seahub - en to fr translation catalogue (1153 entries)

en: Scan the QR code to view the shared content directly
fr: Scanner le code QR pour pour afficher directement le contenu partagé

en: Exit System Admin
fr: Quitter l'administration système

en: Exit Organization Admin
fr: Quitter l'administration de l'organisation

en: Exit Institution Admin
fr: Quitter l'administration de l'organisation

en: System Admin
fr: Administration système

en: Organization Admin
fr: Administration de l'organisation

en: Institution Admin
fr: Administration de l'organisation

en: View profile and more
fr: Voir le profil et plus

en: Used:
fr: Utilisé :

en: Settings
fr: Paramètres

en: Customer Portal
fr: Portail Client

en: Log out
fr: Se déconnecter

en: Undo
fr: Annuler

en: User {user_link} has added you to {group_link}
fr: L'utilisateur {user_link} vous a ajouté à {group_link}

en: {share_from} has shared a library named {repo_link} to you.
fr: {share_from} a partagé une bibliothèque nommée {repo_link} avec vous.

en: {share_from} has shared a folder named {repo_link} to you.
fr: {share_from} a partagé un répertoire nommée {repo_link} avec vous.

en: {share_from} has changed the permission of library {repo_link} to {permission}.
fr: {share_from} a changé le droit de partage de la bibliothèque {repo_link} en {permission}.

en: {share_from} has changed the permission of folder {repo_link} to {permission}.
fr: {share_from} a changé le droit sur le dossier {repo_link} en {permission}.

en: {share_from} has cancelled the sharing of library {repo_name}.
fr: {share_from} a annulé le partage de la bibliothèque {repo_name}.

en: {share_from} has cancelled the sharing of folder {repo_name}.
fr: {share_from} a annulé le partage du dossier {repo_name}.

en: {share_from} has shared a library named {repo_link} to group {group_link}.
fr: {share_from} a partagé une bibliothèque nommée {repo_link} avec le groupe {group_link}.

en: {share_from} has shared a folder named {repo_link} to group {group_link}.
fr: {share_from} a partagé un répertoire nommée {repo_link} avec le groupe {group_link}.

en: {user} has transfered a library named {repo_link} to you.
fr: {share_from} vous a transféré une bibliothèque nommée {repo_link}.

en: {user} created file {fileName} in library {libraryName}.
fr: L'utilisateur {user} a créé le fichier {fileName} dans la bibliothèque {libraryName}.

en: {user} created file {fileName} and {fileCount} other file(s) in library {libraryName}.
fr: L'utilisateur {user} a créé le fichier {fileName} et {fileCount} autre(s) fichier(s) dans la bibliothèque {libraryName}.

en: {user} deleted file {fileName} in library {libraryName}.
fr: L'utilisateur {user} a supprimé le fichier {fileName} dans la bibliothèque {libraryName}.

en: {user} deleted file {fileName} and {fileCount} other file(s) in library {libraryName}.
fr: L'utilisateur {user} a supprimé le fichier {fileName} et {fileCount} autre(s) fichier(s) dans la bibliothèque {libraryName}.

en: {user} restored file {fileName} in library {libraryName}.
fr: L'utilisateur {user} a restauré le fichier {fileName} dans la bibliothèque {libraryName}.

en: {user} renamed file {oldFileName} {fileName} in library {libraryName}.
fr: L'utilisateur {user} a renommé le fichier {oldFileName} en {fileName} dans la bibliothèque {libraryName}.

en: {user} moved file {fileName} in library {libraryName}.
fr: L'utilisateur {user} a déplacé le fichier {fileName} dans la bibliothèque {libraryName}.

en: {user} moved file {fileName} and {fileCount} other file(s) in library {libraryName}.
fr: L'utilisateur {user} a déplacé le fichier {fileName} et {fileCount} autre(s) fichier(s) dans la bibliothèque {libraryName}.

en: {user} updated file {fileName} in library {libraryName}.
fr: L'utilisateur {user} a mis a jour le fichier {fileName} dans la bibliothèque {libraryName}.

en: {user} created folder {folderName} in library {libraryName}.
fr: L'utilisateur {user} a crée le dossier {folderName} dans la bibliothèque {libraryName}.

en: {user} created folder {folderName} and {folderCount} other folder(s) in library {libraryName}.
fr: L'utilisateur {user} a crée le dossier {folderName} et {folderCount} autre(s) dossier(s) dans la bibliothèque {libraryName}.

en: {user} deleted folder {folderName} in library {libraryName}.
fr: L'utilisateur {user} a supprimé le dossier {folderName} dans la bibliothèque {libraryName}.

en: {user} deleted folder {folderName} and {folderCount} other folder(s) in library {libraryName}.
fr: L'utilisateur {user} a supprimé le dossier {folderName} et {folderCount} autre(s) dossier(s) dans la bibliothèque {libraryName}.

en: {user} restored folder {folderName} in library {libraryName}.
fr: L'utilisateur {user} a restauré le dossier {folderName} dans la bibliothèque {libraryName}.

en: {user} renamed folder {oldFolderName} {folderName} in library {libraryName}.
fr: L'utilisateur {user} a renommé le dossier {oldFolderName} en {folderName} dans la bibliothèque {libraryName}.

en: {user} moved folder {folderName} in library {libraryName}.
fr: L'utilisateur {user} a déplacé le dossier {folderName} dans la bibliothèque {libraryName}.

en: {user} moved folder {folderName} and {folderCount} other folder(s) in library {libraryName}.
fr: L'utilisateur {user} a déplacé le dossier {folderName} et {folderCount} autre(s) dossier(s) dans la bibliothèque {libraryName}.

en: Mark all as read
fr: Marquer comme lu

en: View all notifications
fr: Voir toutes les notifications

en: Close
fr: Fermer

en: A file is being uploaded. Are you sure you want to leave this page?
fr: Un fichier a été mis à jour. Êtes-vous certain de vouloir quitter cette page ?

en: Views
fr: Vues

en: Refresh the view
fr: Rafraîchir la vue.

en: Files
fr: Fichiers

en: More operations
fr: Plus d'actions

en: Server Version:
fr: Version du serveur :

en: About Us
fr: À propos de nous

en: Contact information is required.
fr: Les informations de contact sont nécessaires.

en: Abuse report added
fr: Un rapport abus a été ajouté.

en: Report Abuse
fr: Signaler un abus

en: Abuse Type
fr: Type d'abus

en: Copyright Infringement
fr: Violation du droit d'auteur

en: Abuse Content
fr: Contenu de l'abus

en: Other
fr: Autre

en: Contact Information
fr: Information de contact

en: Cancel
fr: Annuler

en: Submit
fr: Soumettre

en: Add Wiki
fr: Ajouter un wiki

en: Name
fr: Nom

en: Wiki owner
fr: Propriétaire du wiki

en: Optional
fr: Optionnel

en: Select a department
fr: Sélectionner un département

en: No options available
fr: Il n'y a pas d'options disponibles.

en: New page
fr: Nouvelle page

en: Are you sure to change group {placeholder} to department ?
fr: Êtes-vous sûr de vouloir convertir le groupe {placeholder} en département ?

en: Change group to department
fr: Convertir le groupe en département

en: Please enter the old password
fr: Veuillez entrer l'ancien mot de passe

en: Please enter a new password
fr: Veuillez entrer un nouveau mot de passe

en: New password is too short
fr: Le nouveau mot de passe est trop court

en: Please enter the new password again
fr: Veuillez entrer le nouveau mot de passe encore une fois

en: New passwords don't match
fr: Les nouveaux mots de passe ne correspondent pas

en: Successfully changed library password.
fr: Le mot de passe de la bibliothèque a été modifié.

en: Change Password of Library {placeholder}
fr: Changement du mot de passe de la bibliothèque {placeholder}

en: Old Password
fr: Ancien mot de passe

en: New Password
fr: Nouveau mot de passe

en: (at least {placeholder} characters)
fr: (au moins {placeholder} caractères)

en: New Password Again
fr: Mot de passe à nouveau

en: 3 days ago
fr: Il y a 3 jours

en: 1 week ago
fr: Il y a 1 semaine

en: 1 month ago
fr: Il y a 1 mois

en: all
fr: tout

en: Clean succeeded.
fr: Le nettoyage a réussi.

en: Clean
fr: Nettoyer

en: Clear files in trash and history：
fr: Nettoyer les fichiers dans la corbeille et l'historique :

en: Modification Details
fr: Détails de la modification

en: New files
fr: Nouveaux fichiers

en: Deleted files
fr: Fichiers supprimés

en: Renamed or Moved files
fr: Fichiers renommés ou déplacés

en: Modified files
fr: Fichiers modifiés

en: New directories
fr: Nouveaux dossiers

en: Deleted directories
fr: Dossiers supprimés

en: Confirm
fr: Confirmer

en: Delete Account
fr: Supprimer le compte

en: Really want to delete your account?
fr: Voulez-vous vraiment supprimer ce compte ?

en: Delete
fr: Supprimer

en: Disconnect
fr: Déconnecter

en: Are you sure you want to disconnect?
fr: Êtes-vous certain de vouloir vous déconnecter ?

en: Restore Library
fr: Restaurer une bibliothèque

en: Are you sure you want to restore this library?
fr: Êtes-vous certain de vouloir restaurer la bibliothèque ?

en: Restore
fr: Restaurer

en: Unlink device
fr: Supprimer le lien vers l'appareil

en: Are you sure you want to unlink this device?
fr: Êtes-vous certain de vouloir supprimer le lien vers l'appareil ?

en: Delete files from this device the next time it comes online.
fr: Supprimer les fichiers de cet appareil la prochaine fois qu'il est en ligne.

en: Unlink
fr: Supprimer

en: Convert Wiki
fr: Convertir le wiki

en: Invalid destination path
fr: Chemin de destination invalide

en: Can not move folder %(src)s to its subfolder %(des)s
fr: Impossible de déplacer le dossier  %(src)s vers son sous-dossier %(des)s

en: Can not copy folder %(src)s to its subfolder %(des)s
fr: Impossible de copier le dossier %(src)s vers son sous-dossier %(des)s

en: Copy {placeholder} to
fr: Copier {placeholder} à

en: Copy selected item(s) to:
fr: Copier les dossiers/fichiers sélectionnés vers :

en: Search
fr: Chercher

en: Move {num} items
fr: Déplacer {num} éléments

en: Copy {num} items
fr: Copier {num} éléments

en: Name is required
fr: Le nom est nécessaire.

en: Name should not include '/'.
fr: Le nom ne peut inclure '/'.

en: New Department Library
fr: Nouvelle librairie départementale

en: The name "{name}" is already taken. Please choose a different name.
fr: Le nom "{name}" est déjà pris.

en: New File
fr: Nouveau fichier

en: New Folder
fr: Nouveau dossier

en: New Group
fr: Nouveau groupe

en: Please enter password
fr: Entrez un mot de passe

en: Please enter the password again
fr: Entrez à nouveau un mot de passe

en: Password is too short
fr: Le mot de passe est trop court

en: Passwords don't match
fr: Les mots de passe ne correspondent pas

en: New Library
fr: Nouvelle bibliothèque

en: Template
fr: Thème

en: Storage Backend
fr: Système de stockage

en: Permission
fr: Droit

en: Read-Write
fr: Lecture - Écriture

en: Read-Only
fr: Lecture seulement

en: Encrypt
fr: Chiffrer

en: Password
fr: Mot de passe

en: Password again
fr: Mot de passe (à nouveau)

en: Internal Server Error
fr: Erreur interne du serveur

en: Tag "{name}" already exists.
fr: Le tag "{name}" existe déjà.

en: Back
fr: Retour

en: New Tag
fr: Nouveau tag

en: Select a color
fr: Sélectionner une couleur

en: Save
fr: Sauvegarder

en: Description is required
fr: La description est nécessaire.

en: Add permission
fr: Ajouter un droit

en: Edit permission
fr: Éditer un droit

en: Permission name
fr: Nom du droit

en: Upload
fr: Importer

en: Download
fr: Télécharger

en: Create
fr: Créer

en: Modify
fr: Modifier

en: Modify includes modify file, move/rename file and folder
fr: Modifier inclut la modification de fichier, le déplacement ou renommage de fichier et dossier

en: Copy
fr: Copier

en: Preview online
fr: Prévisualisation en ligne

en: Generate share link
fr: Créer un lien de téléchargement

en: Edit
fr: Modifier

en: Delete File
fr: Supprimer le fichier

en: Delete Folder
fr: Supprimer le dossier

en: Are you sure you want to delete
fr: Êtes-vous sûr de vouloir supprimer

en: Are you sure you want to delete %s ?
fr: Êtes-vous certain de vouloir supprimer %s ?

en: This folder has been shared to {user_amount} user(s) and {group_amount} group(s).
fr: Ce dossier a été partagé avec le(s) utilisateur(s) {user_amount} et le(s) groupe(s) {group_amount}.

en: This library has been shared to {user_amount} user(s) and {group_amount} group(s).
fr: Cette librairie a été partagé avec {user_amount} utilisateur(s) et {group_amount} groupe(s).

en: Delete Library
fr: Supprimer une bibliothèque

en: Select group members
fr: Sélectionner des membres du groupe

en: Select shared users
fr: Sélectionner les utilisateurs avec un partage

en: Selected
fr: Sélectionné

en: Add
fr: Ajouter

en: members
fr: membres

en: User is already in this group
fr: Cet utilisateur fait déjà partie de ce groupe.

en: It is already shared to user
fr: Elle est déjà partagée avec l'utilisateur.

en: Select All
fr: Sélectionner tout

en: No members
fr: Pas de membre

en: Delete Group
fr: Supprimer un groupe

en: Really want to delete this group?
fr: Voulez-vous vraiment supprimer ce groupe ?

en: Select Tags
fr: Sélectionner des tags

en: Create a new tag
fr: Créer un nouveau tag

en: Successfully edited labels.
fr: Les étiquettes ont été éditées.

en: Edit labels
fr: Éditer les étiquettes

en: {placeholder} Access Log
fr: Log de l'accès {placeholder}

en: User
fr: Utilisateur

en: Device Name
fr: Nom de l'appareil

en: Anonymous User
fr: Utilisateur anonyme

en: This file has (apparently) not been accessed yet
fr: Ce fichier n'a (apparemment) pas encore été consulté

en: Please enter a password.
fr: Entrez un mot de passe.

en: The password is too short.
fr: Le mot de passe est trop court.

en: The password is too weak. It should include at least {passwordStrengthLevel} of the following: number, upper letter, lower letter and other symbols.
fr: Le mot de passe est trop faible. Il doit contenir au minimum {passwordStrengthLevel} exemplaires des caractères suivant: nombres, majuscules, minuscules et caractères spéciaux.

en: Please select an expiration time
fr: Veuillez sélectionner une date d'expiration

en: Please enter days
fr: Veuillez entrer un nombre de jours

en: Please enter a non-negative integer
fr: Veuillez introduire un intégrateur non-négatif

en: Upload link is copied to the clipboard.
fr: Le lien d'envoi a été copié dans le presse-papiers.

en: (at least {passwordMinLength} characters and includes {passwordStrengthLevel} of the following: number, upper letter, lower letter and other symbols)
fr: (au moins {passwordMinLength} caractères et {passwordStrengthLevel} exemplaires des caractères suivant: nombres, majuscules, minuscules et caractères spéciaux)

en: Upload Link
fr: Lien d'envoi

en: Hide
fr: Cacher

en: Show
fr: Afficher

en: Expiration date
fr: Date d'expiration

en: Update
fr: Mettre à jour

en: Send
fr: Envoyer

en: Add password protection
fr: Ajouter un mot de passe

en: Add auto expiration
fr: Ajouter une date d'expiration

en: Generate
fr: Générer

en: Group members
fr: Membres du groupe

en: Welcome to {site_name_placeholder}
fr: Bienvenue sur {site_name_placeholder}

en: {site_name_placeholder} organizes files into libraries. Each library can be synced and shared separately. We have created a personal library for you. You can create more libraries later.
fr: {site_name_placeholder} organise les fichiers dans des bibliothèques. Chaque bibliothèque peut être synchronisée et partagée séparément. Nous avons créé une bibliothèque personnelle pour vous. Vous pourrez créer plus de bibliothèques ultérieurement.

en: {site_name_placeholder} organizes files into libraries. Each library can be synced and shared separately. However, since you are a guest user now, you can not create libraries.
fr: {site_name_placeholder} organise les fichiers dans des bibliothèques. Chaque bibliothèque peut être synchronisée et partagée séparément. Cependant, en tant qu'utilisateur invité, vous ne pouvez pas créer de bibliothèques.

en: The image could not be previewed.
fr: L'image ne peut pas être prévisualisée.

en: Previous (Left arrow key)
fr: Précédent (Flèche gauche)

en: Next (Right arrow key)
fr: Suivant (Flèche droite)

en: Close (Esc)
fr: Fermer (Échap)

en: Zoom in
fr: Agrandir

en: Zoom out
fr: Dézoomer

en: View original image
fr: Voir l'image originale

en: OCR
fr: Reconnaissance optique de caractères (OCR)

en: Please choose a .xlsx file.
fr: Veuillez choisir un fichier .xlsx

en: Import members from a .xlsx file
fr: Importer des membres depuis un fichier .xlsx

en: Download an example file
fr: Télécharger un fichier d'exemple

en: Upload file
fr: Importer le fichier

en: Select File
fr: Sélectionner un fichier

en: Select Image
fr: Sélectionner l'image

en: No preview
fr: Aucun aperçu

en: Internal link has been copied to clipboard
fr: Le lien interne a été copié dans le presse-papiers.

en: An internal link is a link to a file or folder that can be accessed by users with read permission to the file or folder.
fr: Un lien interne est un lien vers un fichier ou un dossier accessible en lecture par un utilisateur.

en: Internal Link
fr: Lien interne

en: Successfully revoked access of user {placeholder}.
fr: L'accès de l'utilisateur {placeholder} a été révoqué.

en: Are you sure to revoke access of user {placeholder} ?
fr: Êtes-vous certain de vouloir révoquer l'accès à l’utilisateur {placeholder} ?

en: Revoke Access
fr: Accès révoqué

en: It is required.
fr: C'est nécessaire.

en: Email is invalid.
fr: L'adresse e-mail n'est pas valide

en: Successfully invited %(email).
fr: %(email) a été invité.

en: Successfully invited %(email) and %(num) other people.
fr: %(email) et %(num) ont été invité.

en: Invite Guest
fr: Inviter des personnes

en: Emails
fr: e-mails

en: Emails, separated by ','
fr: E-mails, séparé par ","

en: Successfully added label(s) for library {placeholder}
fr: Le(s) étiquettes(s) de la bibliothèque {placeholder} ont été ajoutés.

en: Label Current State
fr: Étiquette état actuel

en: Leave Group
fr: Quitter le groupe

en: Really want to leave this group?
fr: Voulez-vous vraiment quitter ce groupe ?

en: Leave
fr: Quitter

en: This library is password protected
fr: Cette bibliothèque est protégée par un mot de passe

en: Wrong password
fr: Le mot de passe est erroné

en: The password will be kept in the server for only 1 hour.
fr: Le mot de passe est conservé sur le serveur pendant 1 heure.

en: History
fr: Historique

en: Auto deletion
fr: Autosuppression

en: Extended properties
fr: Propriétés étendues

en: Face recognition
fr: Reconnaissance faciale

en: Successfully set library history.
fr: La mise à jour de l'historique de la bibliothèque a été exécutée.

en: Setting library history is disabled by Admin.
fr: Le paramètre d'historique de la bibliothèque a été désactivé par l'administrateur

en: Keep full history
fr: Conserver un historique complet

en: Don't keep history
fr: Ne pas conserver d'historique

en: Only keep a period of history:
fr: Ne conserver qu'une période de l'historique :

en: days
fr: jours

en: Please enter a positive integer
fr:  Entrez un nombre entier positif.

en: Successfully set it.
fr: La modification a été enregistrée.

en: Do not automatically delete files
fr: Ne pas supprimer les fichiers automatiquement

en: Automatically delete files that are not modified within certain days:
fr: Supprimer automatiquement les fichiers qui n'ont pas été modifiés dans un certain délai :

en: User Permission
fr: Droits de l'utilisateur

en: Group Permission
fr: Droits du groupe

en: {placeholder} Folder Permission
fr: Droits sur le dossier {placeholder}

en: Set permission of {placeholder}
fr: Définir le droit de {placeholder}

en: Group
fr: Groupe

en: Folder
fr: Dossier

en: Folder permission is only effective after the library is shared to users or groups. It is used to fine tune sub-folder permissions.
fr: Les droits sur le dossier ne sont effectives que lorsque la bibliothèque est partagée avec des utilisateurs ou des groupes. Ils sont utilisé pour affiner les droits d'accès des sous-dossiers.

en: Search groups
fr: Recherche de groupes

en: No results
fr: Aucun résultat

en: Search users
fr: Cherche d'utilisateurs par nom

en: Created Files
fr: Fichiers créés

en: Time
fr: Heure

en: Tagged Files
fr: Fichiers tagués

en: Size
fr: Taille

en: Last Update
fr: Mise à jour

en: deleted
fr: Supprimé

en: Manage group members
fr: Gestion des membres du groupe

en: Move {placeholder} to
fr: Déplacer {placeholder} vers

en: Move selected item(s) to:
fr: Déplacer les dossiers/fichiers sélectionnés vers :

en: Deleted Libraries
fr: Bibliothèques supprimées

en: No deleted libraries
fr: Aucune bibliothèque supprimée

en: You have not deleted any libraries in the last {placeholder} days. A deleted library will be cleaned automatically after this period.
fr: Vous n'avez supprimé aucune bibliothèque au cours des derniers jours {placeholder}. Une bibliothèque supprimée sera automatiquement nettoyée après cette période.

en: Successfully restored the library {library_name}.
fr: La bibliothèque a été restaurée.

en: Deleted Time
fr: Date de suppression

en: Tip: libraries deleted {placeholder} days ago will be cleaned automatically.
fr: Conseil : les bibliothèques supprimées {placeholder} il y a quelques jours seront automatiquement nettoyées.

en: Add Admins
fr: Ajouter des administrateurs

en: Select a user as admin
fr: Définir un utilisateur en tant qu'administrateur

en: New Sub-department
fr: Nouveau sous-département

en: New Department
fr: Nouveau département

en: email is required
fr: L'adresse e-mail est nécessaire.

en: Add User
fr: Ajouter un utilisateur

en: Email
fr: E-mail

en: Confirm Password
fr: Confirmer le mot de passe

en: Invite users
fr: Inviter des utilisateurs

en: You can enter multiple emails. An invitation link will be sent to each of them.
fr: Vous pouvez saisir plusieurs emails. Un lien d'invitation sera envoyé à chacun d'entre eux.

en: Failed to export. Please check whether the size of table attachments exceeds the limit.
fr: L'exportation a échoué. Vérifiez si la taille des pièces jointes au tableau dépasse la limite.

en: Date Invalid.
fr: Date invalide.

en: Choose date
fr: Choisir une date

en: Start date
fr: Date de début

en: End date
fr: Date de fin

en: Are you sure you want to delete {placeholder} ?
fr: Êtes-vous certain de vouloir supprimer {placeholder} ?

en: Delete Department
fr: Supprimer le département

en: Import users from a .xlsx file
fr: Importer des utilisateurs depuis un fichier .xlsx

en: Name updated
fr: Le nom a été mis à jour.

en: Rename Department
fr: Renommer un département

en: Quota is invalid.
fr: Le quota n'est pas valide.

en: Set Quota
fr: Définir le quota

en: An integer that is greater than 0 or equal to -2.
fr: Un nombre entier supérieur à 0 ou égal à -2.

en: Tip: -2 means no limit.
fr: Astuce : -2 signifie illimité.

en: Wiki custom URL deleted
fr: L'URL personnalisée du wiki a été supprimée.

en: URL is required
fr: L'URL est nécessaire.

en: URL is copied to the clipboard
fr: L'URL a été copiée dans le presse-papiers.

en: Publish Wiki
fr: Publier le wiki

en: Customize URL
fr: Personnaliser l'URL

en: The custom part of the URL must be between 5 and 30 characters long and may only contain letters (a-z), numbers, and hyphens.
fr: La partie personnalisée de l'URL doit comporter entre 5 et 30 caractères et ne peut contenir que des lettres et des chiffres ainsi que des traits d'union.

en: Unpublish
fr: Annuler la publication

en: Delete WebDAV Password
fr: Supprimer le mot de passe WebDAV

en: Are you sure you want to delete WebDAV password?
fr: Êtes-vous certain de vouloir supprimer le mot de passe WebDAV ?

en: Rename File
fr: Renommer le fichier

en: Rename Folder
fr: Renommer le dossier

en: New file name
fr: Nouveau nom de fichier

en: New folder name
fr: Nouveau nom de dossier

en: Rename Group
fr: Renommer le groupe

en: Rename group to
fr: Renommer le groupe en

en: Name is required.
fr: Le nom est nécessaire.

en: Rename Wiki
fr: Renommer le wiki

en: New Wiki name
fr: Nom du nouveau wiki

en: API token is copied to the clipboard.
fr: Le jeton API est copié dans le presse-papiers.

en: Permission denied
fr: Autorisation refusée

en: Error
fr: Erreur

en: Please check the network.
fr: Veuillez vérifier le réseau.

en: App Name
fr: Nom de l'application

en: {placeholder} API Token
fr: {placeholder} du jeton API

en: {placeholder} Modification History
fr: Historique des modifications de {placeholder}

en: Tip: a snapshot will be generated after modification, which records the library state after the modification.
fr: Astuce : un instantané sera généré après chaque modification, qui enregistrera l'état de la bibliothèque après la modification.

en: Modifier
fr: Modificateur

en: Device
fr: Appareil

en: Labels
fr: Étiquettes

en: None
fr: Aucun(e)

en: Unknown
fr: Inconnu

en: Details
fr: Détails

en: Current Version
fr: Version

en: View Snapshot
fr: Voir l'instantané

en: Select a office suite
fr: Sélectionner une suite bureautique

en: {library_name} Office Suite
fr: {library_name} Suite bureautique

en: {placeholder} Share Admin
fr: {placeholder} Gestions des partages

en: Share Links
fr: Liens de téléchargement

en: Upload Links
fr: Liens d'envoi

en: User Shares
fr: Partages des utilisateurs

en: Group Shares
fr: Partages des groupes

en: No share links
fr: Aucun lien de téléchargement

en: Delete share links
fr: Supprimer les liens de partage

en: Are you sure you want to delete the selected share link(s) ?
fr: Êtes-vous sûr de vouloir supprimer le(s) lien(s) de partage sélectionné(s) ?

en: Successfully deleted 1 item
fr: 1 objet supprimé avec succès

en: Successfully deleted 1 upload link
fr: Un lien d'envoi a été supprimé.

en: Successfully deleted {number_placeholder} upload links
fr: {number_placeholder} liens d'envoi ont été supprimés.

en: Creator
fr: Créateur

en: Link
fr: Lien

en: Visits
fr: Visites

en: No upload links
fr: Aucun lien d'envoi

en: Delete upload links
fr: Supprimer les liens d'envoi

en: Are you sure you want to delete the selected upload link(s) ?
fr: Êtes-vous sûr de vouloir supprimer les liens d'envoi sélectionnés ?

en: New password has been sent to your email {mail}. Please check your mailbox. If you don’t receive the password, please check if your email address is properly configured.
fr: Le nouveau mot de passe a été envoyé sur l'adresse e-mail {mail}. Veuillez vérifier votre boite e-mail. Si vous ne recevez pas le nouveau mot de passe, veuillez vérifier que votre e-mail est bien configuré.

en: Reset library password
fr: Réinitialiser le mot de passe de la bibliothèque

en: Sending new password...
fr: Envoi du nouveau mot de passe..

en: Reset WebDAV Password
fr: Réinitialiser le mot de passe WebDAV

en: Save to:
fr: Enregistrer sous :

en: Exporting...
fr: L'exportation est en cours ...

en: Search files in this library
fr: Recherche de fichiers dans cette bibliothèque

en: No result
fr: Aucun résultat

en: Please select a library or folder first.
fr: Veuillez d'abord sélectionner une bibliothèque ou un dossier.

en: Current Library
fr: Bibliothèque courante

en: Other Libraries
fr: Autres bibliothèques

en: Recently Used
fr: Récemment utilisé

en: New folder
fr: Nouveau dossier

en: Set user contact email
fr: Définir l'e-mail de contact de l'utilisateur

en: Set user default quota
fr: Définir le quota par défaut de l'utilisateur

en: Tip: 0 means default limit
fr: Astuce : 0 signifie aucune limite par défaut

en: Set user name
fr: Définir un nom d'utilisateur

en: Set user quota
fr: Définir le quota de l'utilisateur

en: Set WebDAV Password
fr: Définir le mot de passe WebDAV

en: The link is copied to the clipboard.
fr: Le lien a été copié dans le presse-papiers.

en: Share Link
fr: Lien de téléchargement

en: Share to user
fr: Partage avec un utilisateur

en: Share to group
fr: Partage avec un groupe

en: Custom sharing permissions
fr: Droits de partage personnalisés

en: Share to other server
fr: Partage avec un autre serveur

en: Share
fr: Partager

en: icon
fr: icône

en: Please select a library to share.
fr: Veuillez sélectionner la bibliothèque à partager.

en: Select libraries to share
fr: Sélectionnez la bibliothèque à partager

en: Server
fr: Serveur

en: User Email
fr: E-mail d'utilisateur

en: It may take some time, please wait.
fr: Cela peut prendre un certain temps, veuillez vous patienter.

en: Successfully deleted 1 item.
fr: Un objet a été supprimé.

en: Select a server
fr: Sélectionner un serveur

en: Library can not be shared to owner.
fr: La bibliothèque ne peut pas être partagée par son propriétaire

en: Search users...
fr: Recherche d'utilisateurs ...

en: By name ascending
fr: Par nom croissant

en: By name descending
fr: Par nom décroissant

en: By size ascending
fr: Par taille croissante

en: By size descending
fr: Par taille décroissante

en: By time ascending
fr: Par date ascendante

en: By time descending
fr: Par date descendante

en: Add department at
fr: Ajouter un département à

en: Create top department
fr: Ajouter un département supérieur

en: Delete department
fr: Supprimer le départment

en: Are you sure to delete
fr: Êtes-vous certain de vouloir supprimer ?

en: Rename
fr: Renommer

en: An integer that is greater than or equal to 0.
fr: Un entier supérieur ou égal à 0.

en: Set Upload Rate Limit
fr: Définir le rate limiting envoi

en: Set Download Rate Limit
fr: Définir le rate limiting téléchargement

en: Add members
fr: Ajouter des membres

en: Add institution
fr: Ajouter une institution

en: Add Member
fr: Ajouter un membre

en: Version Number is required.
fr: Le numéro de version est nécessaire.

en: Version Number must be a number.
fr: Le numéro de version doit être un nombre.

en: Text is required.
fr: Le texte est nécessaire.

en: Update Terms and Conditions
fr: Mettre à jour les conditions d'utilisation

en: Add Terms and Conditions
fr: Ajouter des conditions d'utilisation

en: Version Number
fr: Numéro de version

en: Text
fr: Texte

en: Activated
fr: Activé

en: On
fr: Activé

en: Off
fr: Désactivé

en: Passwords do not match.
fr: Les mots de passe ne correspondent pas.

en: Add Organization
fr: Ajouter une Organisation

en: Owner
fr: Propriétaire

en: Owner can use admin panel in an organization, must be a new account.
fr: Le propriétaire peut utiliser le panneau d'administration dans une organisation et doit être un nouveau compte.

en: Add new notification
fr: Ajouter une notification

en: Name(optional)
fr: Nom (optionnel)

en: Role
fr: Rôle

en: You can also add a user as a guest, who will not be allowed to create libraries and groups.
fr: Vous pouvez aussi ajouter un utilisateur comme invité, qui ne sera pas autorisé à créer des bibliothèques et des groupes.

en: Add Admin
fr: Ajouter un administrateur

en: (If left blank, owner will be admin)
fr:  (Sans autre spécification, l'utilisateur actuel devient le propriétaire.)

en: Select a user
fr: Sélectionner un utilisateur

en: Delete Member
fr: Supprimer le membre

en: Transfer Group {placeholder} to
fr: Transférer le groupe

en: {placeholder} History Setting
fr: Paramètre de l'historique {placeholder}

en: Department renamed
fr: Le département a été renommé.

en: Transfer Library {library_name}
fr: Transférer la bibliothèque {library_name}

en: Set max number of members
fr: Définir le nombre maximum de membres

en: Set Name
fr: Définir un nom

en: Terms
fr: Conditions

en: Transfer to user
fr: Transférer à l'utilisateur

en: Transfer to department
fr: Transférer au département

en: Users
fr: Utilisateurs

en: Departments
fr: Départements

en: Group has been transfered
fr: Le groupe a été transféré.

en: Transfer Group
fr: Transférer un groupe

en: Transfer group to
fr: Transférer le groupe à

en: Please enter 1 or more character
fr: Saisir un 1 caractère ou plus

en: {placeholder} Trash
fr: Corbeille de {placeholder}

en: No file
fr: Aucun fichier

en: Current path:
fr: Chemin d'accès actuel :

en: Restored 1 item
fr: 1 élément a été restauré.

en: File
fr: Fichier

en: Original path
fr: Chemin d'accès original

en: Delete Time
fr: Date de suppression

en: Replace file {filename}?
fr: Remplacer le fichier {filename} ?

en: A file with the same name already exists in this folder.
fr: Un fichier avec un nom identique existe déjà dans ce dossier.

en: Replacing it will overwrite its content.
fr: Choisir "Remplacer" écrase le fichier existant.

en: Replace
fr: Remplacer

en: Don't replace
fr: Ne pas remplacer

en: Password strength
fr: Robustesse du mot de passe

en: Password must be at least 8 characters long and contain different characters: uppercase letters, lowercase letters, numbers, and special symbols
fr: Le mot de passe doit comporter au moins 8 caractères et contenir différents types de caractères : lettres majuscules, lettres minuscules, chiffres et caractères spéciaux.

en: Password cannot be blank
fr: Le mot de passe ne peut pas être vide

en: Password strength should be strong or very strong
fr: La robustesse du mot de passe doit être forte ou très forte.

en: Password set
fr: Le mot de passe a été défini.

en: Set password
fr: Définir le mot de passe

en: Confirm password
fr: Confirmer le mot de passe

en: Current password cannot be blank
fr: Le mot de passe actuel ne peut être vide

en: New password cannot be the same as old password
fr: Le nouveau mot de passe ne peut pas être identique à l'ancien.

en: Password updated
fr: Le mot de passe a été mis à jour.

en: Update password
fr: Mettre à jour le mot de passe

en: Current password
fr: Mot de passe actuel

en: New password
fr: Nouveau mot de passe

en: Link has been copied to clipboard
fr: Le lien a été copié dans le presse-papier

en: Converting
fr: Conversion

en: Converting...
fr: La conversion est en cours ...

en: Failed to download. The total size of the files exceeded the limit.
fr: Le téléchargement a échoué. La taille totale des fichiers depasse la limite.

en: Packaging...
fr: Paquetage ...

en: Others
fr: Autres

en: Trash
fr: Corbeille

en: Table
fr: Tableau

en: Gallery
fr: Galerie

en: Map
fr: Carte

en: Bell Icon
fr: Icône de cloche

en: Turn on extensible properties and views to experience a new way of managing files
fr: Activez les propriétés et les vues extensibles pour découvrir une nouvelle façon de gérer les fichiers

en: Location
fr: Emplacement

en: Last modified time
fr: Modifié

en: Device model
fr: Modèle d'appareil

en: Color space
fr: Espace de couleur

en: Capture time
fr: Date de photo

en: Focal length
fr: Distance focale

en: F number
fr: Ouverture

en: Exposure time
fr: Durée d'exposition

en: Last modifier
fr: Dernier éditeur

en: Empty
fr: Vide

en: General information
fr: Informations générales

en: locked
fr: verrouillé

en: locked by {name}
fr: Verrouillé par {name}

en: Select this item
fr: Sélectionner l'élément

en: Unstar
fr: Supprimer

en: Star
fr: Favoris

en: Unselect all items
fr: Désélectionner tous les éléments

en: Select all items
fr: Sélectionner tous les éléments

en: This folder has no content at this time.
fr: Le répertoire ne possède aucun contenu actuellement.

en: You can create files quickly
fr: Vous pouvez créer des fichiers rapidement

en: Libraries
fr: Bibliothèques

en: Please upload no more than {maxFiles} files at a time.
fr: Veuillez ne pas envoyer plus de {maxFiles} fichiers à la fois.

en: File is locked by others.
fr: Le fichier est verrouillé par d'autres utilisateurs.

en: Invalid filename.
fr: Nom de fichier invalide

en: File already exists.
fr: Le fichier existe déjà.

en: File size is too large.
fr: Le fichier est trop volumineux.

en: Out of quota.
fr: Quota dépassé.

en: Network error
fr: Erreur réseau

en: File too large
fr: Le fichier est trop volumineux.

en: Preparing to upload...
fr: Préparation de l'envoi..

en: Remaining
fr: Restant

en: Saving...
fr: Sauvegarde ...

en: Uploading...
fr: L'importation est en cours ...

en: Uploaded
fr: Envoyé

en: Retry
fr: Réessayer

en: {uploaded_files_num}/{all_files_num} Files
fr: {uploaded_files_num}/{all_files_num} fichiers

en: {failed_files_num} file(s) failed to upload
fr: L'importation de {failed_files_num} fichier(s) a échoué.

en: File Uploading...
fr: L'importation du fichier est en cours ...

en: All files uploaded
fr: Tous les fichiers ont étés envoyés

en: Retry All
fr: Réessayer tout

en: Cancel All
fr: Annuler tout

en: name
fr: nom

en: size
fr: Taille

en: progress
fr: Progression

en: state
fr: État

en: starred
fr: favoris

en: unstarred
fr: Retiré des favoris

en: Lock
fr: Verrouiller

en: Unlock
fr: Déverrouiller

en: Rotate
fr: Pivoter

en: Print
fr: Imprimer

en: Open via Client
fr: Ouvrir avec le client

en: Open parent folder
fr: Ouvrir dossier parent

en: Online view is not applicable to this file format
fr: L'aperçu en ligne n'est pas disponible pour de type de fichier

en: My Libraries
fr: Mes bibliothèques

en: Shared with me
fr: Partagée avec moi

en: Shared with all
fr: Partagée avec tout le monde

en: Admin
fr: Administration

en: Member
fr: Membre

en: Successfully deleted {name}.
fr: {name} a été supprimé.

en: Current Path:
fr: Chemin d'accès actuel :

en: Library Type
fr: Type de bibliothèque

en: Add group member
fr: Ajouter un membre au groupe

en: Search group members
fr: Rechercher des membres du groupe

en: Favorites
fr: Favoris

en: Activities
fr: Activités

en: Help
fr: Aide

en: About
fr: À propos

en: Links
fr: Liens

en: Folders
fr: Dossiers

en: Workspace
fr: Espace de travail

en: Share Admin
fr: Gestion des partages

en: Help and resources
fr: Aide et ressources

en: show more
fr: Voir plus

en: Members
fr: Membres

en: Owned Libraries
fr: Bibliothèques personnelles

en: Shared Libraries
fr: Bibliothèques partagées

en: Thumbnail
fr: Miniatures

en: Print document
fr: Imprimer le document

en: Permission denied. Please try {placeholder-left}login again.{placeholder-right}
fr: Autorisation refusée. Veuillez essayer {placeholder-left} de vous connecter à nouveau. {placeholder-right}.

en: No tags
fr: Aucun tag

en: Tag not found
fr: Le tag n'a pas été trouvé.

en: Please select a file
fr: Veuillez sélectionner un fichier

en: The imported tags are invalid
fr: Les tags importés sont invalides.

en: The imported tag already exists
fr: Le tag importé existe déjà.

en: Tags imported
fr: Les tags ont été importes.

en: Failed to import tags. Please reupload.
fr: L'importation des tags a échoué. Veuillez réessayer.

en: Use the import/export function to transfer tags quickly to another library. (The export is in JSON format.)
fr: Utiliser la fonction "Importer/Exporter des tags" pour transférer rapidement des tags vers une autre bibliothèque. (L'exportation est au format JSON.)

en: Import tags
fr: Importer des tags

en: Export tags
fr: Exporter des tags

en: Published
fr: Publié

en: You are watching file changes of this library.
fr: Vous observez les changements de fichiers de cette bibliothèque.

en: Last modified by
fr: Modifié dernièrement par

en: Add custom permission
fr: Ajouter un droit personnalisé

en: Default
fr: Défaut

en: Guest
fr: Invité

en: Please input at least an email.
fr: Saisissez au moins une adresse e-mail.

en: Successfully sent to {placeholder}
fr: Envoyé à {placeholder}

en: Failed to send to {email_placeholder}: {errorMsg_placeholder}
fr: Échec de l'envoi à {email_placeholder}: {errorMsg_placeholder}

en: Send to:
fr: Envoyer à :

en: Message (optional):
fr: Message (optionnel) :

en: Sending...
fr: Envoi ...

en: {minDays_placeholder} - {maxDays_placeholder} days
fr: {minDays_placeholder} - {maxDays_placeholder} jours

en: Greater than or equal to {minDays_placeholder} days
fr: Supérieur ou égal à {minDays_placeholder} jours

en: Less than or equal to {maxDays_placeholder} days
fr: Inférieur ou égal à {maxDays_placeholder} jours

en: Expiration days
fr: Jours d'expiration

en: Expiration time
fr: Délai d'expiration

en: No tags available
fr: Il n'y a pas de tags disponibles.

en: Count
fr:  Nombre de vues

en: Select
fr: Sélectionner

en: Successfully deleted 1 share link
fr: 1 lien de partage a été supprimé avec succès.

en: Successfully deleted {number_placeholder} share links
fr: {number_placeholder} liens de partage ont été supprimés avec succès.

en: Please enter an integer bigger than 1 as number of links.
fr: Entrez un nombre entier supérieur à 0.

en: Please enter an integer not bigger than {max_number} as number of links.
fr: Veuillez saisir un nombre entier inférieur ou égal à {nombre_max} comme nombre de liens.

en: Generate links in batch
fr: Générer des liens par lots

en: Generate Link
fr: Créer un lien

en: Number of links
fr: Nombre de liens

en: Set permission
fr: Définir la permission

en: Share link is copied to the clipboard.
fr: Le lien de téléchargement a été copié dans le presse-papiers.

en: Direct download link is copied to the clipboard.
fr: Lien de téléchargement direct a été copié dans le presse-papiers.

en: Delete share link
fr: Supprimer le lien de partage

en: Are you sure you want to delete the share link?
fr: Êtes-vous certain de vouloir supprimer ce lien de partage ?

en: Export
fr: Exporter

en: Successfully saved
fr: Sauvegardé

en: File download is disabled: the share link traffic of owner is used up.
fr: Le téléchargement du fichier est désactivé : le trafic du propriétaire du lien de partage est dépassé.

en: Shared by:
fr: Partagé par :

en: Save as ...
fr: Enregistrer sous ...

en: Expired
fr: Expiré

en: Successfully transferred the library.
fr: La bibliothèque a été transférée.

en: Failed. Please check the network.
fr: Échec. Veuillez vérifier le réseau.

en: Failed to delete {name}.
fr: Impossible de supprimer {name}.

en: Transfer
fr: Transférer

en: Folder Permission
fr: Droits sur le dossier

en: Unshare
fr: Annuler le partage

en: Change Password
fr: Changement de mot de passe

en: Reset Password
fr: Réinitialiser du mot de passe

en: Watch File Changes
fr: Observer les changements de fichiers

en: Unwatch File Changes
fr: Ne pas observer les changements de fichiers

en: Successfully unstarred {library_name_placeholder}.
fr: {library_name_placeholder} a été supprimée des favoris.

en: Successfully starred {library_name_placeholder}.
fr: {library_name_placeholder} a été ajoutée aux favoris.

en: Upload Files
fr: Importer des fichiers

en: Upload Folder
fr: Importer un dossier

en: New SeaDoc File
fr: Nouveau dossier SeaDoc

en: New Markdown File
fr: Nouveau fichier Markdown

en: New Excel File
fr: Nouveau fichier Excel

en: New PowerPoint File
fr: Nouveau fichier PowerPoint

en: New Word File
fr: Nouveau fichier Word

en: New
fr: Créer

en: Move
fr: Déplacer

en: User not found
fr: Utilisateur introuvable

en: Enter characters to start searching
fr: Taper pour lancer la recherche

en: This operation will not be reverted. Please think twice!
fr: Cette action est irréversible. Veuillez y réfléchir à deux fois !

en: Don't send emails
fr: Ne pas envoyer d'e-mails

en: Per hour
fr: Toutes les heures

en: Per 4 hours
fr: Toutes les 4 heures

en: Per day
fr: Tous les jours

en: Per week
fr: Toutes les semaines

en: If notifications have not been read within one hour, they will be sent to your mailbox.
fr: Si les notifications ne sont pas lues pendant l'heure qui suit, vous recevrez une notification par e-mail.

en: Email Notification
fr: Notification par e-mail

en: Notifications of file changes
fr: Notification de modification de fichiers

en: The list of added, deleted and modified files will be sent to your mailbox.
fr: La liste des fichiers ajoutés, supprimés et modifiés seront envoyés dans votre boite e-mail.

en: Notifications of collaboration
fr: Notification de collaboration

en: Whether the notifications of collaboration such as sharing library or joining group should be sent to your mailbox.
fr: Voulez-vous recevoir des notifications de collaboration (par ex. partage de bibliothèque, admission d'un groupe) par e-mail ?

en: Language Setting
fr: Langue

en: No linked devices. You have not accessed your files with any client (desktop or mobile) yet. Configure clients on your devices to access your data more comfortably.
fr: Aucun appareil lié. Vous n'avez pas encore accédé à vos fichiers avec un client (de bureau ou mobile). Configurez les clients sur vos appareils pour accéder plus facilement à vos données.

en: Platform
fr: Plateforme

en: Last Access
fr: Dernier accès

en: Successfully unlinked %(name)s.
fr: %(name)s a été délié avec succès.

en: Linked Devices
fr: Appareils liés

en: Global Address Book
fr: Carnet d'adresses global

en: List your account in global address book, so that others can find you by typing your name.
fr: Inscrivez votre compte dans le carnet d'adresses global, ainsi les autres pourront vous trouver en saisissant votre nom.

en: Social Login
fr: Connexion réseau social

en: Connect
fr: Coonecter

en: Status: enabled
fr: Status : activé

en: Disable Two-Factor Authentication
fr: Désactiver l'authentification à deux facteurs

en: If you don't have any device with you, you can access your account using backup codes.
fr: Si vous n'avez aucun appareil avec vous, vous pouvez accédez à votre compte avec les codes de sauvegardes.

en: You have only one backup code remaining.
fr: Il ne vous reste qu'un seul code de sauvegarde.

en: You have {num} backup codes remaining.
fr: Il vous reste {num} codes de sauvegarde.

en: Show Codes
fr: Afficher les codes

en: Two-factor authentication is not enabled for your account. Enable two-factor authentication for enhanced account security.
fr: La clé d'authentification à deux facteurs n'est pas activée sur votre compte. Activez la clé d'authentification à deux facteurs afin d'améliorer la sécurité de votre compte.

en: Enable Two-Factor Authentication
fr: Activer l'authentification à deux facteurs

en: Two-Factor Authentication
fr: Authentification à deux facteurs

en: Please choose an image file.
fr: Veuillez sélectionner un fichier image.

en: File extensions can only be {placeholder}.
fr: Les extensions de fichiers ne peuvent être {placeholder}.

en: The file is too large. Allowed maximum size is 1MB.
fr: Le fichier est trop volumineux. La taille maximum autorisée est de 1 Mo.

en: Avatar updated
fr: Avatar mis à jour

en: Avatar:
fr: Avatar :

en: Username:
fr: Nom d'utilisateur :

en: You can use this field at login.
fr: Vous pouvez utiliser ce champ à la connexion.

en: Contact Email:
fr: E-mail de contact :

en: Your notifications will be sent to this email.
fr: Vos notifications seront envoyées à cette adresse e-mail.

en: Auth Token created
fr: Jeton d'authentification créé

en: Token:
fr: Jeton :

en: WebDAV username:
fr: Nom d'utilisateur WebDAV:

en: WebDAV password:
fr: Mot de passe WebDAV:

en: not set
fr: non défini

en: Set Password
fr: Définir un mot de passe

en: Delete Password
fr: Supprimer le mot de passe

en: Publish
fr: Publier

en: Are you sure you want to unpublish Wiki
fr: Etes-vous sûr de vouloir dépublier le wiki

en: Delete Wiki
fr: Supprimer le Wiki

en: Are you sure you want to delete Wiki
fr: Etes-vous sûr de vouloir supprimer Wiki

en: Leave Share Wiki
fr: Quitter Partager Wiki

en: Are you sure you want to leave share Wiki
fr: Etes-vous sûr de vouloir quitter le partage Wiki

en: My Wikis
fr: Mes wikis

en: Old Wikis
fr: Anciens wikis

en: History Versions
fr: Historique des versions

en: More
fr: Plus

en: Search option
fr: Rechercher une option

en: 1 filter
fr: Filtrer

en: Filter
fr: Filtre

en: All
fr: Toutes

en: 1 sort
fr: 1 tri

en: sorts
fr: tris

en: Sort
fr: Trier

en: Failed to generate file tags
fr: La génération des tags de fichier a échoué.

en: Enable face recognition to identify people in your photos.
fr: Activer la reconnaissance faciale pour identifier les personnes sur vos photos

en: Turn off face recognition
fr: Désactiver la reconnaissance faciale

en: Do you really want to turn off face recognition? Existing results will all be deleted.
fr: Êtes-vous sûr de vouloir désactiver la reconnaissance faciale ? Tous les résultats de la reconnaissance seront supprimés.

en: Tags language:
fr: Langue des tags:

en: Turn off tags
fr: Désactiver les tags

en: Do you really want to turn off tags? Existing tags will all be deleted.
fr: Êtes-vous sûr de vouloir désactiver les tags ? Tous les tags existants seront supprimés.

en: Generate file tags
fr: Générer des tags de fichiers

en: Custom properties
fr: Propriétés personnalisées

en: This is required
fr: C'est nécessaire.

en: And
fr: et

en: Or
fr: ou

en: Search collaborator
fr: Rechercher des collaborateurs

en: Select option(s)
fr: Sélectionner une/des option(s)

en: Select an option
fr: Sélectionner une optio

en: Invalid filter
fr: Filtre invalide

en: No filters
fr: Aucun filtre

en: Add filter
fr: filtres

en: Up
fr: Croissant

en: Down
fr: Decroissant

en: Hide all
fr: Masquer tout

en: Show all
fr: Afficher tout

en: Use the import/export function to transfer options quickly. (The export is in JSON format.) By pasting cells, copied from a text column, an Excel or a TXT file, you can also add options quickly.
fr: Utiliser la fonction "Importer/Exporter des tags" pour transférer rapidement des options. (L'exportation est au format JSON.) En collant une ou plusieurs valeurs copiées d'une colone de texte, d'un fichier Excel ou d'un fichier TXT, vous pouvez également ajouter rapidement des options.

en: No sorts
fr: Aucun tri

en: Add sort
fr: Ajouter un tri

en: Properties
fr: Propriétés

en: contains
fr: contient

en: does not contain
fr: ne contient pas

en: is
fr: est

en: is not
fr: n'est pas

en: is empty
fr: est vide

en: is not empty
fr: n'est pas vide

en: is current user's ID
fr: est l'ID de l'utilisateur actuel

en: include the current user
fr: invlure l'utilisateur actuel

en: Successfully deleted {name}
fr: {name} a été supprimé.

en: Failed to modify settings
fr: La modification des paramètres a echoué.

en: Failed to modify tags
fr: La modification des tags a échoué.

en: Renaming {name} failed
fr: Impossible de renommer {name}

en: Created time
fr: Date de création

en: Video
fr: Vidéo

en: Edit format settings
fr: Modifier les paramètres de format

en: You do not have permission
fr: Vous n'avez pas l'autorisation.

en: Created library
fr: Bibliothèque créée

en: Renamed library
fr: Bibliothèque renommée

en: Deleted library
fr: Supprimer une bibliothèque

en: Restored library
fr: Bibliothèque restaurée

en: Cleaned trash
fr: Vider la corbeille

en: Removed all items from trash.
fr: Supprimer tous les éléments de la corbeille.

en: Removed items older than {n} days from trash.
fr: Supprimer les éléments datant de plus {n} jours.

en: {file} and {n} other files
fr: {file} et {n} autres fichiers

en: Created {n} files
fr: Les {n} sont créés

en: details
fr: Détails

en: Created draft
fr: Brouillon créé

en: Created file
fr: Fichier créé

en: Deleted draft
fr: Brouillon supprimé

en: Deleted file
fr: Fichier supprimé

en: Restored file
fr: Fichier restauré

en: Renamed file
fr: Fichier renommé

en: Moved file
fr: Fichier déplacé

en: Updated draft
fr: Brouillon mis à jour

en: Updated file
fr: Fichier mis à jour

en: Created folder
fr: Dossier créé

en: Deleted folder
fr: Dossier supprimé

en: Restored folder
fr: Dossier restauré

en: Renamed folder
fr: Dossier renommé

en: Moved folder
fr: Dossier déplacé

en: (current version)
fr: (version actuelle)

en: View
fr: Afficher

en: View Related Snapshot
fr: Voir l'instantané associé

en: Successfully restored.
fr: Restauré.

en: No libraries
fr: Pas de bibliothèque

en: No libraries shared with this group
fr: Aucune bibliothèque n'est partagée avec ce groupe

en: Leave group
fr: Quitter le groupe

en: This is a special group representing a department.
fr: Groupe spécial représentant le département

en: Info
fr: Infos

en: Groups
fr: Groupes

en: This user has not created or joined any groups
fr: L'utilisateur n'a pas été créé ou n'a rejoint aucun groupe

en: Create At
fr: Créé le

en: Operations
fr: Actions

en: Space Used / Quota
fr: Espace utilisé / Quota

en: Broken ({repo_id_placeholder})
fr: ({repo_id_placeholder}) endommagé

en: Contact Email
fr: E-mail de contact

en: Status
fr: Statut

en: Space Used
fr: Espace utilisé

en: Last Login
fr: Dernière connexion

en: Delete User
fr: Supprimer un utilisateur

en: Active
fr: Actif

en: Inactive
fr: Inactif

en: Invite Time
fr: Heure de l'invitation

en: Accepted
fr: Acceptées

en: No guest invitations
fr: Aucune invitation d'invité

en: Library share permission not found.
fr: L'autorisation de partage de la bibliothèque n'a pas été trouvée.

en: Failed to move files to another library.
fr: Impossible de déplacer les fichiers vers une autre bibliothèque.

en: Failed to copy files to another library.
fr: Impossible de copier les fichiers vers une autre bibliothèque.

en: Successfully moved files to another library.
fr: Fichiers déplacés vers une autre bibliothèque avec succès.

en: Successfully copied files to another library.
fr: Fichiers copiés vers une autre bibliothèque avec succès.

en: Restored {name} and {n} other items
fr: {nom} a été restauré ainsi que {n} autres éléments

en: Restored {name}
fr: {name} a été restauré

en: Failed to restore {name} and {n} other items
fr: Échec de la restauration de {nom} ainsi que {n} autres éléments

en: Failed to restore {name}
fr: Échec de la restauration de {nom}

en: Successfully deleted {name} and {n} other items.
fr: Suppression réussie de {nom} ainsi que {n} autres éléments.

en: Failed to delete {name} and {n} other items.
fr: Échec de la suppression de {nom} ainsi que {n} autres éléments

en: Failed to delete {name}
fr: Impossible de supprimer {name}

en: Successfully moved {name}.
fr:  {name} a été déplacé.

en: Failed to move {name}.
fr: Échec du déplacement de {name}.

en: Successfully copied %(name)s.
fr: %(name)s a été copié.

en: Failed to copy %(name)s
fr: Échec de la copie de %(name)s

en: Leave Share
fr: Désactiver le partage

en: This library has been set to read-only by admin and cannot be updated.
fr: La bibliothèque est paramétrée par l’administrateur en lecture seule et en peut pas être modifiée.

en: Folder does not exist.
fr: Le répertoire n’existe pas.

en: No linked devices
fr: Aucun appareil lié

en: You have not accessed your files with any client (desktop or mobile) yet. Configure clients on your devices to access your data more comfortably.
fr: Vous n'avez pas encore accédé à vos fichiers avec un client (bureau ou mobile). Configurez des clients sur vos appareils pour accéder plus confortablement à vos données.

en: Switch to plain text editor
fr: Basculer en éditeur de texte plein

en: Switch to rich text editor
fr: Basculer en éditeur de texte enrichi

en: This file has been updated.
fr: Ce fichier à bien été mis à jour.

en: Refresh
fr: Rafraichir

en: Another user is editing this file!
fr: Un autre utilisateur est en train de modifier le fichier.

en: Leave this page? The system may not save your changes.
fr: Quitter la page? Il est possible que le système n'enregistre pas vos modifications.

en: Failed to save
fr: Échec de la sauvegarde du fichier

en: Successfully restored the library.
fr: La bibliothèque a été restaurée.

en: Broken (please contact your administrator to fix this library)
fr: Endommagée (Veuillez contacter un administrateur afin de réparer cette bibliothèque)

en: Successfully unshared {name}
fr: Le partage de {name} a été supprimé.

en: No libraries have been shared with you
fr: Vous n'avez pas accès aux bibliothèques des autres utilisateurs.

en: No libraries have been shared with you from other servers.
fr: Aucune bibliothèque n'a été partagée avec vous d'un autre serveur.

en: Shared By
fr: Partagé par

en: Add Library
fr: Ajouter une bibliothèque

en: Successfully unlinked the device.
fr: L'appareil a été délié avec succès.

en: Library
fr: Bibliothèque

en: Successfully cleaned all errors.
fr: Toutes les erreurs ont été effacées avec succès.

en: Desktop
fr: Bureau

en: Errors
fr: Erreurs

en: Encrypted library
fr: Bibliothèque cryptée

en: Read-Write library
fr: Bibliothèque en lecture / écriture

en: Are you sure you want to delete {placeholder} completely?
fr: Êtes-vous certain de vouloir supprimer complètement la bibliothèque {placeholder}?

en: Are you sure you want to restore {placeholder}?
fr: Êtes-vous certain de vouloir restaurer la bibliothèque {placeholder}?

en: Successfully cleared trash.
fr: La corbeille a été vidée avec succès.

en: Clear Trash
fr: Vider la corbeille

en: Are you sure you want to clear trash?
fr: Êtes-vous certain de vouloir vider la corbeille ?

en: Clear
fr: Effacer

en: Created At
fr: Créé le

en: Search Groups
fr: Cherche groupes

en: Result
fr: Résultat

en: Search groups by name
fr: Cherche de groupes par nom

en: All Groups
fr: Mes groupes

en: Previous
fr: Précédent

en: Next
fr: Suivant

en: Team name
fr: Nom de l'équipe

en: All Public Links
fr: Tous les liens publics

en: View Link
fr: Voir le lien

en: Only Show
fr: Afficher uniquement

en: Share From
fr: Partagé par

en: Share To
fr: Partagée avec

en: Organization
fr: Organisation

en: Export Excel
fr: Exporter vers Excel

en: File Access
fr: Accès fichier

en: File Update
fr: Mise à jour fichier

en: Copied
fr: Copié

en: SAML config
fr: Configuration SAML

en: Verify
fr: Vérifié

en: Resetting user's password, please wait for a moment.
fr: Réinitialisation du mot de passe de l'utilisateur, veuillez patienter un instant.

en: Failed
fr: Échec

en: ResetPwd
fr: Réinitialisation mot de passe

en: Revoke Admin
fr: Révoquer un administrateur

en: Successfully revoke the admin permission of %s
fr: Permissions administrateur de %s supprimées.

en: Successfully set %s as admin.
fr: %s défini en tant qu'administrateur.

en: Edit succeeded.
fr: Édité.

en: Add admin
fr: Ajouter un administrateur

en: Search Users
fr: Rechercher des utilisateurs

en: successfully added user %s.
fr: L'utilisateur %s a été ajouté avec succès.

en: Import users
fr: Importer des utilisateurs

en: Add user
fr: Ajouter un utilisateur

en: Statistic
fr: Statistiques

en: 7 Days
fr: 7 Jours

en: 30 Days
fr: 30 Jours

en: 1 Year
fr: 1 An

en: Added
fr: Ajouté

en: Visited
fr: Visité

en: Modified
fr: Modifié

en: Deleted
fr: Supprimé

en: File Operations
fr: Opérations de fichiers

en: Storage
fr: Stockage

en: Traffic
fr: Trafic

en: Reports
fr: Rapports

en: Invalid month, should be yyyymm.
fr: Mois incorrecte, cela doit apparaitre comme ceci aaaamm.

en: Monthly User Traffic
fr: Trafic mensuel de l'utilisateur

en: Month:
fr: Mois :

en: Create Report
fr: Créer un rapport

en: User Storage
fr: Stockage de l'utilisateur

en: Total Storage
fr: Stockage total

en: System
fr: Système

en: Total Traffic
fr: Trafic total

en: Web Traffic
fr: Trafic Web

en: Share Link Traffic
fr: Partager le Trafic de lien

en: Sync Traffic
fr: Synchroniser le Trafic

en: Active Users
fr: Utilisateurs actifs

en: Sync Upload
fr: Envoi synchronisé

en: Sync Download
fr: Téléchargement synchronisé

en: Web Upload
fr: Envoi Web

en: Web Download
fr: Téléchargement Web

en: Share link upload
fr: Lien d'envoi partagé

en: Share link download
fr: Lien de téléchargement partagé

en: Change
fr: Changer

en: System settings updated
fr: Les paramètres du système ont été mis à jour.

en: File Upload
fr: Importer un fichier

en: File extension white list
fr: Liste blanche des extensions de fichiers

en: File extension white list for file upload via web UI and API. For example, "md;txt;docx". Empty means no limit.
fr: Liste blanche d'extensions de fichiers pour le téléchargement de fichiers via l'interface web et l'API. Par exemple, "md;txt;docx". Vide signifie qu'il n'y a pas de limite.

en: No changes
fr: Pas de changement

en: Changes
fr: Modifications

en: Last modification
fr: Dernière modification

en: Next modification
fr: Modification suivante

en: No version history
fr: Pas d'historique de version

en: Show changes
fr: Afficher les modifications

en: Successfully modified permission.
fr: Permission modifiée.

en: Share To:
fr: Partagée avec :

en: No libraries shared
fr: Aucune bibliothèque partagée

en: You have not shared any libraries with other users yet. You can share a library with other users by clicking the share icon to the right of a library's name in "My Libraries".
fr: Vous n'avez encore partagé aucune bibliothèque avec d'autres utilisateurs. Vous pouvez partager une bibliothèque avec d'autres utilisateurs en cliquant sur l'icône de partage à droite du nom d'une bibliothèque dans "Mes bibliothèques".

en: all members
fr: Tous les membres

en: (deleted)
fr: (supprimé)

en: Remove
fr: Supprimer

en: By expiration ascending
fr: Par expiration ascendante

en: By expiration descending
fr: Par expiration descendante

en: Successfully cleaned invalid share links.
fr: Tous les liens de téléchargement invalides ont été supprimés.

en: Clean invalid share links
fr: Supprimer les liens de téléchargement invalides

en: Are you sure you want to clean invalid share links?
fr: Êtes-vous certain de vouloir supprimer les liens de téléchargement invalides ?

en: Successfully cleaned invalid upload links.
fr: Tous les liens d'envoi invalides ont été supprimés.

en: Clean invalid upload links
fr: Supprimer les liens d'envoi invalides

en: Are you sure you want to clean invalid upload links?
fr: Êtes-vous certain de vouloir supprimer les liens d'envoiv invalides ?

en: At server
fr: Serveur

en: No shared libraries
fr: Aucune bibliothèque partagée

en: Failed to unshare {name}
fr: Impossible de supprimer le partage de {name}

en: No public libraries
fr: Il n'y a pas de bibliothèques publiques.

en: Share existing libraries
fr: Partagez une bibliothèque existante

en: Abuse Reports
fr: Rapports d'abus

en: Reporter
fr: Auteur du rapport

en: Handled
fr: Suspendu

en: Success
fr: Succès

en: Admin Operation Logs
fr: Logs d'opérations administrateur

en: Admin Login Logs
fr: Logs de connexion d'aministrateur

en: Operation
fr: Opération

en: Detail
fr: Détail

en: Create Library
fr: Créer une bibliothèque

en: Transfer Library
fr: Transférer une bibliothèque

en: Create Group
fr: Créer un groupe

en: Created library {library_name} with {owner} as its owner
fr: Bibliothèque {library_name} créée par {owner} en tant que propriétaire

en: Deleted library {library_name}
fr: Bibliothèque {library_name} supprimée

en: Transferred library {library_name} from {user_from} to {user_to}
fr: La bibliothèque {library_name} a été transférée de {user_from} à {user_to}.

en: Created group {group_name}
fr: Groupe {group_name} créé

en: Transferred group {group_name} from {user_from} to {user_to}
fr: Le groupe {group_name} a été transféré de {user_from} à {user_to}.

en: Deleted group {group_name}
fr: Groupe {group_name} supprimé

en: Added user {user}
fr: Utilisateur {user} ajouté

en: Deleted user {user}
fr: Utilisateur {user} supprimé

en: Path
fr: Chemin

en: Label
fr: Étiquette

en: Content Scan Records
fr: Enregistrements de contenu

en: Are you sure you want to remove {placeholder} ?
fr: Êtes-vous certain de vouloir retirer {placeholder} de ce groupe?

en: Remove Member
fr: Retirer un membre

en: Successfully added {email_placeholder}
fr: {email_placeholder} a été ajouté.

en: Failed to add {email_placeholder}: {error_msg_placeholder}
fr: Échec de l'ajout {email_placeholder} : {error_msg_placeholder}

en: Successfully removed {placeholder}.
fr: Le membre {placeholder} a été retiré.

en: Are you sure you want to unshare {placeholder} ?
fr: Êtes-vous certain de vouloir annuler le partage {placeholder} ?

en: Unshare Library
fr: Bibliothèque non partagée

en: Successfully unshared library {placeholder}
fr: Le partage de {placeholder} a été supprimé.

en: Successfully transferred the group.
fr: Le groupe a été transféré.

en: Tip: you can search by keyword in name.
fr: Astuce : vous pouvez faire une recherche par mot-clé dans le nom.

en: licensed to {placeholder_license_to}, upgrade service expired in {placeholder_license_expiration}
fr: Sous licence de {placeholder_license_to}, le service de mise à niveau a expiré le {placeholder_license_expiration}

en: licensed to {placeholder_license_to}, expires on {placeholder_license_expiration}
fr: Sous licence de {placeholder_license_to}, expire le {placeholder_license_expiration}

en: System Info
fr: Informations système

en: Professional Edition
fr: Édition professionnelle

en: Upload license
fr: Importer la license

en: Community Edition
fr: Édition communautaire

en: Upgrade to Pro Edition
fr: Passer à  l'édition professionnelle

en: Storage Used
fr: Espace utilisé

en: Total Devices
fr: Total d'appareils

en: Current Connected Devices
fr: Appareils actuellement connectés

en: Activated Users
fr: Utilisateurs actifs

en: Total Users
fr: Utilisateurs totaux

en: Limits
fr: Limites

en: Organizations
fr: Organisations

en: Are you sure you want to revoke the admin permission of {placeholder} ?
fr: Êtes-vous certain de vouloir révoquer les droits de l’administration de {placeholder}?

en: Revoke
fr: Révoquer

en: Successfully revoked the admin permission of {placeholder}.
fr: Les droits de l’administration de {placeholder} ont été révoqués.

en: Admins
fr: Administrateurs

en: Set Admin
fr: Définir un administrateur

en: Are you sure you want to set {placeholder} as Admin?
fr: Êtes-vous certain de vouloir de faire {name} L'administrateur?

en: Delete Institution
fr: Supprimer une institution

en: Add Institution
fr: Ajouter institution

en: Invited at
fr: Invité à

en: Accepted at
fr: Accepté à

en: Expired at
fr: Expire à

en: Operation succeeded.
fr: Action réussie.

en: Delete Expired Invitations
fr: Supprimer les invitations expirées

en: only show {placeholder}
fr: N'affichez que {placeholder}

en: Login
fr: Se connecter

en: Side Nav Menu
fr: Menu de navigation sur le côté

en: Notification Detail
fr: Détail de la notification

en: Set to current
fr: Activer

en: (current notification)
fr:  (notification actuelle)

en: Delete Notification
fr: Supprimer une notification

en: Are you sure you want to delete the notification ?
fr: Êtes-vous certain de vouloir supprimer la notification?

en: All Notifications
fr: Toutes les notifications

en: Number of groups
fr: Nombre de groupes

en: Are you sure you want to reset the password of {placeholder} ?
fr: Êtes-vous certain de vouloir réinitialiser le mot de passe de {placeholder}?

en: Reset
fr: Réinitialiser

en: {userCount} user(s) and {repoCount} libraries of this organization will also be deleted.
fr: Le(s) utilisateur(s) {userCount} et les bibliothèques {repoCount} de cette organisation seront également supprimés.

en: Delete Organization
fr: Supprimer l'organisation

en: Edit succeeded
fr: L'édition a réussi.

en: Search organizations
fr: Rechercher des organisations

en: Search Organizations
fr: Rechercher des organisations

en: Search libraries by name or ID
fr: Recherche de bibliothèques par nom ou par identifiant

en: History Setting
fr: Paramètres de l'historique

en: Required at least three letters.
fr: Trois lettres requises au minimum.

en: Search Libraries
fr: Rechercher des bibliothèques

en: Tip: you can search by keyword in name or ID.
fr: Astuce : vous pouvez effectuer une recherche par mot clé dans le nom ou l'ID.

en: Name or ID
fr: Nom ou ID

en: Tip: libraries deleted {trashReposExpireDays} days ago will be cleaned automatically.
fr: Astuce : Les bibliothèques supprimées sont automatiquement éliminées du système {trashReposExpireDays} jours après la suppression.

en: Search libraries by owner
fr: Recherche de bibliothèques par propriétaire

en: File Scan
fr: Analyse de fichier

en: Virus Scan
fr: Recherche de virus

en: Terms and Conditions
fr: Conditions d'utilisation

en: Admin Logs
fr: Logs admin

en: Created
fr: Créé

en: Delete T&C
fr: Supprimer T&C

en: Update succeeded.
fr: Mis à jour avec succès.

en: Successfully deleted 1 user.
fr: 1 utilisateur a été supprimé avec succès.

en: Successfully deleted {user_number_placeholder} users.
fr:  {user_number_placeholder} utilisateurs ont été supprimé avec succès.

en: Delete Users
fr: Supprimer des utilisateurs

en: Are you sure you want to delete the selected user(s) ?
fr: Êtes-vous certain de vouloir supprimer le(s) utilisateur(s) sélectionné(s) ?

en: Set Login ID
fr: Définir un identifiant de connexion

en: Set Contact Email
fr: Définir l'e-mail de contact

en: Shared Links
fr: Liens partagés

en: Default Admin
fr: Administrateur par défaut

en: Daily Admin
fr: Administrateur du jour

en: Audit Admin
fr: Administrateur d'audit

en: Database
fr: Utilisateurs

en: LDAP(imported)
fr: LDAP (importé)

en: Ignore
fr: Ignorer

en: Don't ignore
fr: Ne pas ignorer

en: Ignored
fr: Ignoré

en: Unhandled
fr: Non géré

en: Virus File
fr: Fichier infecté

en: Failed to delete %(virus_file) from library %(library): %(error_msg)
fr: Le fichier %(virus_file) dans la bibliothèque %(library) n'a pu être supprimé : %(error_msg)

en: Failed to ignore %(virus_file) from library %(library): %(error_msg)
fr: Le fichier %(virus_file) dans la bibliothèque %(library) n'a pas pu être supprimé : %(error_msg)

en: Note: Settings via web interface are saved in database table (seahub-db/constance_config). They have a higher priority over the settings in config files.
fr: Remarque : Les paramètres sont sauvegardés dans une table de base de données (seahub-db/constance_config). Elles ont une priorité supérieure aux paramètres des fichiers de configuration.

en: Branding
fr: Image de marque

en: Site title shown in a browser tab
fr: Définir un titre visible dans l'onglet du navigateur

en: Site name used in email sending
fr: Le nom du site utilisé dans l'envoi d'e-mails

en: Use custom CSS
fr: Utiliser un CSS personalisé

en: Custom CSS
fr: CSS personnalisé

en: Allow new user registrations. Uncheck this to prevent anyone from creating a new account.
fr: Autoriser les inscriptions des nouveaux utilisateurs. Décochez ceci afin d'éviter que n'importe qui puisse créer un nouveau compte.

en: Activate user immediately after registration. If unchecked, a user need to be activated by administrator or via activation email
fr: Activer l'utilisateur immédiatement après l'inscription. Si c'est décoché, l'utilisateur devra être activé par un administrateur ou via e-mail.

en: Send activation Email after user registration.
fr: Envoyer l'e-mail d'activation après l'inscription de l'utilisateur.

en: Number of days that keep user sign in.
fr: Laisser l'utilisateur connecté pendant un nombre de jours.

en: The maximum number of failed login attempts before showing CAPTCHA.
fr: Le nombre maximum de tentatives de connexion échouées avant que le CAPTCHA n'apparaisse.

en: Freeze user account when failed login attempts exceed limit.
fr: Geler le compte de l'utilisateur lorsque le nombre maximum de connexion échouées a dépassé la limite.

en: Enable users to share libraries to any groups in the system.
fr: Autoriser les utilisateurs à partager des bibliothèques avec n'importe quel groupe du système.

en: Force user to use a strong password when sign up or change password.
fr: Forcer l'utilisateur à utiliser un mot de passe fort lorsqu'il se connecte ou change son mot de passe.

en: Force user to change password when account is newly added or reset by admin
fr: Forcer l'utilisateur à modifier le mot de passe lorsque le compte a été ajouté ou réinitialisé par l'administrateur.

en: Enable two factor authentication
fr: Activer l'authentification à deux facteurs

en: The least number of characters an encrypted library password should include.
fr: Le nombre minimum de caractères qu'un mot de passe de bibliothèque cryptée devrait inclure.

en: The least number of characters a share/upload link password should include.
fr: Le nombre minimum de caractères que devrait comporter le mot de passe d'un lien de partage/téléchargement.

en: The level(1-4) of a share/upload link password's strength. For example, '3' means password must have at least 3 of the following: num, upper letter, lower letter and other symbols
fr: Le niveau (1-4) de la force du mot de passe d'un lien de partage/téléchargement. Par exemple, '3' signifie que le mot de passe doit comporter au moins 3 des éléments suivants : chiffres, lettres majuscules, lettres minuscules et autres symboles.

en: Online Preview
fr: Prévisualisation en ligne

en: Extensions of text files that can be online previewed, each suffix is separated by a comma.
fr: Les extensions des fichiers textes peuvent être prévisualisés en ligne, chaque suffixe est séparé par une virgule.

en: Sync
fr: Synchroniser

en: If turn on, the desktop clients will not be able to sync a folder outside the default Seafile folder.
fr: Si activé, les clients locaux ne pourront pas synchroniser un dossier en dehors du dossier Seafile par défaut.

en: Enable system admin to add Terms and Conditions, and all users will have to accept the terms.
fr: Accédez à l'administration système pour ajouter des conditions d'utilisation, que tous les utilisateurs devront accepter.

en: Failed to upload {file_name}.
fr: Échec de l’envoi du fichier {file_name}.

en: Upload files to {folder_name_placeholder}
fr: Importer les fichiers à {folder_name_placeholder}

en: shared by:
fr: partagé par :

en: The owner of this library has run out of space.
fr: Le propriétaire de cette bibliothèque n'a plus assez d'espace libre..

en: File size should be smaller than {max_size_placeholder}.
fr: La taille du fichier doit être inférieure à {max_size_placeholder}.

en: Drag and drop files or folders here.
fr: Glisser-déposer des fichiers et dossiers

en: Go to Library
fr: Aller à la bibliothèque

en: Are you sure you want to delete this page?
fr: Voulez-vous vraiment supprimer les éléments sélectionnés ?

en: {placeholder} Snapshot
fr: Instantané de {placeholder}

en: Profile
fr: Profil

en: Language
fr: Langue

en: Profile Setting
fr: Profil

en: Shared by:
fr: Partagé par :

en: List
fr: Liste

en: Grid
fr: Vignettes

en: ZIP Selected Items
fr: Zipper les éléments sélectionnés

en: Save Selected Items
fr: Enregistrer la sélection

en: Document convertion failed.
fr: Échec de conversion du document.

en: Merge tags to:
fr: Fusionner les tags à:

en: All tags
fr: Tous les tags

en: Failed to add tags
fr: L'ajout des tags a échoué.

en: Failed to delete tags
fr: La suppression des tags a échoué.

en: Failed to add linked tags
fr: L'ajout des tags liés a échoué.

en: Failed to delete linked tags
fr: La suppression des tags liés a échoué.

en: Failed to merge tags
fr: La fusion des tags a échoué.

en: Failed to restore tags
fr: La restauration des tags a échoué.

en: Parent tags
fr: Tag parent

en: Child tags count
fr: Tag enfant

en: Delete tags
fr: Supprimer les tags

en: Merge tags
fr: Fusionner les tags

en: Set child tags
fr: Définir les tags enfants

en: Add child tags
fr: Ajouter un tag enfant

en: Accept
fr: Accepter

en: You have not shared any folders
fr: Vous n'avez partagé aucun dossier.

en: You don't have any share links
fr: Vous n'avez aucun lien de téléchargement.

en: You don't have any upload links
fr: Vous n'avez aucun lien d'envoi.

en: You don't have any favorite items yet
fr: Yous n'avez pas de favoris.

en: Import Users
fr: Importer des utilisateurs

en: No connected devices
fr: Appareils déconnectés

en: No sync errors
fr: Aucune erreur de synchronisation

en: No groups
fr: Aucun groupe

en: No notifications
fr: Aucune notification

en: No invitations
fr: Aucune invitation

en: No terms and conditions
fr: Aucune condition d'utilisation

en: No favorites
fr: Aucun favori

en: No folders shared
fr: Aucun dossier partagé

en: No Admin login logs
fr: Aucun journal de connexion administrateur

en: No Admin operation logs
fr: Aucun journal des opérations d'administration

en: No permission logs
fr: Aucun journal de permission

en: No login logs
fr: Aucun journal de connexion

en: No file update logs
fr: Aucun journal de mise à jour des fichiers

en: No file access logs
fr: Aucun journal d'accès aux fichiers

en: You have not shared any folders with other users yet. You can share a folder with other users by clicking the share icon to the right of a folder's name.
fr: Vous n'avez pas encore partagé de dossiers avec d'autres utilisateurs. Vous pouvez partager un dossier avec d'autres utilisateurs en cliquant en cliquant sur l'icône de partage à droite de son libellé.

en: You have not created any share links yet. A share link can be used to share files and folders with anyone. You can create a share link for a file or folder by clicking the share icon to the right of its name.
fr: Vous n'avez pas encore créé de liens de partage. Un lien de partage peut être utilisé pour partager des fichiers et des dossiers avec n'importe qui. Vous pouvez créer un lien de partage pour un fichier ou un dossier en cliquant sur l'icône de partage à droite de son nom.

en: You have not created any upload links yet. An upload link allows anyone to upload files to a folder or library. You can create an upload link for a folder or library by clicking the share icon to the right of its name.
fr: Vous n'avez pas encore créé de lien d'envoi. Un lien d'envoi permet à des utilisateurs anonymes de charger des fichiers dans un dossier ou une bibliothèque. Vous pouvez créer un lien d'envoi pour un dossier ou une bibliothèque en cliquant sur l'icône de partage à droite de son libellé.

en: You have not added any libraries, folders or files to your favorites yet. A favorite gives you quick access to your most frequently used objects. You can add a library, folder or file to your favorites by clicking the star to the left of its name.
fr: Vous n'avez pas encore ajouté de bibliothèques, dossiers ou fichiers à vos favoris. Un favori permet un accès rapide à vos objets les plus fréquents. Vous pouvez ajouter une bibliothèque, dossier ou fichier à vos favoris en cliquant sur l'étoile à gauche de son libellé.

en: No libraries have been shared directly with you. A shared library can be shared with full or restricted permission. If you need access to a library owned by another user, ask the user to share the library with you.
fr: Aucune bibliothèque n'a été partagée directement avec vous. Une bibliothèque partagée peut être partagée avec une autorisation complète ou restreinte. Si vous avez besoin d'accéder à une bibliothèque appartenant à un autre utilisateur, demandez à ce dernier de partager la bibliothèque avec vous.

en: Mark all read
fr: Tout marquer comme lu

en: Access Log
fr: Fichier journaux

en: Convert with ONLYOFFICE
fr: Convertir avec ONLYOFFICE

en: Admin access
fr: Accès administrateur

en: Read-Only library
fr: Bibliothèque en lecture seule

en: Online Read-Write library
fr: Bibliothèque en ligne en Lecture-Écriture

en: Online Read-Only library
fr: Bibliothèque en ligne en Lecture seule

en: Read-Write folder
fr: Dossier en Lecture-Écriture

en: Read-Only folder
fr: Dossier en Lecture-Seulement

en: Online Read-Write folder
fr: Dossier en ligne en Lecture-Écriture

en: Online Read-Only folder
fr: Dossier en ligne en Lecture seule

en: Online Read-Write
fr: Lecture-Écriture en ligne

en: Online Read-Only
fr: Lecture seule en ligne

en: User can read, write, upload, download and sync files.
fr: L'utilisateur peut lire, écrire, envoyer, télécharger et synchroniser des fichiers.

en: User can read, download and sync files.
fr: Vous pouvez lire, télécharger et synchroniser des fichiers.

en: Besides Write permission, user can also share the library.
fr: Outre l'autorisation d'écriture, l'utilisateur peut également partager une bibliothèque.

en: User can view and edit file online via browser. Files can't be downloaded.
fr: L'utilisateur peut voir et éditer un fichier en ligne via un navigateur. Les fichiers ne peuvent pas être téléchargés.

en: User can only view files online via browser. Files can't be downloaded.
fr: L'utilisateur peut uniquement afficher les fichiers en ligne via un navigateur. Les fichiers ne peuvent pas être téléchargés.

en: User can not see this folder.
fr: L'utilisateur ne peut pas voir ce dossier.

en: Preview and download
fr: Prévisualiser et télécharger

en: Preview only
fr: Aperçu uniquement

en: Download and upload
fr: Téléchargement et envoi

en: Edit on cloud and download
fr: Éditer dans le cloud et télécharger

en: Edit on cloud only
fr: Édition dans le cloud uniquement

en: Successfully copied %(name)s and 1 other item.
fr: %(name)s et un autre élément ont été copiés.

en: Successfully copied %(name)s and %(amount)s other items.
fr: %(name)s et %(amount)s autres éléments ont été copiés.

en: Successfully moved %(name)s.
fr:  %(name)s ont été déplacé.

en: Successfully moved %(name)s and 1 other item.
fr:  %(name)s et un autre élément ont été déplacés.

en: Successfully moved %(name)s and %(amount)s other items.
fr: %(name)s et %(amount)s autres éléments ont été déplacés.

en: Failed to copy %(name)s and %(amount)s other item(s).
fr: Impossible de copier %(name)s et %(amount)s autre(s) élément(s).

en: Failed to copy %(name)s.
fr: Échec de la copie de %(name)s

en: Failed to move %(name)s and %(amount)s other item(s).
fr: Impossible de déplacer %(name)s et %(amount)s autre(s) élément(s).

en: Failed to move %(name)s.
fr: Échec du déplacement de %(name)s
