru: Загрузка...

en: Uploaded
ru: Загружено

en: Retry
ru: Повторить

en: {uploaded_files_num}/{all_files_num} Files
ru: {uploaded_files_num}/{all_files_num} Файлов

en: {failed_files_num} file(s) failed to upload
ru: {failed_files_num} файлов не удалось загрузить

en: File Uploading...
ru: Файл загружается...

en: All files uploaded
ru:  Все файлы загружены

en: Retry All
ru: Повторить все

en: Cancel All
ru: Отменить все

en: name
ru: имя

en: size
ru: размер

en: progress
ru: прогресс

en: state
ru: состояние

en: starred
ru: отмечено

en: unstarred
ru: не отмечено

en: Lock
ru: Заблокировать

en: Unlock
ru: Разблокировать

en: Rotate
ru: Вращать

en: Find
ru: Найти

en: Print
ru: Печать

en: Open via Client
ru: Открыть с помощью клиента

en: Open parent folder
ru: Открыть родительскую папку

en: Online view is not applicable to this file format
ru: Онлайн-просмотр не применим к этому формату файла

en: Unfold
ru: Развернуть

en: Fold
ru: Свернуть

en: My Libraries
ru: Мои библиотеки

en: Shared with me
ru: Общие со мной

en: Shared with all
ru: Общие со всеми

en: Admin
ru: Администратор

en: Member
ru: Участник

en: Successfully deleted {name}.
ru: Удалено {name}.

en: Library Type
ru: Тип библиотеки

en: Actions
ru: Действия

en: Add group member
ru: Добавить члена группы

en: Search group members
ru: Поиск участников группы

en: Favorites
ru: Избранные

en: Activities
ru: Активность

en: Wikis
ru: Wiki

en: Help
ru: Помощь

en: Clients
ru: Клиенты

en: About
ru: О Seafile

en: Unfold the sidebar
ru: Развернуть боковую панель

en: Links
ru: Ссылки

en: Folders
ru: Папки

en: Workspace
ru: Рабочее пространство

en: Share Admin
ru: Предоставленные ресурсы

en: Help and resources
ru: Помощь и ресурсы

en: Fold the sidebar
ru: Свернуть боковую панель

en: show more
ru: показать еще

en: Members
ru: Участники

en: Owned Libraries
ru: Собственные библиотеки

en: Shared Libraries
ru: Общие библиотеки

en: {number_placeholder} / Page
ru: {number_placeholder} / Страница

en: Thumbnail
ru: Миниатюра

en: Decrypt document
ru: Расшифровать документ

en: Print document
ru: Печать документа

en: Permission denied. Please try {placeholder-left}login again.{placeholder-right}
ru: Доступ запрещен. Попробуйте {placeholder-left} войти снова.{placeholder-right}

en: No tags
ru: Нет тегов

en: Tag not found
ru: Тег не найден

en: Find a tag
ru: Поиск тега

en: Please select a file
ru: Выберите файл

en: The imported tags are invalid
ru: Импортированные теги недействительны

en: The imported tag already exists
ru: Импортированный тег уже существует

en: Tags imported
ru: Теги импортированы

en: Failed to import tags. Please reupload.
ru: Не удалось импортировать теги. Загрузите заново.

en: Use the import/export function to transfer tags quickly to another library. (The export is in JSON format.)
ru: Используйте функцию импорта/экспорта для быстрого переноса тегов в другую библиотеку. (Экспорт осуществляется в формате JSON.)

en: Import tags
ru: Импорт тегов

en: Export tags
ru: Экспорт тегов

en: Published
ru: Опубликовано

en: View published page
ru: Посмотреть опубликованную страницу

en: You are watching file changes of this library.
ru: Вы наблюдаете за изменениями файлов этой библиотеки.

en: Last modified by
ru: Последнее изменение:

en: Search files
ru: Поиск файлов

en: Type characters to start search
ru: Введите символы, чтобы начать поиск

en: in all libraries
ru: во всех библиотеках

en: in this library
ru: в этой библиотеке

en: in this folder
ru: в этой папке

en: Search results visited recently
ru: Результаты поиска, посещенные недавно

en: Clear search
ru: Очистить поиск

en: Current page
ru: Текущая страница

en: Add custom permission
ru: Добавить собственное разрешение

en: Anyone with the link
ru: Любой, у кого есть ссылка

en: Specific users in the team
ru: Конкретные пользователи в команде

en: Specific people with email address
ru: Конкретные люди с адресом электронной почты

en: Default
ru: По умолчанию

en: Guest
ru: Гость

en: Please input at least an email.
ru: Пожалуйста, введите по крайней мере, email.

en: Successfully sent to {placeholder}
ru: Успешно отправлено в {placeholder}

en: Failed to send to {email_placeholder}: {errorMsg_placeholder}
ru: Не удалось отправить к {email_placeholder}: {errorMsg_placeholder}

en: Send to:
ru: Отправить:

en: Message (optional):
ru: Сообщение (необязательно):

en: Sending...
ru: Отправка ...

en: {minDays_placeholder} - {maxDays_placeholder} days
ru: {minDays_placeholder} - {maxDays_placeholder} дней

en: Greater than or equal to {minDays_placeholder} days
ru: Больше или равно {minDays_placeholder} дней

en: Less than or equal to {maxDays_placeholder} days
ru: Меньше или равно {maxDays_placeholder} дней

en: Expiration days
ru: Дни истечения

en: Expiration time
ru: Время истечения

en: No tags available
ru: Нет доступных тегов

en: No tag
ru: Нет тега

en: Search tag
ru: Поиск тега

en: Add tag
ru: Добавить тег

en: xxx cells cut
ru: xxx ячеек вырезано

en: 1 cell cut
ru: 1 ячейка вырезана

en: xxx rows are copied.
ru: xxx строк скопировано.

en: 1 row is copied.
ru: 1 строка скопирована.

en: xxx cells copied
ru: xxx ячеек скопировано

en: 1 cell copied
ru: 1 ячейка скопирована

en: No record
ru: Нет записей

en: Loaded 50,000 records.
ru: Загружено 50,000 записей.

en: Click to load more
ru: Нажмите, чтобы загрузить больше

en: All records loaded
ru: Все записи загружены

en: xxx records selected
ru: выбрано xxx записей

en: 1 record selected
ru: выбрана 1 запись

en: xxx cells selected
ru: выбрано xxx ячеек

en: xxx records
ru: xxx записей

en: xxx record
ru: xxx запись

en: Load all
ru: Загрузить все

en: Loading
ru: Загрузка

en: Select all
ru: Выбрать все

en: Count
ru: Профиль

en: The row is locked and cannot be modified
ru: Строка заблокирована и не может быть изменена

en: Select
ru: Выбор

en: Successfully deleted 1 share link
ru: Удалена 1 ссылка общего доступа.

en: Successfully deleted {number_placeholder} share links
ru: Удалено {number_placeholder} ссылок общего доступа

en: Successfully added %s.
ru: Добавлено %s.

en: Authenticated emails
ru: Аутентифицированные электронные письма

en: Authenticated users
ru: Аутентифицированные пользователи

en: Share links cannot be generated because "Invisible", "Online Read-Write" or "Online Read-Only" is set for you on some folder(s) in the library.
ru: Ссылки общего доступа не могут быть созданы, поскольку для некоторых папок в библиотеке у вас установлены параметры "Невидимый", "Чтение-запись онлайн" или "Только чтение онлайн".

en: Please enter an integer bigger than 1 as number of links.
ru: Введите целое число больше 1 в качестве количества ссылок.

en: Please enter an integer not bigger than {max_number} as number of links.
ru: Введите целое число, не превышающее {max_number}, в качестве количества ссылок.

en: Generate links in batch
ru: Пакетное создание ссылок

en: Generate Link
ru: Создать ссылку

en: Number of links
ru: Количество ссылок

en: Set permission
ru: Установить разрешения

en: Set access scope
ru: Установить область доступа

en: Share link is copied to the clipboard.
ru: Ссылка скопирована в буфер обмена.

en: Direct download link is copied to the clipboard.
ru: Прямая ссылка для скачивания скопирована в буфер обмена.

en: Direct download link
ru: Прямая ссылка для скачивания

en: Access scope
ru: Область доступа

en: Delete share link
ru: Удалить ссылку на общий доступ

en: Are you sure you want to delete the share link?
ru: Вы уверены, что хотите удалить ссылку?

en: Export
ru: Экспорт

en: Successfully saved
ru: Успешно сохранено

en: File download is disabled: the share link traffic of owner is used up.
ru: Скачивание файла недоступно: трафик по ссылке превышен.

en: Shared by:
ru: Общий доступ:

en: Save as ...
ru: Сохранить как ...

en: Expired
ru: Истекло

en: Successfully transferred the library.
ru: Библиотека успешно передана.

en: Failed. Please check the network.
ru: Не удалось. Пожалуйста, проверьте сеть.

en: Failed to delete {name}.
ru: Не удалось удалить {name}.

en: Transfer
ru: Передать

en: Folder Permission
ru: Разрешения папки

en: Unshare
ru: Закрыть доступ

en: Change Password
ru: Изменить пароль

en: Reset Password
ru: Сбросить пароль

en: Watch File Changes
ru: Наблюдать за изменениями файлов

en: Unwatch File Changes
ru: Не наблюдать за изменениями файлов

en: Advanced
ru: Расширенный

en: SeaTable integration
ru: Интеграция SeaTable

en: Successfully unstarred {library_name_placeholder}.
ru: Отметка снята с {library_name_placeholder}.

en: Successfully starred {library_name_placeholder}.
ru: Отмечено {library_name_placeholder}.

en: Switch sort mode
ru: Переключить режим сортировки

en: Please choose a .sdoczip file.
ru: Выберите файл .sdoczip

en: Upload Files
ru: Загрузить файлы

en: Upload Folder
ru: Загрузить папку

en: New SeaDoc File
ru: Новый файл SeaDoc

en: New Markdown File
ru: Новый Markdown файл

en: New Excel File
ru: Новый Excel файл

en: New PowerPoint File
ru: Новый PowerPoint файл

en: New Word File
ru: Новый Word файл

en: New Whiteboard File
ru: Новый файл для белой доски

en: New
ru: Новый

en: Import sdoc
ru: Импорт sdoc

en: Importing sdoc, please wait...
ru: Импорт sdoc, подождите...

en: Unselect
ru: Отменить выбор

en: selected
ru: выбрано

en: Move
ru: Переместить

en: User not found
ru: Пользователь не найден

en: Enter characters to start searching
ru: Введите символы, чтобы начать поиск

en: This operation will not be reverted. Please think twice!
ru: Эту операцию нельзя отменить. Пожалуйста проверьте ее дважды!

en: Don't send emails
ru: Не отправлять сообщения на email

en: Per hour
ru: За час

en: Per 4 hours
ru: За 4 часа

en: Per day
ru: За день

en: Per week
ru: За неделю

en: If notifications have not been read within one hour, they will be sent to your mailbox.
ru: Если уведомления не были прочитаны в течение часа, они будут отправлены на ваш почтовый ящик.

en: Email notification updated
ru: Уведомление по электронной почте обновлено

en: Email Notification
ru: Уведомление на email

en: Notifications of file changes
ru: Уведомления об изменениях файлов

en: The list of added, deleted and modified files will be sent to your mailbox.
ru: Список добавленных, удаленных и измененных файлов будет отправлен на ваш почтовый ящик.

en: Notifications of collaboration
ru: Уведомления о сотрудничестве

en: Whether the notifications of collaboration such as sharing library or joining group should be sent to your mailbox.
ru: Следует ли отправлять на ваш почтовый ящик уведомления о совместной работе, например о совместном использовании библиотеки или присоединении к группе.

en: Language Setting
ru: Выбор языка

en: No linked devices. You have not accessed your files with any client (desktop or mobile) yet. Configure clients on your devices to access your data more comfortably.
ru: Нет связанных устройств. Вы еще не получили доступ к своим файлам ни с одним клиентом (настольным или мобильным). Настройте клиенты на своих устройствах для более удобного доступа к вашим данным.

en: Platform
ru: Платформа

en: Last Access
ru: Последний доступ

en: Successfully unlinked %(name)s.
ru: Отвязан %(name)s.

en: Linked Devices
ru: Связанные устройства

en: Global Address Book
ru: Глобальная адресная книга

en: List your account in global address book, so that others can find you by typing your name.
ru: Добавьте свой аккаунт в глобальную адресную книгу, чтобы другие могли найти вас, набрав ваше имя.

en: Social Login
ru: Социальный вход

en: Connect
ru: Соединить

en: Status: enabled
ru: Статус: включено

en: Disable Two-Factor Authentication
ru: Отключить двухфакторную аутентификацию

en: If you don't have any device with you, you can access your account using backup codes.
ru: Если вы не имеете ни одного устройства с собой, вы можете получить доступ к аккаунту с помощью резервных кодов.

en: You have only one backup code remaining.
ru: У вас есть только один резервный код.

en: You have {num} backup codes remaining.
ru: У вас {num} резервных кодов.

en: Show Codes
ru: Показать коды

en: Two-factor authentication is not enabled for your account. Enable two-factor authentication for enhanced account security.
ru: Двухфакторная аутентификация не включена для вашего аккаунта. Включить двухфакторную аутентификацию для обеспечения повышенной безопасности.

en: Enable Two-Factor Authentication
ru: Включить двухфакторную аутентификацию

en: Two-Factor Authentication
ru: Двухфакторная аутентификация

en: Please choose an image file.
ru: Пожалуйста, выберите файл изображения.

en: File extensions can only be {placeholder}.
ru: Расширения файлов могут быть только {placeholder}.

en: The file is too large. Allowed maximum size is 1MB.
ru: Файл слишком большой. Допустимый максимальный размер - 1 МБ.

en: Avatar updated
ru: Аватар обновлен

en: Avatar:
ru: Аватар:

en: Username:
ru: Имя пользователя:

en: You can use this field at login.
ru: Вы можете использовать это поле при входе в систему.

en: Contact Email:
ru: Email:

en: Your notifications will be sent to this email.
ru: Ваши уведомления будут отправлены на этот email.

en: Auth Token created
ru: Токен аутентификации создан

en: Auth Token deleted
ru: Токен аутентификации удален

en: Web API Auth Token
ru: Токен Web API Auth

en: Token:
ru: Токен:

en: Password reset
ru: Сброс пароля

en: Password removed
ru: Пароль удален

en: WebDAV Access
ru: Доступ к WebDAV

en: WebDAV username:
ru: WebDAV имя пользователя:

en: WebDAV password:
ru: WebDAV пароль:

en: not set
ru: не задано

en: Set Password
ru: Установить пароль

en: Delete Password
ru: Удалить пароль

en: List view
ru: Вид списка

en: Grid view
ru: Вид сетки

en: Switch view mode
ru: Переключить режим просмотра

en: Wiki published
ru: Wiki опубликована

en: Publish
ru: Опубликовать

en: Convert to new Wiki
ru: Преобразовать в новую Wiki

en: Unpublish Wiki
ru: Отменить публикацию Wiki

en: Are you sure you want to unpublish Wiki
ru: Вы уверены, что хотите отменить публикацию Wiki

en: Delete Wiki
ru: Удалить Wiki

en: Are you sure you want to delete Wiki
ru: Вы уверены, что хотите удалить Wiki

en: Leave Share Wiki
ru: Покинуть общедоступную Wiki

en: Are you sure you want to leave share Wiki
ru: Вы уверены, что хотите покинуть общедоступную Wiki

en: My Wikis
ru: Мои Wiki

en: Old Wikis
ru: Старые Wiki

en: History Versions
ru: История версий

en: More
ru: Подробнее

en: Image saved
ru: Изображение сохранено

en: Extracting text by AI...
ru: Извлечение текста с помощью ИИ...

en: Text extracted
ru: Текст извлечен

en: Failed to extract text
ru: Не удалось извлечь текст

en: Generating description by AI...
ru: Создание описания с помощью ИИ...

en: Description generated
ru: Описание создано

en: Failed to generate description
ru: Не удалось создать описание

en: Extracting file details by AI...
ru: Извлечение сведений о файле с помощью ИИ...

en: File details extracted
ru: Сведения о файле извлечены

en: Failed to extract file details
ru: Не удалось извлечь сведения о файле

en: No collaborators available
ru: Нет доступных соавторов

en: No collaborators
ru: Нет соавторов

en: Search collaborators
ru: Поиск соавторов

en: No option
ru: Нет выбора

en: Search option
ru: Способ поиска

en: Add option
ru: Добавить параметр

en: 1 filter
ru: 1 фильтр

en: Filters
ru: Фильтры

en: Filter
ru: Фильтр

en: Year
ru: Год

en: Month
ru: Месяц

en: Day
ru: День

en: All
ru: Все

en: Grouped by 1 property
ru: Сгруппировано по 1 свойству

en: Grouped by {name_placeholder} properties
ru: Сгруппировано по свойствам {name_placeholder}

en: Group by
ru: Группировать по

en: 1 hidden property
ru: 1 скрытое свойство

en: {name_placeholder} hidden properties
ru: {name_placeholder} скрытые свойства

en: Hide properties
ru: Скрыть свойства

en: Satellite
ru: Спутник

en: Preset hide properties
ru: Предустановленные свойства скрытия

en: 1 preset hidden property
ru: 1 предустановленное скрытое свойство

en: {name_placeholder} preset hidden properties
ru: {name_placeholder} предустановленные скрытые свойства

en: 1 sort
ru: 1 сортировка

en: sorts
ru: сортировки

en: Sort
ru: Сортировка

en: Are you sure to delete
ru: Вы уверены, что нужно удалить

en: Failed to generate file tags
ru: Не удалось создать теги файлов

en: 's tags
ru:  тегов

en: Enable face recognition to identify people in your photos.
ru: Включите распознавание лиц, чтобы идентифицировать людей на ваших фотографиях.

en: Turn off face recognition
ru: Отключить распознавание лиц

en: Do you really want to turn off face recognition? Existing results will all be deleted.
ru: Вы действительно хотите отключить распознавание лиц? Все существующие результаты будут удалены.

en: Enable OCR
ru: Включить распознавание текста

en: After enable OCR, you can extract text from images or scanned PDFs.
ru: После включения распознавания текста вы можете извлекать текст из изображений или отсканированных PDF-файлов.

en: Turn off OCR
ru: Отключить распознавание текста

en: Do you really want to turn off OCR? Existing OCR results will be deleted.
ru: Вы действительно хотите отключить распознавание текста? Существующие результаты распознавания будут удалены.

en: Enable extended properties
ru: Включить расширенные свойства

en: After enable extended properties for files, you can add different properties to files, like collaborators, file expiring time, file description. You can also create different views for files based extended properties.
ru: После включения расширенных свойств файлов вы можете добавлять к файлам различные свойства, такие как соавторы, время истечения срока действия файла, описание файла. Вы также можете создавать различные представления для расширенных свойств файлов.

en: Turn off extended properties
ru: Отключить расширенные свойства

en: Do you really want to turn off extended properties? Existing properties will all be deleted.
ru: Вы действительно хотите отключить расширенные свойства? Все существующие свойства будут удалены.

en: Enable tags to add tags to files and search files by tags.
ru: Включите теги, чтобы добавлять теги к файлам и выполнять поиск файлов по тегам

en: Tags language:
ru: Язык тегов:

en: Turn off tags
ru: Отключить теги

en: Do you really want to turn off tags? Existing tags will all be deleted.
ru: Вы действительно хотите отключить теги? Все существующие теги будут удалены.

en: People
ru: Люди

en: Person image
ru: Изображение человека

en: Turn off
ru: Выключить

en: Generate description
ru: Создать описание

en: Extract file detail
ru: Извлечь подробную информацию о файле

en: Generate file tags
ru: Создание тегов файлов

en: No address found for the given coordinates.
ru: По данным координатам адрес не найден.

en: ISO
ru: ИСО

en: US
ru: США

en: European
ru: Европейский

en: Germany Russia etc
ru: Германия Россия и т.д.

en: Format
ru: Формат

en: Accurate to minute
ru: С точностью до минуты

en: Style
ru: Стиль

en: Max
ru: Макс.

en: Property name
ru: Имя свойства

en: Search property types
ru: Поиск типов параметров

en: Predefined properties
ru: Предопределенные свойства

en: Custom properties
ru: Пользовательские свойства

en: Long text
ru: Длинный текст

en: Number
ru: Номер

en: Collaborator
ru: Соавтор

en: Checkbox
ru: Флажок

en: Single select
ru: Одиночный выбор

en: Multiple select
ru: Множественный выбор

en: Rate
ru: Оценить

en: This is required
ru: Это обязательно

en: Name cannot contain dots
ru: Имя не может содержать точки

en: Name cannot contain backtick
ru: Имя не может содержать обратную кавычку

en: Name cannot contain curly braces
ru: Имя не может содержать фигурные скобки

en: There is another property with this name
ru: Есть еще одно свойство с таким именем

en: Another property has this property type
ru: Другое свойство имеет этот тип свойства

en: Invalid regular expression
ru: Недопустимое регулярное выражение

en: And
ru: И

en: Or
ru: Или

en: Search collaborator
ru: Поиск соавтора

en: Select option(s)
ru: Выбор опций

en: deleted option
ru: удаленный параметр

en: Select an option
ru: Выбрать опцию

en: Select collaborators
ru: Выбрать соавторов

en: If there are multiple items in the cell, a random one will be chosen and be compared with the filter value.
ru: Если в ячейке несколько элементов, будет выбран случайный элемент, который будет сравниваться со значением фильтра.

en: Invalid filter
ru: Недопустимый фильтр

en: Search property
ru: Поиск свойства

en: Only files
ru: Только файлы

en: Only folders
ru: Только папки

en: Files and folders
ru: Файлы и папки

en: Only pictures
ru: Только изображения

en: Only videos
ru: Только видео

en: Pictures and videos
ru:  Изображения и видео

en: Basic
ru: Основное

en: File type
ru: Тип файла

en: No filters
ru: Без фильтров

en: Add filter
ru: Добавить фильтр

en: Up
ru: Вверх

en: Down
ru: Вниз

en: By day
ru: По дню

en: By week
ru: По неделе

en: By month
ru: По месяцу

en: By quarter
ru: По кварталу

en: By year
ru: По году

en: No groupings applied to this view.
ru: К этому представлению не применены группировки.

en: Add group
ru: Добавить группу

en: Collapse all
ru: Свернуть все

en: Expand all
ru: Развернуть все

en: No properties available to be hidden
ru: Нет свойств, доступных для скрытия

en: Hide all
ru: Скрыть все

en: Show all
ru: Показать все

en: There is another option with this name
ru: Есть еще один вариант с таким названием

en: {name} rows use this option.
ru: {name} строк используют этот параметр.

en: Are you sure you want to delete this option?
ru: Вы уверены, что хотите удалить этот параметр?

en: No options
ru: Нет параметров

en: The imported options are invalid
ru: Импортированные параметры недействительны

en: The imported options already exists
ru: Импортированные параметры уже существуют

en: Options imported
ru: Параметры импортированы

en: Failed imported options
ru: Не удалось импортировать параметры

en: Use the import/export function to transfer options quickly. (The export is in JSON format.) By pasting cells, copied from a text column, an Excel or a TXT file, you can also add options quickly.
ru: Используйте функцию импорта/экспорта для быстрой передачи параметров. (Экспорт осуществляется в формате JSON.) Вставляя ячейки, скопированные из текстового столбца, файла Excel или TXT, вы также можете быстро добавлять параметры.

en: Import options
ru: Импорт параметров

en: Export options
ru: Экспорт параметров

en: No sorts
ru: Нет сортировок

en: Add sort
ru: Добавить сортировку

en: There is no information to display.
ru: Нет информации для отображения.

en: Properties
ru: Свойства

en: The content of the document has exceeded the limit of 100000 characters, and the content cannot be saved
ru: Содержание документа превысило лимит в 100000 символов, и его невозможно сохранить

en: The content of the document has exceeded the limit of 100000 characters, and only the first 100000 characters are saved
ru: Содержание документа превысило лимит в 100000 символов, и сохранены только первые 100000 символов

en: Today
ru: Сегодня

en: Tomorrow
ru: Завтра

en: Yesterday
ru: Вчера

en: One week ago
ru: Неделю назад

en: One week from now
ru: Через неделю

en: One month ago
ru: Месяц назад

en: One month from now
ru: Через месяц

en: Number of days ago
ru: Количество дней назад

en: Number of days from now
ru: Количество дней с этого момента

en: Exact date
ru: Определенная дата

en: The past week
ru: Прошедшая неделя

en: The past month
ru: Прошлый месяц

en: The past year
ru: Прошлый год

en: The next week
ru: Следующая неделя

en: The next month
ru: Следующий месяц

en: The next year
ru: Следующий год

en: The next numbers of days
ru: Ближайшее количество дней

en: The past numbers of days
ru: Прошедшее количество дней

en: This week
ru: На этой неделе

en: This month
ru: В этом месяце

en: This year
ru: В этом году

en: contains
ru: содержит

en: does not contain
ru: не содержит

en: is
ru: является

en: is not
ru: не является

en: is empty
ru: пусто

en: is not empty
ru: не пусто

en: is within...
ru: внутри...

en: is before...
ru: до...

en: is after...
ru: после...

en: is on or before...
ru: включен или до этого...

en: is on or after...
ru: включен или после этого...

en: has any of...
ru: имеет какой-либо из...

en: has all of...
ru: имеет все...

en: has none of...
ru: не имеет ни одного из...

en: is exactly...
ru: это точно...

en: is current user's ID
ru: текущий идентификатор пользователя

en: include the current user
ru: включить текущего пользователя

en: is any of...
ru: является каким-либо из...

en: is none of...
ru: не является ни одним из...

en: Successfully deleted {name} and {n} other items
ru: Успешно удалено {name} и еще {n} элементов

en: Successfully deleted {name}
ru: Успешно удалено {name}

en: Recognizing portraits. Please refresh the page later.
ru: Распознавание портретов. Обновите страницу позже.

en: Untitled
ru: Без названия

en: Duplicate
ru: Дублировать

en: Failed to modify records
ru: Не удалось изменить записи

en: Failed to delete records
ru: Не удалось удалить записи

en: Failed to restore records
ru: Не удалось восстановить записи

en: Failed to move folder
ru: Не удалось переместить папку

en: Failed to move file
ru: Не удалось переместить файл

en: Failed to duplicate folder
ru: Не удалось дублировать папку

en: Failed to duplicate file
ru: Не удалось дублировать файл

en: Failed to insert property
ru: Не удалось вставить свойство

en: Failed to delete property
ru: Не удалось удалить свойство

en: Failed to rename property
ru: Не удалось переименовать свойство

en: Failed to modify property data
ru: Не удалось изменить данные свойства

en: Failed to modify property order
ru: Не удалось изменить порядок свойств

en: Failed to modify filter
ru: Не удалось изменить фильтр

en: Failed to modify sort
ru: Не удалось изменить сортировку

en: Failed to modify group
ru: Не удалось изменить группу

en: Failed to modify hidden properties
ru: Не удалось изменить скрытые свойства

en: Failed to modify settings
ru: Не удалось изменить настройки

en: Failed to modify people name
ru: Не удалось изменить имя человека

en: Failed to remove people photos
ru: Не удалось удалить фотографии людей

en: Failed to add people photos
ru: Не удалось добавить фотографии людей

en: Failed to modify tags
ru: Не удалось изменить теги

en: Renaming {name} failed
ru: Не удалось переименовать {name}

en: Created time
ru: Время создания

en: Parent folder
ru: Родительская папка

en: File name
ru: Родительская папка

en: File collaborators
ru: Соавторы файлов

en: File reviewer
ru: Рецензент файла

en: File expire time
ru: Срок действия файла

en: Document keywords
ru: Ключевые слова документа

en: OCR result
ru: Результат распознавания текста

en: Is expired
ru: Срок действия истек

en: File status
ru: Статус файла

en: File details
ru: Сведения о файле

en: File owner
ru: Владелец файла

en: File rate
ru: Скорость передачи файлов

en: File suffix
ru: Суффикс файла

en: Picture
ru: Изображение

en: Document
ru: Документ

en: Video
ru: Видео

en: Audio
ru: Аудио

en: Code
ru: Код

en: Compressed
ru: Сжатый

en: Diagram
ru: Диаграмма

en: In progress
ru: Выполняется

en: In review
ru: На рассмотрении

en: Done
ru: Выполнено

en: Outdated
ru: Устаревший

en: Name should be string
ru: Имя должно быть строкой

en: Name cannot contain slash
ru: Имя не может содержать косую черту

en: Name cannot contain backslash
ru: Имя не может содержать обратную косую черту

en: Name already exists
ru: Имя уже существует

en: Unknown people
ru: Неизвестные люди

en: Identifying portraits...
ru: Распознавание портретов...

en: items
ru: элементы

en: Delete file
ru: Удалить файл

en: Remove from this group
ru: Удалить из этой группы

en: Add to group
ru: Добавить в группу

en: New category
ru: Новая категория

en: Uncategorized
ru: Без категории

en: Expand
ru: Развернуть

en: Collapse
ru: Свернуть

en: No categories
ru: Нет категорий

en: Open folder in new tab
ru: Открыть папку в новой вкладке

en: Open file in new tab
ru: Открыть файл в новой вкладке

en: Delete folder
ru: Удалить папку

en: Rename folder
ru: Переименовать папку

en: Rename file
ru: Переименовать файл

en: Title property
ru: Титульное свойство

en: Don't show empty values
ru: Не показывать пустые значения

en: Show property names
ru: Показать имена свойств

en: Text wraps
ru: Перенос текста

en: Properties to display on the card
ru: Свойства для отображения на карточке

en: Clear selected
ru: Очистить выбранное

en: Copy selected
ru: Копировать выбранное

en: Delete selected
ru: Удалить выбранное

en: Extract file details
ru: Извлечь сведения о файле

en: Move folder
ru: Переместить папку

en: Move file
ru: Переместить файл

en: Select up to 50 files
ru: Выберите до 50 файлов

en: {name_placeholder} cells cut
ru: {name_placeholder} ячейки вырезаны

en: {name_placeholder} rows are copied.
ru: {name_placeholder} строки скопированы.

en: {name_placeholder} cells copied
ru: {name_placeholder} ячейки скопированы

en: {name_placeholder} records selected
ru: {name_placeholder} записи выбраны

en: {name_placeholder} cells selected
ru: {name_placeholder} ячейки выбраны

en: {name_placeholder} records
ru: {name_placeholder} записи

en: {name_placeholder} record
ru: {name_placeholder} запись

en: Edit format settings
ru: Изменить настройки формата

en: This property is not editable
ru: Это свойство недоступно для редактирования

en: You do not have permission
ru: У вас нет разрешения

en: Edit single select
ru: Изменить одиночный выбор

en: Edit multiple select
ru: Редактировать множественный выбор

en: Rename property
ru: Переименовать свойство

en: Sort ascending
ru: Сортировка по возрастанию

en: This property does not support sorting
ru: Это свойство не поддерживает сортировку

en: Sort descending
ru: Сортировка по убыванию

en: Delete property
ru: Удалить свойство

en: This property can not be deleted
ru: Это свойство не может быть удалено

en: Deleted option
ru: Удаленный параметр

en: Extended properties are being built.
ru: Расширенные свойства создаются.

en: Created library
ru: Библиотека создана

en: Renamed library
ru: Переименованная библиотека

en: Deleted library
ru: Удаленная библиотека

en: Restored library
ru: Восстановленная библиотека

en: Cleaned trash
ru: Корзина очищена

en: Removed all items from trash.
ru: Из корзины удалены все объекты.

en: Removed items older than {n} days from trash.
ru: Из корзины удалены объекты старше {n} дней.

en: {file} and {n} other files
ru: {file} и {n} других файлов

en: Created {n} files
ru: Создано {n} файлов

en: details
ru: подробнее

en: Created draft
ru: Черновик создан

en: Created file
ru: Созданный файл

en: Deleted draft
ru: Черновик удален

en: Deleted file
ru: Удаленный файл

en: Restored file
ru: Восстановленный файл

en: Renamed file
ru: Переименованный файл

en: Moved file
ru: Перемещенный файл

en: Updated draft
ru: Черновик обновлен

en: Updated file
ru: Обновленный файл

en: Created folder
ru: Созданная папка

en: Deleted folder
ru: Удаленная папка

en: Restored folder
ru: Восстановленная папка

en: Renamed folder
ru: Переименованная папка

en: Moved folder
ru: Перемещенная папка

en: No more activities
ru: Больше никаких действий

en: All Activities
ru: Все действия

en: My Activities
ru: Мои действия

en: Modified by:
ru: Изменено:

en: Modified by
ru: Изменено:

en: Find modifiers
ru: Поиск модификаторов

en: (current version)
ru: (текущая версия)

en: View
ru: Просмотр

en: View Related Snapshot
ru:  Просмотр связанного снимка

en: Successfully restored.
ru: Успешно восстановлено.

en: No libraries
ru: Нет библиотек

en: No libraries shared with this group
ru: В этой группе нет общих библиотек

en: No libraries have been shared with this group yet. A library shared with a group can be accessed by all group members. You can share a library with a group in "My Libraries". You can also create a new library to be shared with this group by clicking the "New Library" item in the dropdown menu.
ru: Для этой группы еще не было предоставлено общего доступа к библиотекам. Доступ к библиотеке, общей для группы, могут получить все участники группы. Вы можете предоставить общий доступ к библиотеке для группы в разделе "Мои библиотеки". Вы также можете создать новую библиотеку для общего доступа к этой группе, нажав на пункт "Новая библиотека" в выпадающем меню.

en: You can create libraries by clicking the "New Library" item in the dropdown menu.
ru: Вы можете создать библиотеки, нажав на пункт "Новая библиотека" в выпадающем меню.

en: Import members
ru: Импорт участников

en: Manage members
ru: Управление участниками

en: Delete group
ru: Удалить группу

en: Leave group
ru: Покинуть группу

en: This is a special group representing a department.
ru: Это специальная группа, представляющая отдел.

en: Info
ru: Инфо

en: Groups
ru: Группы

en: This user has not created or joined any groups
ru: Пользователь не создал или не присоединился ни к одной группе

en: Create At
ru: Создано

en: Operations
ru: Операции

en: Avatar
ru: Аватар

en: Space Used / Quota
ru: Использовано пространства / Квота

en: Broken ({repo_id_placeholder})
ru: Поврежден ({repo_id_placeholder})

en: Contact Email
ru: Email

en: Status
ru: Статус

en: Space Used
ru: Использовано пространства

en: Last Login
ru: Последний вход

en: Delete User
ru: Удалить пользователя

en: Active
ru: Активный

en: Inactive
ru: Не активный

en: Invite Time
ru: Время приглашения

en: Accepted
ru: Принято

en: No guest invitations
ru: Нет гостевых приглашений

en: You have not invited any guests yet. A guest can access shared libraries through the web interface allowing more efficient ways to collaborate than through links. You can invite a guest by clicking the "Invite Guest" item in the dropdown menu.
ru: Вы еще не пригласили гостей. Гость может получить доступ к общим библиотекам через веб-интерфейс, что позволяет использовать более эффективные способы совместной работы, чем по ссылкам. Вы можете пригласить гостя, нажав на пункт "Пригласить гостя" в выпадающем меню.

en: Library share permission not found.
ru: Разрешение на общий доступ к библиотеке не найдено.

en: Failed to move files to another library.
ru: Не удалось переместить файлы в другую библиотеку.

en: Failed to copy files to another library.
ru: Не удалось скопировать файлы в другую библиотеку.

en: Successfully moved files to another library.
ru: Файлы перемещены в другую библиотеку.

en: Successfully copied files to another library.
ru: Файлы скопированы в другую библиотеку.

en: Restored {name} and {n} other items
ru: Восстановлено {name} и {n} других объектов

en: Restored {name}
ru: Восстановлено {name}

en: Failed to restore {name} and {n} other items
ru: Не удалось восстановить {name} и {n} других объектов

en: Failed to restore {name}
ru: Не удалось восстановить {name}

en: Successfully deleted {name} and {n} other items.
ru: Удалено {name} и {n} других объектов.

en: Failed to delete {name} and {n} other items.
ru: Не удалось удалить {name} и {n} других объектов.

en: Failed to delete {name}
ru: Не удалось удалить {name}

en: Successfully moved {name}.
ru: Перемещено {name}.

en: Failed to move {name}.
ru: Не удалось переместить {name}.

en: Successfully copied %(name)s.
ru: Успешно скопировано %(name)s.

en: Failed to copy %(name)s
ru: Не удалось скопировать %(name)s

en: Converting, please wait...
ru: Преобразование, пожалуйста, подождите...

en: Successfully converted the file.
ru: Файл преобразован.

en: Failed to convert {name}.
ru: Не удалось преобразовать {name}.

en: Leave Share
ru: Покинуть общий ресурс

en: This library has been set to read-only by admin and cannot be updated.
ru: Эта библиотека была установлена только для чтения администратором и не может быть обновлена.

en: Folder does not exist.
ru: Папка не существует.

en: No linked devices
ru: Нет связанных устройств

en: You have not accessed your files with any client (desktop or mobile) yet. Configure clients on your devices to access your data more comfortably.
ru: Вы еще не обращались к своим файлам ни с одним клиентом (настольным или мобильным). Настройте клиенты на ваших устройствах для более удобного доступа к вашим данным.

en: Switch to plain text editor
ru: Переключиться на обычный текстовый редактор

en: Switch to rich text editor
ru: Переключиться на визуальный редактор

en: This file has been updated.
ru: Этот файл был обновлен.

en: Refresh
ru: Обновить

en: Another user is editing this file!
ru: Другой пользователь редактирует этот файл!

en: Leave this page? The system may not save your changes.
ru: Покинуть эту страницу? Система может не сохранить ваши изменения.

en: Failed to save
ru: Не удалось сохранить

en: Successfully restored the library.
ru: Успешно восстановлена библиотека.

en: You have not created any libraries yet. A library is a container to organize your files and folders. A library can also be shared with others and synced to your connected devices. You can create a library by clicking the "New Library" item in the dropdown menu.
ru: Вы еще не создали ни одной библиотеки. Библиотека - это контейнер для организации ваших файлов и папок. Библиотекой также можно поделиться с другими пользователями и синхронизировать ее с вашими подключенными устройствами. Вы можете создать библиотеку, нажав на пункт "Новая библиотека" в выпадающем меню.

en: Successfully change office suite.
ru: Офисный пакет изменен.

en: Broken (please contact your administrator to fix this library)
ru: Повреждено (пожалуйста, обратитесь к администратору, чтобы исправить эту библиотеку)

en: Office Suite
ru: Офисный пакет

en: Successfully unshared {name}
ru: Закрыт доступ к {name}

en: No libraries have been shared with you
ru: Ни одна библиотека не предоставлена вам в доступ

en: No libraries have been shared with you from other servers.
ru: Вам не предоставили доступ к библиотекам с других серверов.

en: Shared By
ru: Доступно для

en: Contact email
ru: Контактный адрес электронной почты

en: Add sub-department
ru: Добавить подразделение

en: Add Library
ru: Добавить библиотеку

en: Department ID
ru: ID отдела

en: Enable departments feature
ru: Включить функцию отделов

en: Successfully unlinked the device.
ru: Устройство отвязано.

en: Library
ru: Библиотека

en: Successfully cleaned all errors.
ru: Очищены все ошибки.

en: Desktop
ru: Настольный

en: Mobile
ru: Мобильный

en: Errors
ru: Ошибки

en: Verified
ru: Подтверждено

en: Copy the IdP's certificate and paste it here. The certificate format is as follows:
ru: Скопируйте сертификат IdP и вставьте его сюда. Формат сертификата следующий:

en: Encrypted library
ru: Зашифрованная библиотека

en: Read-Write library
ru: Чтение и запись библиотеки

en: Are you sure you want to delete {placeholder} completely?
ru: Вы уверены, что хотите полностью удалить {placeholder}?

en: Are you sure you want to restore {placeholder}?
ru: Вы уверены, что хотите восстановить {placeholder}?

en: Successfully cleared trash.
ru: Мусор очищен.

en: Clear Trash
ru: Очистить корзину

en: Are you sure you want to clear trash?
ru: Вы действительно хотите очистить корзину?

en: Clear
ru: Очистить

en: Quota
ru: Квота

en: Created At
ru: Создано

en: Search Groups
ru: Поиск групп

en: Result
ru: Результат

en: Successfully change the group
ru: Группа изменена

en: Search groups by name
ru: Поиск групп по названию

en: All Groups
ru: Все группы

en: Previous
ru: Предыдущий

en: Next
ru: Следующий

en: Change to department
ru: Перейти в отдел

en: Team name
ru: Название команды

en: Active users
ru: Активные пользователи

en: Total users
ru: Всего пользователей

en: User number limit
ru: Ограничение количества пользователей

en: Space used
ru: Используемое пространство

en: Traffic this month
ru: Трафик в этом месяце

en: All Public Links
ru: Общие библиотеки

en: Visit count
ru: Количество посещений

en: View Link
ru: Посмотреть ссылку

en: Only Show
ru: Только показать

en: Action
ru: Действие

en: Share From
ru: Общий доступ от

en: Share To
ru: Общий доступ для

en: Organization
ru: Сообщество

en: Export Excel
ru: Экспорт в Excel

en: File Access
ru: Доступ к файлу

en: File Update
ru: Обновление файла

en: SAML config updated
ru: Конфигурация SAML обновлена

en: Domain verified
ru: Домен подтвержден

en: Copied
ru: Скопировано

en: SAML config
ru: SAML конфиг

en: Configure your Identity Provider
ru: Настройка своего поставщика идентификации

en: Use these values to configure your Identity Provider
ru: Используйте эти значения для настройки вашего поставщика идентификации

en: Configure Seafile
ru: Настройка Seafile

en: Use information from your Identity Provider to configure Seafile
ru: Используйте информацию от вашего поставщика идентификации для настройки Seafile

en: Certificate
ru: Сертификат

en: Verify Domain
ru: Подтвердить домен

en: Create a DNS TXT record to confirm the ownership of your Email Domain.
ru: Создайте запись DNS TXT, чтобы подтвердить право собственности на ваш домен электронной почты.

en: Email Domain
ru: Домен Email

en: DNS TXT Value
ru: Значение DNS TXT

en: Copy the domain DNS TXT and add it to your domain's DNS records, then click the button to verify domain ownership. You must verify the ownership of domain before Single Sign-On.
ru: Скопируйте DNS TXT домена и добавьте его в записи DNS вашего домена, затем нажмите кнопку, чтобы подтвердить право собственности на домен. Вы должны подтвердить право собственности на домен перед выполнением единого входа.

en: Verify
ru: Проверить

en: Resetting user's password, please wait for a moment.
ru: Сброс пароля пользователя...

en: Failed
ru: Не удалось

en: Are you sure you want to set {user_placeholder} inactive?
ru: Вы уверены, что хотите сделать пользователя {user_placeholder} неактивным?

en: ResetPwd
ru: Изменить пароль

en: Revoke Admin
ru: Отозвать Администратора

en: Set user inactive
ru: Сделать пользователя неактивным

en: Set
ru: Сделать

en: Deleted user %s
ru: Удален пользователь %s

en: Successfully revoke the admin permission of %s
ru: Права администратора %s успешно отозваны

en: Successfully set %s as admin.
ru: %s установлен как администратор.

en: Edit succeeded.
ru: Успешно изменено.

en: Add admin
ru: Добавить администратора

en: Search Users
ru: Поиск пользователей

en: successfully added user %s.
ru: успешно добавлен пользователь %s.

en: successfully sent email to %s.
ru: сообщение отправлено  %s.

en: Import users
ru: Импорт пользователей

en: Add user
ru: Добавить пользователя

en: Statistic
ru: Статистика

en: Devices
ru: Устройства

en: Logs
ru: Журналы

en: 7 Days
ru: 7 дней

en: 30 Days
ru: 30 дней

en: 1 Year
ru: 1 год

en: Added
ru: Добавлен

en: Visited
ru: Посещен

en: Modified
ru: Изменен

en: Deleted
ru: Удален

en: File Operations
ru: Операции с файлами

en: Storage
ru: Хранилище

en: Traffic
ru: Трафик

en: Reports
ru: Отчеты

en: Invalid month, should be yyyymm.
ru: Неверный месяц, должно быть yyyymm.

en: Monthly User Traffic
ru: Месячный трафик пользователя

en: Month:
ru: Месяц:

en: Create Report
ru: Создать отчет

en: User Storage
ru: Доступно пользователю

en: Total Storage
ru: Всего доступно

en: System
ru: Система

en: Total Traffic
ru: Общий трафик

en: Web Traffic
ru: Веб трафик

en: Share Link Traffic
ru: Трафик по общедоступным ссылкам

en: Sync Traffic
ru: Трафик синхронизации

en: Active Users
ru: Активные пользователи

en: Sync Upload
ru: Загружено синхронизацией

en: Sync Download
ru: Скачано синхронизацией

en: Web Upload
ru: Загружено через веб

en: Web Download
ru: Скачано через веб

en: Share link upload
ru: Поделиться ссылкой для загрузки

en: Share link download
ru: Поделиться ссылкой для скачивания

en: Change
ru: Изменить

en: Logo updated
ru: Логотип обновлен

en: System settings updated
ru: Системные настройки обновлены

en: User default quota updated
ru: Квота пользователя по умолчанию обновлена

en: File Upload
ru: Загрузка файла

en: File extension white list
ru: Белый список расширений файлов

en: File extension white list for file upload via web UI and API. For example, "md;txt;docx". Empty means no limit.
ru: Белый список расширений файлов для загрузки файлов через веб-интерфейс и API. Например, "md;txt;docx". Пустое значение означает отсутствие ограничений.

en: Disable SAML user email / password login
ru: Отключить вход пользователя SAML по электронной почте / паролю

en: Force user to use SSO login if SAML account is bound
ru: Принудительно использовать единый вход, если привязана учетная запись SAML

en: Not allow user to create encrypted libraries
ru: Не разрешать пользователю создавать зашифрованные библиотеки

en: Disable user clean trash
ru: Отключите очистку корзины пользователем

en: Not allow user to clean library trash
ru: Не разрешать пользователю очищать мусор библиотеки

en: User default quota
ru: Квота пользователя по умолчанию

en: Tip: 0 means default limit, the unit is MB
ru: Подсказка: 0 означает ограничение по умолчанию, единица измерения - МБ

en: No changes
ru: Без изменений

en: Changes
ru: Изменения

en: Last modification
ru: Последняя модификация

en: Next modification
ru: Следующая модификация

en: No version history
ru: Нет истории версий

en: Show changes
ru: Показать изменения

en: Successfully modified permission.
ru: Разрешения изменены.

en: Share To:
ru: Общий доступ:

en: No libraries shared
ru: Нет общих библиотек

en: You have not shared any libraries with other users yet. You can share a library with other users by clicking the share icon to the right of a library's name in "My Libraries".
ru: Вы еще не поделились библиотеками с другими пользователями. Вы можете поделиться библиотекой с другими пользователями, щелкнув значок общего доступа справа от имени библиотеки в разделе "Мои библиотеки".

en: all members
ru: все участники

en: (deleted)
ru: (удалено)

en: Remove
ru: Удалить

en: By expiration ascending
ru: По истечению срока по возрастанию

en: By expiration descending
ru: По истечению срока по убыванию

en: Successfully cleaned invalid share links.
ru: Удалены недействительные общедоступные ссылки.

en: Clean invalid share links
ru: Удалить недействительные общедоступные ссылки

en: Are you sure you want to clean invalid share links?
ru: Вы уверены, что хотите удалить недействительные общедоступные ссылки?

en: Successfully cleaned invalid upload links.
ru: Удалены недействительные ссылки для загрузки.

en: Clean invalid upload links
ru: Удалить недействительные ссылки для загрузки

en: Are you sure you want to clean invalid upload links?
ru: Вы уверены, что хотите удалить недействительные ссылки для загрузки?

en: At server
ru: На сервере

en: No shared libraries
ru: Нет общих библиотек

en: Failed to unshare {name}
ru: Не удалось закрыть доступ к {name}

en: No public libraries
ru: Нет публичных библиотек

en: Share existing libraries
ru: Поделиться существующими библиотеками

en: Abuse Reports
ru: Отчеты о нарушениях

en: Reporter
ru: Докладчик

en: Handled
ru: Обработано

en: Success
ru: Успешно

en: Admin Operation Logs
ru: Журналы операций администратора

en: Admin Login Logs
ru: Журналы входа в систему администратора

en: Operation
ru: Операция

en: Detail
ru: Подробности

en: Create Library
ru: Создать библиотеку

en: Transfer Library
ru: Смена владельца библиотеки

en: Create Group
ru: Создать группу

en: Migrate User
ru: Миграция пользователя

en: Created library {library_name} with {owner} as its owner
ru: Создана библиотека {library_name} с владельцем {owner}

en: Deleted library {library_name}
ru: Удалена библиотека {library_name}

en: Transferred library {library_name} from {user_from} to {user_to}
ru: Передана библиотека {library_name} от {user_from} к {user_to}

en: Created group {group_name}
ru: Создана группа {group_name}

en: Transferred group {group_name} from {user_from} to {user_to}
ru: Передана группа {group_name} от {user_from} к {user_to}

en: Deleted group {group_name}
ru: Удалена группа {group_name}

en: Added user {user}
ru: Добавлен пользователь {user}

en: Deleted user {user}
ru: Удален пользователь {user}

en: User migrate from {user_from} to {user_to}
ru: Миграция пользователя из {user_from} в {user_to}

en: Path
ru: Путь

en: Label
ru: Метка

en: Suggestion
ru: Предложение

en: Content Scan Records
ru: Отчеты сканирования контента

en: Are you sure you want to remove {placeholder} ?
ru: Вы уверены, что хотите удалить {placeholder} ?

en: Remove Member
ru: Удалить участника

en: Successfully added {email_placeholder}
ru: Добавлен {email_placeholder}

en: Failed to add {email_placeholder}: {error_msg_placeholder}
ru: Не удалось добавить {email_placeholder}: {error_msg_placeholder}

en: Successfully removed {placeholder}.
ru: Удален {placeholder}.

en: Are you sure you want to unshare {placeholder} ?
ru: Вы уверены, что хотите закрыть доступ к {placeholder} ?

en: Unshare Library
ru: Закрыть доступ к библиотеке

en: Successfully unshared library {placeholder}
ru: Успешно закрыт доступ к библиотеке {placeholder}

en: Successfully transferred the group.
ru: Группа успешно передана.

en: Tip: you can search by keyword in name.
ru: Совет: вы можете искать по слову в названии.

en: licensed to {placeholder_license_to}, upgrade service expired in {placeholder_license_expiration}
ru: лицензия {placeholder_license_to}, срок службы обновления истек {placeholder_license_expiration}

en: licensed to {placeholder_license_to}, expires on {placeholder_license_expiration}
ru: лицензия на {placeholder_license_to}, истекает {placeholder_license_expiration}

en: System Info
ru: Информация о системе

en: Upload license
ru: Загрузить лицензию

en: Upgrade to Pro Edition
ru: Обновить до Pro версии

en: Storage Used
ru: Использовано места

en: Total Devices
ru: Всего устройств

en: Current Connected Devices
ru: Текущие подключенные устройства

en: Activated Users
ru: Активированные пользователи

en: Total Users
ru: Всего пользователей

en: Limits
ru: Ограничения

en: Organizations
ru: Сообщества

en: Are you sure you want to revoke the admin permission of {placeholder} ?
ru: Вы уверены, что хотите отозвать права администратора у {placeholder} ?

en: Revoke
ru: Отозвать

en: Successfully revoked the admin permission of {placeholder}.
ru: Права администратора отозваны у {placeholder}.

en: User deleted
ru: Пользователь удален

en: Admins
ru: Администраторы

en: Institutions
ru: Учреждения

en: Set Admin
ru: Назначить администратора

en: Are you sure you want to set {placeholder} as Admin?
ru: Вы уверены, что хотите назначить {placeholder} администратором?

en: Admin updated
ru: Администратор обновлен

en: Delete Institution
ru: Удалить учреждение

en: Add Institution
ru: Добавить учреждение

en: Accepter
ru: Принимающий

en: Invited at
ru: Приглашен

en: Accepted at
ru: Принят

en: Expired at
ru: Истекло в

en: Operation succeeded.
ru: Операция выполнена успешно.

en: Delete Expired Invitations
ru: Удалить истекшие приглашения

en: Invitations
ru: Приглашения

en: Token
ru: Токен

en: only show {placeholder}
ru: показывать только {placeholder}

en: Login
ru: Вход

en: Side Nav Menu
ru: Боковое меню навигации

en: Notification Detail
ru: Уведомление подробно

en: Set to current
ru: Установить как текущее

en: (current notification)
ru: (текущее уведомление)

en: Delete Notification
ru: Удалить Уведомление

en: Are you sure you want to delete the notification ?
ru: Вы уверены, что хотите удалить уведомление ?

en: All Notifications
ru: Все уведомления

en: Number of groups
ru: Количество групп

en: Are you sure you want to reset the password of {placeholder} ?
ru: Вы уверены, что хотите сбросить пароль {placeholder} ?

en: Reset
ru: Сброс

en: {userCount} user(s) and {repoCount} libraries of this organization will also be deleted.
ru: {userCount} пользователей и {repoCount} библиотек этого сообщества также будут удалены.

en: Delete Organization
ru: Удалить сообщество

en: Edit succeeded
ru: Редактирование удалось.

en: Search organizations
ru: Поиск сообществ

en: Search Organizations
ru: Поиск сообществ

en: Search libraries by name or ID
ru: Поиск библиотек по имени или ID

en: History Setting
ru: Настройка истории

en: Required at least three letters.
ru: Требуется как минимум три буквы.

en: Search Libraries
ru: Поиск библиотек

en: Tip: you can search by keyword in name or ID.
ru: Совет: вы можете искать по ключевому слову в имени или ID.

en: Name or ID
ru: Имя или ID

en: Tip: libraries deleted {trashReposExpireDays} days ago will be cleaned automatically.
ru: Совет: библиотеки, удаленные {trashReposExpireDays} назад, будут очищены автоматически.

en: Search libraries by owner
ru: Поиск библиотек по владельцу

en: File Scan
ru: Сканирование файлов

en: Virus Scan
ru: Антивирус

en: Terms and Conditions
ru: Условия и Положения

en: Admin Logs
ru: Журналы администратора

en: Created
ru: Создано

en: Delete T&C
ru: Удалить условия и положения

en: Update succeeded.
ru: Обновление завершено.

en: Successfully deleted 1 user.
ru: Удален 1 пользователь.

en: Successfully deleted {user_number_placeholder} users.
ru: Удалено {user_number_placeholder} пользователей.

en: Delete Users
ru: Удаление пользователей

en: Are you sure you want to delete the selected user(s) ?
ru: Вы уверены, что хотите удалить выбранных пользователей?

en: Set Login ID
ru: Установить Login ID

en: Set Contact Email
ru: Установить контактный email

en: Shared Links
ru: Общедоступные ссылки

en: Institution
ru: Учреждение

en: No users
ru: Нет пользователей

en: Default Admin
ru: Администратор по умолчанию

en: Daily Admin
ru: Ежедневный администратор

en: Audit Admin
ru: Администратор аудита

en: Database
ru: База данных

en: LDAP(imported)
ru: LDAP(импортировано)

en: Ignore
ru: Игнорировать

en: Don't ignore
ru: Не игнорировать

en: Ignored
ru: Игнорируется

en: Unhandled
ru: Необработанный

en: Virus File
ru: Файл вируса

en: Failed to delete %(virus_file) from library %(library): %(error_msg)
ru: Не удалось удалить %(virus_file) из библиотеки %(library): %(error_msg)

en: Failed to ignore %(virus_file) from library %(library): %(error_msg)
ru: Не удалось игнорировать %(virus_file) из библиотеки %(library): %(error_msg)

en: Note: Settings via web interface are saved in database table (seahub-db/constance_config). They have a higher priority over the settings in config files.
ru: Примечание: Настройки через веб-интерфейс сохраняются в таблице базы данных (seahub-db/constance_config). Они имеют более высокий приоритет, чем настройки в файлах конфигурации.

en: Branding
ru: Брендирование

en: Site title
ru: Заголовок сайта

en: Site title shown in a browser tab
ru: Название сайта, отображаемое на вкладке браузера

en: Site name
ru: Название сайта

en: Site name used in email sending
ru: Имя сайта, используемое при отправке email

en: Logo
ru: Логотип

en: Favicon
ru: Значок

en: Login background image
ru: Фоновое изображение при входа в систему

en: Enable branding CSS
ru: Включить брендинг CSS

en: Use custom CSS
ru: Использовать пользовательский CSS

en: Custom CSS
ru: Пользовательский CSS

en: Allow new registrations
ru: Разрешить новые регистрации

en: Allow new user registrations. Uncheck this to prevent anyone from creating a new account.
ru: Разрешить новые регистрации пользователей. Снимите этот флажок, чтобы никто не мог создать новый аккаунт.

en: Activate after registration
ru: Активировать после регистрации

en: Activate user immediately after registration. If unchecked, a user need to be activated by administrator or via activation email
ru: Активировать пользователя сразу после регистрации. Если флажок снят, пользователь должен быть активирован администратором или с помощью письма активации по электронной почте

en: Send activation email
ru: Отправить письмо для активации

en: Send activation Email after user registration.
ru: Отправить письмо активации после регистрации пользователя.

en: Keep sign in
ru: Сохранять вход в систему

en: Number of days that keep user sign in.
ru: Количество дней, в течение которых сохраняется вход пользователя в систему.

en: Login attempt limit
ru: Ограничение попыток входа

en: The maximum number of failed login attempts before showing CAPTCHA.
ru: Максимальное количество неудачных попыток входа в систему перед показом CAPTCHA.

en: Freeze user on login failed
ru: Не удалось заблокировать пользователя при входе в систему

en: Freeze user account when failed login attempts exceed limit.
ru: Замораживать аккаунт пользователя при превышении лимита неудачных попыток входа в систему.

en: Enable sharing to all groups
ru: Включить общий доступ ко всем группам

en: Enable users to share libraries to any groups in the system.
ru: Разрешить пользователям обмениваться библиотеками с любыми группами в системе.

en: Strong password
ru: Надежный пароль

en: Force user to use a strong password when sign up or change password.
ru: Принудительно использовать надежный пароль при регистрации или изменении пароля.

en: Force password change
ru: Принудительная смена пароля

en: Force user to change password when account is newly added or reset by admin
ru: Принудительно изменять пароль, если аккаунт был добавлен или сброшен администратором

en: Enable two factor authentication
ru: Включить двухфакторную аутентификацию

en: Library history
ru: История библиотеки

en: Allow users to change library history settings
ru: Разрешить пользователям изменять настройки истории библиотеки

en: Allow users to create encrypted libraries
ru: Разрешить пользователям создавать зашифрованные библиотеки

en: Library password minimum length
ru: Минимальная длина пароля библиотеки

en: The least number of characters an encrypted library password should include.
ru: Наименьшее количество символов, которое должен включать пароль зашифрованной библиотеки.

en: Share/upload link force password
ru: Принудительный пароль для ссылки Общий доступ/Загрузить

en: Force users to use password when generating share/upload link.
ru: Заставить пользователей использовать пароль при создании ссылки общий доступ/загрузить.

en: Share/upload link password minimum length
ru: Минимальная длина пароля для ссылки Общий доступ/Загрузить

en: The least number of characters a share/upload link password should include.
ru: Наименьшее количество символов, которое должен включать пароль для ссылки общего доступа/загрузки.

en: Share/upload link password strength level
ru: Уровень надежности пароля для ссылки Общий доступ/Загрузить

en: The level(1-4) of a share/upload link password's strength. For example, '3' means password must have at least 3 of the following: num, upper letter, lower letter and other symbols
ru: Уровень надежности (1-4) пароля ссылки для общего доступа/загрузки. Например, '3' означает, что пароль должен иметь  не менее 3 из следующих символов: числа, заглавные буквы, строчные буквы и другие символы

en: Enable users to clean trash
ru: Разрешить пользователям очищать корзину

en: Allow users to clean library trash
ru: Разрешить пользователям очищать корзину библиотеки

en: Online Preview
ru: Онлайн предпросмотр

en: Text file extensions
ru: Расширения текстовых файлов

en: Extensions of text files that can be online previewed, each suffix is separated by a comma.
ru: Расширения текстовых файлов, которые можно просматривать онлайн, каждый суффикс разделяется запятой.

en: Sync
ru: Синхронизация

en: Disable sync with any folder
ru: Отключить синхронизацию с любой папкой

en: If turn on, the desktop clients will not be able to sync a folder outside the default Seafile folder.
ru: Если включить, пользователи с настольного компьютера не смогут синхронизировать папку вне папки Seafile по умолчанию.

en: Enable terms and conditions
ru: Включить Условия использования

en: Enable system admin to add Terms and Conditions, and all users will have to accept the terms.
ru: Включить системного администратора добавить "Условия и положения", и все пользователи должны будут принять эти условия.

en: Failed to upload {file_name}.
ru: Не удалось загрузить {file_name}.

en: Upload files to {folder_name_placeholder}
ru: Загрузить файлы в {folder_name_placeholder}

en: shared by:
ru: предоставлено:

en: The owner of this library has run out of space.
ru: Владелец этой библиотеки превысил допустимый лимит дискового пространства.

en: File size should be smaller than {max_size_placeholder}.
ru: Размер файла должен быть меньше {max_size_placeholder}.

en: Drag and drop files or folders here.
ru: Перетащите сюда файлы или папки.

en: Go to Library
ru: Перейти в библиотеку

en: Delete page
ru: Удалить страницу

en: Are you sure you want to delete this page?
ru: Вы уверены, что хотите удалить эту страницу?

en: Modify name
ru: Изменить имя

en: Page {name_placeholder} deleted.
ru: Страница {name_placeholder} удалена.

en: Name cannot be empty
ru: Имя не может быть пустым

en: Page name
ru: Название страницы

en: Cannot move parent page to child page
ru: Невозможно переместить родительскую страницу на дочернюю страницу

en: Failed to duplicate page
ru: Не удалось дублировать страницу

en: Copied link to clipboard
ru: Скопирована ссылка в буфер обмена

en: Copy failed
ru: Не удалось скопировать

en: Copy link
ru: Копировать ссылку

en: Add page above
ru: Добавить страницу выше

en: Add page below
ru: Добавить страницу ниже

en: Duplicate page
ru: Дублировать страницу

en: Open in new tab
ru: Открыть в новой вкладке

en: Add page inside
ru: Добавить страницу внутри

en: Add page
ru: Добавить страницу

en: Pages
ru: Страницы

en: Cover
ru: Обложка

en: Change cover
ru: Сменить обложку

en: Emojis
ru: Эмодзи

en: Add icon
ru: Добавить значок

en: Add cover
ru: Добавить обложку

en: {placeholder} Wiki Trash
ru: {placeholder} Wiki Корзина

en: No Wikis
ru: Нет Wiki

en: You do not have any Wikis yet.
ru: У вас пока нет Wiki.

en: You can add a Wiki by clicking the "Add Wiki" item in the dropdown menu.
ru: Вы можете добавить Wiki, нажав на пункт "Добавить Wiki" в выпадающем меню.

en: {placeholder} Snapshot
ru: {placeholder} Снимок

en: Profile
ru: Профиль

en: Language
ru: Язык

en: User info updated
ru: Информация о пользователе обновлена

en: Profile Setting
ru: Настройки профиля

en: Shared by:
ru: Общий доступ:

en: List
ru: Список

en: Grid
ru: Сетка

en: ZIP Selected Items
ru: ZIP выбранные элементы

en: Save Selected Items
ru: Сохранить выбранные элементы

en: Document convertion failed.
ru: Ошибка конвертации.

en: Color
ru: Цвет

en: Merge tags to:
ru: Объединить теги:

en: New tag
ru: Новый тег

en: All tags
ru: Все теги

en: copy
ru: копировать

en: Failed to add tags
ru: Не удалось добавить теги

en: Failed to delete tags
ru: Не удалось удалить теги

en: Failed to add linked tags
ru: Не удалось добавить связанные теги

en: Failed to delete linked tags
ru: Не удалось удалить связанные теги

en: Failed to merge tags
ru: Не удалось объединить теги

en: Failed to restore tags
ru: Не удалось восстановить теги

en: Tag
ru: Тег

en: Parent tags
ru: Родительские теги

en: Child tags count
ru: Количество дочерних тегов

en: File count
ru: Количество файлов

en: Delete tag
ru: Удалить тег

en: Delete tags
ru: Удалить теги

en: Merge tags
ru: Объединение тегов

en: Edit tag
ru: Редактировать тег

en: Set child tags
ru: Установить дочерние теги

en: New child tag
ru: Новый дочерний тег

en: Add child tags
ru: Добавить дочерние теги

en: No files
ru: Нет файлов

en: Unselect all
ru: Отменить выбор всех

en: Accept
ru: Принять

en: You have not shared any folders
ru: Вы не поделились ни одной папкой

en: You don't have any share links
ru: У вас нет общедоступных ссылок

en: You don't have any upload links
ru: У Вас нет ссылок для загрузки

en: You don't have any favorite items yet
ru: У вас еще нет любимых элементов

en: Import Users
ru: Импорт пользователей

en: No connected devices
ru: Нет подключенных устройств

en: No sync errors
ru: Нет ошибок синхронизации

en: No groups
ru: Нет групп

en: No notifications
ru: Нет уведомлений

en: No invitations
ru: Нет приглашений

en: No terms and conditions
ru: Нет условий и положений

en: No favorites
ru: Нет избранного

en: No folders shared
ru: Нет общих папок

en: No Admin login logs
ru: Нет журналов входа в систему администратора

en: No Admin operation logs
ru: Нет журналов операций администратора

en: No permission logs
ru: Нет журналов разрешений

en: No login logs
ru: Нет журналов входа

en: No file update logs
ru: Нет журналов обновления файлов

en: No file access logs
ru: Нет журналов доступа к файлам

en: New view
ru: Новое представление

en: You have not shared any folders with other users yet. You can share a folder with other users by clicking the share icon to the right of a folder's name.
ru: Вы еще не поделились папками с другими пользователями. Вы можете поделиться папкой с другими пользователями, щелкнув значок общего доступа справа от имени папки.

en: You have not created any share links yet. A share link can be used to share files and folders with anyone. You can create a share link for a file or folder by clicking the share icon to the right of its name.
ru: Вы еще не создали общедоступных ссылок. Общедоступная ссылка может использоваться для обмена файлами и папками с кем угодно. Вы можете создать общедоступную ссылку к файлу или папке, щелкнув значок общего ресурса справа от его имени.

en: You have not created any upload links yet. An upload link allows anyone to upload files to a folder or library. You can create an upload link for a folder or library by clicking the share icon to the right of its name.
ru: Вы еще не создали ни одной ссылки для загрузки. Ссылка для загрузки позволяет любому пользователю загружать файлы в папку или библиотеку. Вы можете создать ссылку для загрузки в папку или библиотеку, щелкнув значок общего ресурса справа от его имени.

en: You have not added any libraries, folders or files to your favorites yet. A favorite gives you quick access to your most frequently used objects. You can add a library, folder or file to your favorites by clicking the star to the left of its name.
ru: Вы еще не добавили ни одной библиотеки, папки или файла в избранное. Избранное дает вам быстрый доступ к вашим наиболее часто используемым объектам. Вы можете добавить библиотеку, папку или файл в избранное, нажав на звездочку слева от ее названия.

en: No public libraries have been created yet. A public library is accessible by all users. You can create a public library by clicking the "Add Library" item in the dropdown menu.
ru: Общедоступные библиотеки еще не созданы. Общедоступная библиотека доступна всем пользователям. Вы можете создать общедоступную библиотеку, нажав на пункт "Добавить библиотеку" в выпадающем меню.

en: No libraries have been shared directly with you. A shared library can be shared with full or restricted permission. If you need access to a library owned by another user, ask the user to share the library with you.
ru: Ни одна библиотека не была передана напрямую вам. Общая библиотека может быть предоставлена ​​с полным или ограниченным разрешением. Если вам нужен доступ к библиотеке, принадлежащей другому пользователю, попросите пользователя поделиться этой библиотекой с вами.

en: Group info
ru: Информация о группе

en: Mark all read
ru: Отметить все прочитанным

en: Message
ru: Сообщение

en: Freeze Document
ru: Заморозить документ

en: Unfreeze Document
ru: Разморозить документ

en: Convert & Export
ru: Преобразование & Экспорт

en: Convert to Markdown
ru: Преобразовать в Markdown

en: Convert to sdoc
ru: Преобразовать в sdoc

en: Convert to docx
ru: Преобразовать в docx

en: Export as docx
ru: Экспортировать в формате docx

en: Access Log
ru: Журнал доступа

en: Convert with ONLYOFFICE
ru: Конвертировать с помощью ONLYOFFICE

en: Display files
ru: Показать файлы

en: Export as zip
ru: Экспортировать в формате zip

en: API Token
ru: Токен API

en: Add Folder
ru: Добавить папку

en: Add view
ru: Добавить представление

en: Admin access
ru: Доступ администратора

en: Read-Only library
ru: Только чтение библиотеки

en: Online Read-Write library
ru: Онлайн чтение и запись библиотеки

en: Online Read-Only library
ru: Онлайн только чтение библиотеки

en: Read-Write folder
ru: Чтение и запись папки

en: Read-Only folder
ru: Только чтение папки

en: Online Read-Write folder
ru: Онлайн чтение и запись папки

en: Online Read-Only folder
ru: Онлайн только чтение папки

en: Online Read-Write
ru: Онлайн чтение и запись

en: Online Read-Only
ru: Онлайн только чтение

en: Invisible
ru: Невидимый

en: User can read, write, upload, download and sync files.
ru: Пользователь может читать, писать, загружать, скачивать и синхронизировать файлы.

en: User can read, download and sync files.
ru: Пользователь может читать, скачивать и синхронизировать файлы.

en: Besides Write permission, user can also share the library.
ru: Помимо разрешения на запись, пользователь также может делиться библиотекой.

en: User can view and edit file online via browser. Files can't be downloaded.
ru: Пользователь может просматривать и изменять файлы онлайн через браузер. Файлы не могут быть скачаны.

en: User can only view files online via browser. Files can't be downloaded.
ru: Пользователь может только просматривать файлы онлайн через браузер. Файлы не могут быть скачаны.

en: User can not see this folder.
ru: Пользователь не может видеть эту папку.

en: Preview and download
ru: Предпросмотр и скачивание

en: Preview only
ru: Только предпросмотр

en: Download and upload
ru: Скачать и загрузить

en: Edit on cloud and download
ru: Изменение в облаке и скачивание

en: Edit on cloud only
ru: Изменить только в облаке

en: Too many requests
ru: Слишком много запросов

en: Successfully copied %(name)s and 1 other item.
ru: Успешно скопировано %(name)s и еще 1 объект.

en: Successfully copied %(name)s and %(amount)s other items.
ru: Успешно скопировано %(name)s и еще %(amount)s других объектов.

en: Successfully moved %(name)s.
ru: Успешно перемещено %(name)s.

en: Successfully moved %(name)s and 1 other item.
ru: Успешно перемещено %(name)s и еще 1 объект.

en: Successfully moved %(name)s and %(amount)s other items.
ru: Успешно перемещено %(name)s и еще %(amount)s других объектов.

en: Failed to copy %(name)s and %(amount)s other item(s).
ru: Не удалось скопировать %(name)s и %(amount)s объект(ов).

en: Failed to copy %(name)s.
ru: Не удалось скопировать %(name)s.

en: Failed to move %(name)s and %(amount)s other item(s).
ru: Не удалось переместить %(name)s и %(amount)s объект(ов).

en: Failed to move %(name)s.
ru: Не удалось переместить %(name)s.

en: Name cannot be double dots
ru: Имя не может состоять из двух точек
