seahub - en to ar translation catalogue (1646 entries)

en: Scan the QR code to view the shared content directly
ar: امسح رمز الاستجابة السريعة QR لعرض المحتوى المشترك مباشرةً

en: Exit System Admin
ar: خروج مدير النظام

en: Exit Organization Admin
ar: خروج مدير المنظمة

en: Exit Institution Admin
ar: خروج مدير المؤسسة

en: System Admin
ar: مدير النظام

en: Organization Admin
ar: مدير المنظمة

en: Institution Admin
ar: مدير المؤسسة

en: View profile and more
ar: عرض الملف الشخصي و أكثر

en: Used:
ar: مُستخدم:

en: Settings
ar: إعدادات

en: Customer Portal
ar: بوابة العميل

en: Log out
ar: تسجيل خروج

en: Undo
ar: تراجع

en: User {user_link} has added you to {group_link}
ar: أضافك المستخدم  {user_link}  إلى المجموعة {group_link}

en: {share_from} has shared a library named {repo_link} to you.
ar: قام {share_from} بمشاركة مكتبة لك باسم {repo_link} .

en: {share_from} has shared a folder named {repo_link} to you.
ar: قام {share_from} بمشاركة مجلد لك باسم {repo_link}.

en: {share_from} has changed the permission of library {repo_link} to {permission}.
ar: {share_from}  قام بتغيير إذن المكتبة  {repo_link}  لـ{permission}.

en: {share_from} has changed the permission of folder {repo_link} to {permission}.
ar: {share_from}  قام بتغيير إذن المجلد  {repo_link}  لـ{permission}.

en: {share_from} has cancelled the sharing of library {repo_name}.
ar: {share_from} قام بإلغاء مشاركة المكتبة {repo_name}.

en: {share_from} has cancelled the sharing of folder {repo_name}.
ar: {share_from} قام بإلغاء مشاركة المجلد {repo_name}.

en: {share_from} has shared a library named {repo_link} to group {group_link}.
ar: شارك {share_from} مكتبة باسم {repo_link} إلى المجموعة {group_link}.

en: {share_from} has shared a folder named {repo_link} to group {group_link}.
ar: شارك {share_from} مجلدًا باسم {repo_link} إلى المجموعة {group_link}.

en: {user} has transfered a library named {repo_link} to you.
ar: قام {user} بنقل مكتبة باسم {repo link} إليك.

en: {user} created file {fileName} in library {libraryName}.
ar: قام {user} بإنشاء ملف {fileName} في المكتبة {libraryName}.

en: {user} created file {fileName} and {fileCount} other file(s) in library {libraryName}.
ar: قام {user} بإنشاء ملف {fileName} و {fileCount} ملف/ملفات آخرى في المكتبة {libraryName}.

en: {user} deleted file {fileName} in library {libraryName}.
ar: قام {user} بحذف الملف {fileName} في المكتبة {libraryName}.

en: {user} deleted file {fileName} and {fileCount} other file(s) in library {libraryName}.
ar: قام {user} بحذف ملف {fileName} و {fileCount} ملف/ملفات آخرى في المكتبة {libraryName}.

en: {user} restored file {fileName} in library {libraryName}.
ar: استعاد المستخدم {user} الملف {fileName} في المكتبة {libraryName}.

en: {user} renamed file {oldFileName} {fileName} in library {libraryName}.
ar: أعاد المستخدم {user} تسمية الملف {oldFileName} إلى {fileName} في المكتبة {libraryName}.

en: {user} moved file {fileName} in library {libraryName}.
ar: قام المستخدم {user} بنقل الملف {fileName} إلى المكتبة {libraryName}.

en: {user} moved file {fileName} and {fileCount} other file(s) in library {libraryName}.
ar: قام المستخدم {user} بنقل الملف {fileName} و {fileCount} ملف/ملفات أخرى في المكتبة {libraryName}.

en: {user} updated file {fileName} in library {libraryName}.
ar: قام المستخدم {user} بتحديث الملف {fileName} في المكتبة {libraryName}.

en: {user} created folder {folderName} in library {libraryName}.
ar: أنشأ المستخدم {user} المجلد {folderName} في المكتبة {libraryName}.

en: {user} created folder {folderName} and {folderCount} other folder(s) in library {libraryName}.
ar: المستخدم {user} أنشأ مجلدًا {folderName} و {folderCount} مجلد/مجلدات أخرى في المكتبة {libraryName}.

en: {user} deleted folder {folderName} in library {libraryName}.
ar: قام المستخدم {user} بحذف المجلد {folderName} في المكتبة {libraryName}.

en: {user} deleted folder {folderName} and {folderCount} other folder(s) in library {libraryName}.
ar: حذف المستخدم {user} المجلد {folderName} و {folderCount} من المجلدات الأخرى في المكتبة {libraryName}.

en: {user} restored folder {folderName} in library {libraryName}.
ar: استعاد المستخدم {user} المجلد {folderName} في المكتبة {libraryName}.

en: {user} renamed folder {oldFolderName} {folderName} in library {libraryName}.
ar: أعاد المستخدم {user} تسمية المجلد {oldFolderName} {folderName} في المكتبة {libraryName}.

en: {user} moved folder {folderName} in library {libraryName}.
ar: {user} نقل المجلد {folderName} في المكتبة {libraryName}.

en: {user} moved folder {folderName} and {folderCount} other folder(s) in library {libraryName}.
ar: المستخدم {user} نقل المجلد {folderName} و {folderCount} من المجلدات الأخرى في المكتبة {libraryName}.

en: Notifications
ar: إشعارات

en: Notification
ar: إشعار

en: Mark all as read
ar: وضع علامة مقروءة على الكل

en: View all notifications
ar: شاهد كل الإشعارات

en: Close
ar: إغلاق

en: A file is being uploaded. Are you sure you want to leave this page?
ar: يتم تحميل ملف. هل أنت متأكد أنك تريد مغادرة هذه الصفحة؟

en: Views
ar: طرق العرض

en: Refresh the view
ar: تحديث العرض

en: Tags
ar: الوسوم

en: Files
ar: ملفات

en: More operations
ar: عمليات أكثر

en: Server Version:
ar: إصدارة الخادم:

en: Seafile
ar: سيفايل -Seafile-

en: About Us
ar: عنا

en: Contact information is required.
ar: معلومات الاتصال مطلوبة.

en: Abuse report added
ar: تمت إضافة تقرير إساءة الاستخدام

en: Report Abuse
ar: بلغ عن إساءة

en: Abuse Type
ar: نوع الإساءة

en: Copyright Infringement
ar: انتهاك حقوق الطبع والنشر

en: Virus
ar: فيروس

en: Abuse Content
ar: محتوى سيء

en: Other
ar: آخر

en: Contact Information
ar: معلومات الاتصال

en: Description
ar: الوصف

en: Cancel
ar: إلغاء

en: Submit
ar: تقديم

en: Add Wiki
ar: إضافة موقع ويكي

en: Name
ar: الاسم

en: Wiki owner
ar: مالك الويكي Wiki

en: Optional
ar: خياري

en: Select a department
ar: حدد القسم

en: No options available
ar: لا توجد خيارات متاحة

en: New page
ar: صفحة جديدة

en: Are you sure to change group {placeholder} to department ?
ar: هل أنت متأكد من تغيير المجموعة {placeholder}  إلى القسم؟

en: Change group to department
ar: تغيير المجموعة إلى القسم

en: Please enter the old password
ar: رجاء ادخل كلمة السر القديمة

en: Please enter a new password
ar: الرجاء ادخل كلمة سر جديدة

en: New password is too short
ar: كلمة السر الجديدة قصيرة جدا

en: Please enter the new password again
ar: الرجاء اعادة ادخال كلمة السر الجديدة

en: New passwords don't match
ar: كلمتي السر الجديدتين غير متطابقتين

en: Successfully changed library password.
ar: تم تغيير كلمة سر المكتبة بنجاح.

en: Change Password of Library {placeholder}
ar: تغيير كلمة سر المكتبة {placeholder}

en: Old Password
ar: كلمة السر القديمة

en: New Password
ar: كلمة السر الجديدة

en: (at least {placeholder} characters)
ar: (على الأقل {placeholder} حرفًا)

en: New Password Again
ar: إعادة كلمة السر الجديدة

en: 3 days ago
ar: قبل 3 أيام

en: 1 week ago
ar: قبل أسبوع

en: 1 month ago
ar: قبل شهر

en: all
ar: الكل

en: Clean succeeded.
ar: نجح التنظيف.

en: Clean
ar: تنظيف

en: Clear files in trash and history：
ar: مسح الملفات في سلة النفايات و السجل التاريخي：

en: Modification Details
ar: تفاصيل التعديل

en: New files
ar: ملفات جديدة

en: Deleted files
ar: ملفات محذوفة

en: Renamed or Moved files
ar: ملفات منقولة او معاد تسميتها

en: Modified files
ar: ملفات معدلة

en: New directories
ar: مجلدات جديدة

en: Deleted directories
ar: مجلدات محذوفة

en: Confirm
ar: أكد

en: Delete Account
ar: حذف حساب

en: Really want to delete your account?
ar: هل حقا تريد حذف حسابك؟

en: Delete
ar: حذف

en: Disconnect
ar: إقطع الاتصال

en: Are you sure you want to disconnect?
ar: هل أنت متأكد أنك تريد قطع الاتصال؟

en: Restore Library
ar: استعادة مكتبة

en: Are you sure you want to restore this library?
ar: هل أنت متأكد من استعادة هذه المكتبة؟

en: Restore
ar: استعادة

en: Unlink device
ar: فصل جهاز

en: Are you sure you want to unlink this device?
ar: هل انت متاكد من فصل هذا الجهاز؟

en: Delete files from this device the next time it comes online.
ar: حذف الملفات من هذا الجهاز عند التوصيل في المرة القادمة.

en: Unlink
ar: فصل

en: Convert Wiki
ar: تحويل إلى صيغة ويكي Wiki

en: Invalid destination path
ar: مسار وجهة غير صحيح

en: Can not move folder %(src)s to its subfolder %(des)s
ar: لا يمكن نقل المجلد %(src)s إلى المجلدات المتفرعة منه %(des)s

en: Can not copy folder %(src)s to its subfolder %(des)s
ar: لا يمكن نسخ المجلد %(src)s إلى المجلد التالي %(des)s المتفرع منه

en: Copy {placeholder} to
ar: نسخ {placeholder} إلى

en: Copy selected item(s) to:
ar: نسخ العنصر(العناصر) المحدد(ة) إلى:

en: Search
ar: يبحث

en: Move {num} items
ar: نقل {num} عناصر

en: Copy {num} items
ar: نسخ {num} عناصر

en: Name is required
ar: الاسم مطلوب

en: Name should not include '/'.
ar: الاسم لا يجب ان يحتوي على '/'.

en: New Department Library
ar: مكتبة القسم الجديد

en: The name "{name}" is already taken. Please choose a different name.
ar: الاسم "{name}" مستخدم بالفعل. الرجاء اختيار اسم مختلف.

en: New File
ar: ملف جديد

en: New Folder
ar: مجلد جديد

en: New Group
ar: مجموعة جديدة

en: Please enter password
ar: الرجاء ادخال كلمة السر

en: Please enter the password again
ar: الرجاء اعادة ادخال كلمة السر

en: Password is too short
ar: كلمة السر قصيرة جداً

en: Passwords don't match
ar: كلمات السر غير متطابقة

en: New Library
ar: مكتبة جديدة

en: Template
ar: قالب

en: Storage Backend
ar: مكان التخزين

en: Permission
ar: الإذن

en: Read-Write
ar: قراءة - كتابة

en: Read-Only
ar: للقراءة فقط

en: Encrypt
ar: تشفير

en: Password
ar: كلمة السر

en: Password again
ar: إعادة كلمة السر

en: Internal Server Error
ar: خطأ داخلي في الخادم

en: Tag "{name}" already exists.
ar: وسم بإسم "{name}" موجودة مسبقاً.

en: Back
ar: رجوع

en: New Tag
ar: وسم جديد

en: Select a color
ar: اختر لون

en: Save
ar: حفظ

en: Description is required
ar: الوصف مطلوب

en: Add permission
ar: إضافة إذن

en: Edit permission
ar: إذن التحرير

en: Permission name
ar: اسم الإذن

en: Upload
ar: تحميل

en: Download
ar: تتزيل

en: Create
ar: انشاء

en: Modify
ar: عدِّل

en: Modify includes modify file, move/rename file and folder
ar: يشمل التعديل تعديل الملف ونقل / إعادة تسمية الملف والمجلد

en: Copy
ar: نسخ

en: Preview online
ar: معاينة من المتصفح

en: Generate share link
ar: توليد رابط المشاركة

en: Edit
ar: تحرير

en: Delete File
ar: احذف الملف

en: Delete Folder
ar: احذف المجلد

en: Are you sure you want to delete
ar: هل أنت متأكد أنك تريد الحذف؟

en: Are you sure you want to delete %s ?
ar: هل أنت متأكد من حذف %s ?

en: This folder has been shared to {user_amount} user(s) and {group_amount} group(s).
ar: تمت مشاركة هذا المجلد مع {user_amount} من المستخدم أو المستخدمين و {group amount} مجموعة أو مجموعات.

en: This library has been shared to {user_amount} user(s) and {group_amount} group(s).
ar: تمت مشاركة هذه المكتبة مع {user_amount} مستخد أو مستخدمين و {group amount} مجموعة أو مجموعات.

en: Delete Library
ar: حذف مكتبة

en: Select group members
ar: إختيار أعضاء المجموعة

en: Select shared users
ar: إختيار المستخدمين المشتركين

en: Selected
ar: مختار

en: Add
ar: إضافة

en: members
ar: اﻷعضاء

en: User is already in this group
ar: المستخدم موجود بالفعل في هذه المجموعة

en: It is already shared to user
ar: تمت مشاركته بالفعل مع المستخدم

en: Select All
ar: حدد الكل

en: No members
ar: لا يوجد أعضاء

en: Delete Group
ar: حذف مجموعة

en: Really want to delete this group?
ar: أتريد حذف هذه المجموعة؟

en: Select Tags
ar: حدد الوسوم

en: Create a new tag
ar: أنشئ وسم جديد

en: Successfully edited labels.
ar: تم تحرير العلامات بنجاح.

en: Edit labels
ar: تعديل العلامات

en: {placeholder} Access Log
ar: {placeholder} سجل الدخول

en: User
ar: مستخدم

en: Type
ar: نوع

en: IP
ar: عنوان شبكة

en: Device Name
ar: اسم الجهاز

en: Date
ar: تاريخ

en: Anonymous User
ar: مستخدم مجهول

en: This file has (apparently) not been accessed yet
ar: لم يتم الوصول (ظاهريا) لهذا الملف حتى الان

en: Please enter a password.
ar: يرجى إدخال كلمة سر.

en: The password is too short.
ar: كلمة السر قصيرة جدا.

en: The password is too weak. It should include at least {passwordStrengthLevel} of the following: number, upper letter, lower letter and other symbols.
ar: كلمة السر ضعيفة جدا. يجب أن تكون قوة كلمة السر {passwordStrengthLevel}  وتحتوي على اﻷقل: أرقام ، أحرف انجليزية كبيرة و أحرف انجليزية صغيرة ورموز أُخرى.

en: Please select an expiration time
ar: يرجى تحديد وقت انتهاء الصلاحية

en: Please enter days
ar: الرجاء ادخال الأيام

en: Please enter a non-negative integer
ar: الرجاء إدخال عدد صحيح غير سالب

en: Upload link is copied to the clipboard.
ar: تم نسخ رابط التحميل إلى المحفظة.

en: (at least {passwordMinLength} characters and includes {passwordStrengthLevel} of the following: number, upper letter, lower letter and other symbols)
ar: (يجب أن تكون كلمة السر بطول {passwordMinLength} على اﻷقل و تكون بقوة {passwordStrengthLevel} وتحتوي : أرقام ،أحرف انجليزية كبيرة ،أحرف انجليزية صغيرة و رموز)

en: Upload Link
ar: رابط التحميل

en: Hide
ar: إخفاء

en: Show
ar: عرض

en: Expiration date
ar: تاريخ اﻹنتهاء

en: Update
ar: تحديث

en: Send
ar: ارسال

en: Add password protection
ar: إضافة حماية كلمة السر

en: Add auto expiration
ar: اضافة الانتهاء التلقائي

en: Generate
ar: توليد

en: Group members
ar: أعضاء المجموعة

en: Welcome to {site_name_placeholder}
ar: مرحباً بك في  {site_name_placeholder}

en: {site_name_placeholder} organizes files into libraries. Each library can be synced and shared separately. We have created a personal library for you. You can create more libraries later.
ar: يقوم {site_name_placeholder} بتنظيم الملفات في المكتبات. يمكن مزامنة كل مكتبة ومشاركتها بشكل منفصل. لقد أنشأنا لك مكتبة شخصية. يمكنك إنشاء المزيد من المكتبات لاحقًا.

en: {site_name_placeholder} organizes files into libraries. Each library can be synced and shared separately. However, since you are a guest user now, you can not create libraries.
ar: يقوم {site_name_placeholder} بتنظيم الملفات في المكتبات. يمكن مزامنة كل مكتبة ومشاركتها بشكل منفصل. ومع ذلك، نظرًا لأنك مستخدم ضيف الآن، فلا يمكنك إنشاء مكتبات.

en: The image could not be previewed.
ar: تعذر معاينة الصورة.

en: Previous (Left arrow key)
ar: السابق(السهم إلى اليسار)

en: Next (Right arrow key)
ar: التالي(السهم إلى اليمين)

en: Close (Esc)
ar: إغلاق(Esc)

en: Zoom in
ar: تكبير

en: Zoom out
ar: تصغير

en: View original image
ar: عرض الصورة الأصلية

en: OCR
ar: التعرف المرئي على الحروف -OCR-

en: Please choose a .xlsx file.
ar: الرجاء اختيار ملف إكسل .xlsx.

en: Import members from a .xlsx file
ar: استيراد الأعضاء من ملف إكسل .xlsx

en: Download an example file
ar: تنزيل ملف العينه

en: Upload file
ar: تحميل ملف

en: Select File
ar: إختر ملف

en: Select Image
ar: إختر صورة

en: No preview
ar: لا يوجد معاينة للملف

en: Internal link has been copied to clipboard
ar: تم نسخ الرابط الداخلي إلى الحافظة

en: An internal link is a link to a file or folder that can be accessed by users with read permission to the file or folder.
ar: الرابط الداخلي هو رابط إلى ملف أو مجلد يمكن الوصول إليه من قبل المستخدمين الذين لديهم إذن قراءة الملف أو المجلد.

en: Internal Link
ar: رابط داخلي

en: Successfully revoked access of user {placeholder}.
ar: تم إلغاء وصول المستخدم {placeholder} بنجاح.

en: Are you sure to revoke access of user {placeholder} ?
ar: هل أنت متأكد من إلغاء وصول المستخدم {placeholder}؟

en: Revoke Access
ar: إلغاء الوصول

en: It is required.
ar: مطلوب.

en: Email is invalid.
ar: البريد الإلكتروني غير صالح.

en: Successfully invited %(email).
ar: تمت الدعوة بنجاح للبريد %(email).

en: Successfully invited %(email) and %(num) other people.
ar: تمت دعوة %(email) و %(num) أخرون بنجاح.

en: Invite Guest
ar: دعوة ضيف

en: Emails
ar: البريد الإلكتروني

en: Emails, separated by ','
ar: عناوين بريد مفصولة بـ ','

en: Successfully added label(s) for library {placeholder}
ar: تمت إضافة العلامات بنجاح للمكتبة {placeholder}

en: Label Current State
ar: وضع علامة الحالة الحالية

en: Leave Group
ar: مغادرة المجموعة

en: Really want to leave this group?
ar: أتريد مغادرة هذه المجموعة؟

en: Leave
ar: غادر

en: This library is password protected
ar: هذه المكتبة محمية بكلمة سر

en: Wrong password
ar: كلمة سر غير صحيحة

en: The password will be kept in the server for only 1 hour.
ar: سيتم الاحتفاظ بكلمة السر على الخادم لمدة ساعة 1 فقط.

en: History
ar: السجل

en: Auto deletion
ar: الحذف التلقائي

en: Extended properties
ar: الاعدادات الموسعة

en: Face recognition
ar: التعرف على الوجه

en: Successfully set library history.
ar: تم اعداد سجل المكتبة التاريخي بنجاح

en: Setting library history is disabled by Admin.
ar: تم تعطيل إعداد تاريخ سجل المكتبة من المدير.

en: Keep full history
ar: الاحتفاظ بالسجل التاريخي كاملا

en: Don't keep history
ar: عدم الاحتفاظ بالسجل التاريخي

en: Only keep a period of history:
ar: احتفظ فقط بفترة من السجل التاريخي:

en: days
ar: أيام

en: Please enter a positive integer
ar: الرجاء إدخال عدد صحيح موجب

en: Successfully set it.
ar: تم ضبطه بنجاح.

en: Do not automatically delete files
ar: لا تحذف الملفات تلقائيًا

en: Automatically delete files that are not modified within certain days:
ar: حذف الملفات التي لم يتم تعديلها خلال أيام معينة تلقائيًا:

en: User Permission
ar: ترخيص المستخدم

en: Group Permission
ar: ترخيص المجموعة

en: {placeholder} Folder Permission
ar: اذونات مجلد {placeholder}

en: Set permission of {placeholder}
ar: تعيين الإذن لـ {placeholder}

en: Group
ar: مجموعة

en: Folder
ar: مجلد

en: Folder permission is only effective after the library is shared to users or groups. It is used to fine tune sub-folder permissions.
ar: لا يصبح إذن المجلد ساري المفعول إلا بعد مشاركة المكتبة مع المستخدمين أو المجموعات. ويُستخدم لضبط أذونات المجلدات الفرعية.

en: Search groups
ar: بحث عن مجموعات

en: No results
ar: لا توجد نتائج

en: Search users
ar: البحث عن المستخدمين

en: Created Files
ar: الملفات مُنشأ

en: Time
ar: الوقت

en: Tagged Files
ar: الملفات المُوسومة

en: Size
ar: الحجم

en: Last Update
ar: آخر تحديث

en: deleted
ar: محذوف

en: Manage group members
ar: إدارة أعضاء المجموعة

en: Move {placeholder} to
ar: نقل {placeholder} إلى:

en: Move selected item(s) to:
ar: نقل العنصر(العناصر) المحدد(ة) إلى:

en: Deleted Libraries
ar: المكتبات المحذوفة

en: No deleted libraries
ar: لا يوجد مكتبات محذوفة

en: You have not deleted any libraries in the last {placeholder} days. A deleted library will be cleaned automatically after this period.
ar: لم تقم بحذف أي مكتبات خلال الأيام {placeholder} الماضية. سيتم تنظيف المكتبة المحذوفة تلقائيًا بعد هذه الفترة.

en: Successfully restored the library {library_name}.
ar: تم استعادة مكتبة بإسم {library_name} بنجاح.

en: Deleted Time
ar: وقت الحذف

en: Tip: libraries deleted {placeholder} days ago will be cleaned automatically.
ar: معلومة: المكتبات المحذوفة قبل {placeholder} يوما سيتم تنظيفها تلقائياً.

en: Add Admins
ar: إضافة مدراء

en: Select a user as admin
ar: حدد مستخدمًا كمدير

en: New Sub-department
ar: قسم فرعي جديد

en: New Department
ar: قسم جديد

en: email is required
ar: البريد الإلكتروني مطلوب

en: Add User
ar: إضافة مستخدم

en: Email
ar: البريد

en: Confirm Password
ar: تأكيد كلمة السر

en: Invite users
ar: دعوة المستخدمين

en: You can enter multiple emails. An invitation link will be sent to each of them.
ar: يمكنك إدخال عدة عناوين بريد إلكتروني، وسيتم إرسال رابط دعوة إلى كل منها.

en: Failed to export. Please check whether the size of table attachments exceeds the limit.
ar: فشل التصدير. يرجى التحقق مما إذا كان حجم مرفقات الجدول يتجاوز الحد الأقصى.

en: Date Invalid.
ar: التاريخ غير صالح.

en: Choose date
ar: اختر التاريخ

en: Start date
ar: تاريخ البدء

en: End date
ar: تاريخ الإنتهاء

en: Are you sure you want to delete {placeholder} ?
ar: هل أنت متأكد أنك تريد حذف {placeholder} ؟

en: Delete Department
ar: حذف القسم

en: Import users from a .xlsx file
ar: استيراد المستخدمين من ملف إكسل .xlsx

en: Name updated
ar: تم تحديث الاسم

en: Rename Department
ar: إعادة تسمية القسم

en: Quota is invalid.
ar: الحصة غير صالحة.

en: Set Quota
ar: تحديد المخصص

en: An integer that is greater than 0 or equal to -2.
ar: عدد صحيح أكبر من 0 أو يساوي -2.

en: Tip: -2 means no limit.
ar: معلومة: -2 يعني غير محدود.

en: Wiki custom URL deleted
ar: تم حذف عنوان الرابط المخصص لـويكي Wiki

en: URL is required
ar: عنوان الرابط مطلوب

en: URL is copied to the clipboard
ar: تم نسخ الرابط إلى الحافظة.

en: Publish Wiki
ar: نشر الويكي Wiki

en: Customize URL
ar: خصص الروابط

en: The custom part of the URL must be between 5 and 30 characters long and may only contain letters (a-z), numbers, and hyphens.
ar: يجب أن يتراوح طول الجزء المخصص من عنوان الرابط بين 5 و30 حرفا وقد يحتوي فقط على أحرف (a-z) وأرقام وواصلات(-).

en: Unpublish
ar: إلغاء النشر

en: Delete WebDAV Password
ar: حذف كلمة سر ويبداف -WebDAV-

en: Are you sure you want to delete WebDAV password?
ar: هل أنت متأكد أنك تريد حذف كلمة سر ويبداف -WebDAV-؟

en: Rename File
ar: اعادة تسمية ملف

en: Rename Folder
ar: اعادة تسمية مجلد

en: New file name
ar: اسم الملف الجديد

en: New folder name
ar: اسم المجلد الجديد

en: Rename Group
ar: إعادة تسمية المجموعة

en: Rename group to
ar: إعادة تسمية المجموعة إلى

en: Name is required.
ar: الاسم مطلوب.

en: Rename Wiki
ar: إعادة تسمية الويكي Wiki

en: New Wiki name
ar: اسم الويكي Wiki الجديد

en: API token is copied to the clipboard.
ar: تمت نسخ رمز واجهة برمجة التطبيقات API إلى الحافظة.

en: Permission denied
ar: الترخيص مرفوض

en: Error
ar: خطأ

en: Please check the network.
ar: الرجاء التحقق من الشبكة

en: App Name
ar: اسم التطبيق

en: {placeholder} API Token
ar: رمز  -API- واجهة برمجة التطبيقات {placeholder}

en: {placeholder} Modification History
ar: تاريخ التعديل لـ{placeholder}

en: Tip: a snapshot will be generated after modification, which records the library state after the modification.
ar: معلومة: سيتم إتشاء لقطة بعد اتعديل، و التي تسجل حالة المكتبة بعد التعديل.

en: Modifier
ar: المعدل

en: Device
ar: جهاز

en: Version
ar: اصدار

en: Labels
ar: العلامات

en: None
ar: لا شيء

en: Unknown
ar: غير معروف

en: Details
ar: تفاصيل

en: Current Version
ar: الاصدار الحالي

en: View Snapshot
ar: عرض اللقطة

en: Select a office suite
ar: حدد حزمة البرامج المكتبية

en: {library_name} Office Suite
ar: {library_name} البرامج المكتبية

en: {placeholder} Share Admin
ar: {placeholder} شارك المدير

en: Share Links
ar: مشاركة روابط

en: Upload Links
ar: روابظ التحميل

en: User Shares
ar: مشاركات المستخدم

en: Group Shares
ar: مشاركات المجموعة

en: Expiration
ar: انتهاء

en: No share links
ar: لا توجد روابط مشاركة

en: Delete share links
ar: حذف روابط المشاركة

en: Are you sure you want to delete the selected share link(s) ?
ar: هل أنت متأكد من أنك تريد حذف رابط (روابط) المشاركة المحددة؟

en: Successfully deleted 1 item
ar: تم حذف عنصر واحد بنجاح

en: Successfully deleted 1 upload link
ar: تم حذف رابط التحميل بنجاح

en: Successfully deleted {number_placeholder} upload links
ar: تم حذف {number_placeholder} رابط (روابط)  التحميل بنجاح

en: Creator
ar: المنشئ

en: Link
ar: رابط

en: Visits
ar: عدد الزيارات

en: No upload links
ar: لايوجد روابظ تحميل

en: Delete upload links
ar: حذف روابظ التحميل

en: Are you sure you want to delete the selected upload link(s) ?
ar: هل أنت متأكد من أنك تريد حذف رابط (روابط) التحميل المحدد؟

en: New password has been sent to your email {mail}. Please check your mailbox. If you don’t receive the password, please check if your email address is properly configured.
ar: لقد تم إرسال كلمة السر الجديدة إلى بريدك الإلكتروني {mail}. يرجى التحقق من صندوق البريد الخاص بك. إذا لم تتلق كلمة السر، يرجى التحقق من إعدادات عنوان بريدك الإلكتروني بشكل صحيح.

en: Reset library password
ar: إعادة تعيين كلمة السر للمكتبة

en: Sending new password...
ar: إرسال كلمة السر الجديدة...

en: Reset WebDAV Password
ar: إعادة تعيين كلمة سر ويبداف -WebDAV-

en: Save to:
ar: حفظ في:

en: Exporting
ar: تصدير

en: Exporting...
ar: جاري التصدير...

en: Search files in this library
ar: بحث عن ملفات في هذه المكتبة

en: No result
ar: لا توجد نتيجة

en: Please select a library or folder first.
ar: الرجاء تحديد المكتبة أو المجلد أولاً.

en: Current Library
ar: المكتبة الحالية

en: Other Libraries
ar: مكتبات أخرى

en: Recently Used
ar: المستخدمة مؤخرا

en: New folder
ar: مجلد جديد

en: Set user contact email
ar: تعيين بريد إلكتروني للاتصال بالمستخدم

en: Set user default quota
ar: تعيين حصة المستخدم الافتراضية

en: Tip: 0 means default limit
ar: معلومة: 0 يعني الحد الافتراضي

en: Set user name
ar: تحديد اسم المستخدم

en: Set user quota
ar: تعيين حصة المستخدم

en: Set WebDAV Password
ar: تعيين كلمة سر ويبداف -WebDAV-

en: The link is copied to the clipboard.
ar: تم نسخ الرابط إلى الحافظة.

en: Share Link
ar: مشاركة الرابط

en: Share to user
ar: مشاركة مع مستخدم

en: Share to group
ar: مشاركة مع مجموعة

en: Custom sharing permissions
ar: أذونات المشاركة المخصصة

en: Share to other server
ar: المشاركة مع خادم آخر

en: Share
ar: مشاركة

en: icon
ar: أيقونة

en: Please select a library to share.
ar: الرجاء اختيار المكتبة للمشاركة.

en: Select libraries to share
ar: حدد المكتبات للمشاركة

en: Inviter
ar: الداعي

en: Server
ar: الخادم

en: User Email
ar: البريد الإلكتروني للمستخدم

en: It may take some time, please wait.
ar: قد يستغرق الأمر بعض الوقت، يرجى الانتظار.

en: Successfully deleted 1 item.
ar: تم حذف عنصر واحد بنجاح.

en: Select a server
ar: حدد الخادم

en: Library can not be shared to owner.
ar: لا يمكن مشاركة المكتبة مع المالك.

en: Search users...
ar: يحث عن مستخدم...

en: By name ascending
ar: حسب الاسم تصاعدياً

en: By name descending
ar: حسب الاسم تنازلياً

en: By size ascending
ar: حسب الحجم تصاعدياً

en: By size descending
ar: حسب الحجم تنازلياً

en: By time ascending
ar: حسب الزمن تصاعدياً

en: By time descending
ar: حسب الزمن تنازلياً

en: Add department at
ar: أضف القسم إلى

en: Create top department
ar: إنشاء القسم الأعلى

en: Delete department
ar: حذف القسم

en: Are you sure to delete
ar: هل انت متأكد من الحذف

en: Rename
ar: تعديل اسم

en: An integer that is greater than or equal to 0.
ar: عدد صحيح أكبر من أو يساوي 0.

en: Set Upload Rate Limit
ar: تعيين حد معدل التحميل

en: Set Download Rate Limit
ar: تعيين حد معدل التنزيل

en: Add members
ar: إضافة أعضاء

en: Add institution
ar: إضافة مؤسسة

en: Add Member
ar: إضافة عضو

en: Version Number is required.
ar: رقم الإصدار مطلوب.

en: Version Number must be a number.
ar: يجب أن يكون رقم الإصدار رقمًا.

en: Text is required.
ar: النص مطلوب.

en: Update Terms and Conditions
ar: تحديث الشروط و المسميات

en: Add Terms and Conditions
ar: إضافة الشروط و المسميات

en: Version Number
ar: رقم الاصدار

en: Text
ar: نص

en: Activated
ar: مفعلة

en: Passwords do not match.
ar: كلمات السر غير متطابقة.

en: Add Organization
ar: إضافة منظمة

en: Owner
ar: مالك

en: Owner can use admin panel in an organization, must be a new account.
ar: يمكن للمدير استخدام لوحة الإدارة في المنظمة، ويجب أن يكون حساب جديد.

en: Add new notification
ar: إضافة إشعار جديد

en: Name(optional)
ar: الاسم(اختياري)

en: Role
ar: وظيفة

en: You can also add a user as a guest, who will not be allowed to create libraries and groups.
ar: يمكنك أيضا إضافة مستخدم كضيف، و الذي لن يُسمح له بإنشاء مكتبات أو مجموعات.

en: Add Admin
ar: إضافة مدير

en: (If left blank, owner will be admin)
ar: (إذا تُرك فارغاً، يكون المالك هو المدير)

en: Select a user
ar: حدد المستخدم

en: Delete Member
ar: حذف عضو

en: Transfer Group {placeholder} to
ar: نقل المجموعة {placeholder} إلى

en: {placeholder} History Setting
ar: إعدادات سجل {placeholder} التاريخي

en: Department renamed
ar: تم تغيير اسم الإدارة

en: Transfer Library {library_name}
ar: نقل المكتبة  {library_name}

en: Set max number of members
ar: تعيين الحد الأقصى لعدد الأعضاء

en: Set Name
ar: اسم المجموعة

en: Terms
ar: الشروط

en: Transfer to user
ar: نقل إلى المستخدم

en: Transfer to department
ar: نقل إلى القسم

en: Users
ar: المستخدمين

en: Keep sharing
ar: استمر في المشاركة

en: If the library is shared to another user, the sharing will be kept.
ar: إذا تمت مشاركة المكتبة مع مستخدم آخر، فسيتم الاحتفاظ بالمشاركة.

en: Departments
ar: الاقسام

en: If the library is shared to another department, the sharing will be kept.
ar: إذا تمت مشاركة المكتبة مع قسم آخر، سيتم الاحتفاظ بالمشاركة.

en: Group has been transfered
ar: تم نقل المجموعة

en: Transfer Group
ar: نقل إلى مجموعة

en: Transfer group to
ar: نقل المجموعة لـ

en: Please enter 1 or more character
ar: الرجاء إدخال حرف واحد أو أكثر

en: {placeholder} Trash
ar: سلة مهملات {placeholder}

en: Visit old version page
ar: قم بزيارة الإصدار القديم من الصفحة

en: No file
ar: لا يوجد ملف

en: Current path:
ar: المسار الحالي:

en: Restored 1 item
ar: عنصر واحد 1 تم إرجاعة

en: File
ar: ملف

en: Original path
ar: المسار الأصلي

en: Delete Time
ar: وقت الحذف

en: Replace file {filename}?
ar: استبدال الملف {filename}?

en: A file with the same name already exists in this folder.
ar: يوجد ملف بنفس الاسم موجود مسبقاً في هذا المجلد.

en: Replacing it will overwrite its content.
ar: استبدالها سيؤدي إلى مسح محتوياتها.

en: Replace
ar: استبدال

en: Don't replace
ar: لا تستبدل

en: Password strength
ar: قوة كلمة السر

en: Password must be at least 8 characters long and contain different characters: uppercase letters, lowercase letters, numbers, and special symbols
ar: يجب أن تتكون كلمة السر من 8 أحرف على الأقل وتحتوي على أحرف مختلفة: أحرف انجليزية كبيرة وأحرف انجليزية صغيرة وأرقام ورموز خاصة

en: Password cannot be blank
ar: كلمة السر لا يمكن أن تكون فارغة

en: Password strength should be strong or very strong
ar: 密码强度应该是强或非常强

en: Password set
ar: تم تعيين كلمة السر

en: Set password
ar: تعيين كلمة السر

en: Confirm password
ar: تأكيد كلمة السر

en: Current password cannot be blank
ar: كلمة السر الحالية لا يمكن أن تكون فارغةٌ

en: New password cannot be the same as old password
ar: لا يمكن أن تكون كلمة السر الجديدة هي نفس كلمة السر القديمة

en: Password updated
ar: تم تحديث كلمة السر

en: Update password
ar: تحديث كلمة السر

en: Current password
ar: كلمة السر الحالية

en: New password
ar: كلمة السر الجديدة

en: Link has been copied to clipboard
ar: تم نسخ الرابط إلى الحافظة

en: Converting
ar: تحويل

en: Converting...
ar: جاري التحويل...

en: Failed to download. The total size of the files exceeded the limit.
ar: فشل التنزيل. الحجم الإجمالي للملفات تجاوز الحد الأقصى.

en: Packaging...
ar: جاري تجهيز الحزم...

en: Others
ar: آخرى

en: Trash
ar: سلة المحذوفات

en: Table
ar: جدول

en: Gallery
ar: معرض

en: Kanban
ar: كانبان

en: Map
ar: الخريطة

en: Extension Prompts
ar: مطالبات التمديد

en: Bell Icon
ar: أيقونة الجرس

en: Turn on extensible properties and views to experience a new way of managing files
ar: تشغيل الخصائص وطرق العرض القابلة للتوسيع لتجربة طريقة جديدة لإدارة الملفات

en: Location
ar: موقع

en: Edit metadata properties
ar: تعديل خصائص البيانات الوصفية

en: Last modified time
ar: آخر وقت للتعديل

en: Dimensions
ar: الابعاد

en: Device make
ar: صنع الجهاز

en: Device model
ar: طراز الجهاز

en: Color space
ar: مساحة اللون

en: Capture time
ar: وقت الالتقاط

en: Focal length
ar: البعد البؤري

en: F number
ar: رقم البعد

en: Exposure time
ar: وقت الانكشاف

en: mm
ar: ميليميتر

en: s
ar: ثانية

en: Last modifier
ar: التعديل الأخير

en: Empty
ar: فارغ

en: General information
ar: معلومات عامة

en: Capture information
ar: معلومات الالتقاط

en: freezed
ar: مجمدة

en: locked
ar: مقفل

en: Frozen by {name}
ar: مجمدة بواسطة {name}

en: locked by {name}
ar: مقفل بواسطة {name}

en: Unselect this item
ar: إلغاء تحديد هذا العنصر

en: Select this item
ar: حدد هذا العنصر

en: Unstar
ar: إلغاء تأشير

en: Star
ar: أشر بمهم

en: Unselect all items
ar: إلغاء تحديد جميع العناصر

en: Select all items
ar: حدد جميع العناصر

en: This folder has no content at this time.
ar: لا يوجد أي محتوى في هذا المجلد في الوقت الحالي.

en: You can create files quickly
ar: يمكنك إنشاء الملفات بسرعة

en: No results matching
ar: لا توجد نتائج مطابقة

en: Libraries
ar: مكتبات

en: Please upload no more than {maxFiles} files at a time.
ar: يرجى عدم تحميل أكثر من {maxFiles} ملفًا في المرة الواحدة.

en: File is locked by others.
ar: تم قفل الملف من قبل الآخرين.

en: Invalid filename.
ar: اسم الملف غير صالح.

en: File already exists.
ar: الملف موجود بالفعل.

en: File size is too large.
ar: حجم الملف كبير جداً.

en: Out of quota.
ar: نفدت المساحة المخصصة.

en: Network error
ar: خطأ في الشبكة

en: File too large
ar: الملف كبير جدًا

en: Preparing to upload...
ar: جاري التحضير للتحميل...

en: Remaining
ar: متبقي

en: Saving...
ar: جاري الحفظ....

en: Waiting...
ar: اِنتِظار...

en: Uploading...
ar: جاري التحميل...

en: Uploaded
ar: تم التحميل

en: Retry
ar: إعادة المحاولة

en: {uploaded_files_num}/{all_files_num} Files
ar: {uploaded_files_num}/{all_files_num} ملف

en: {failed_files_num} file(s) failed to upload
ar: فشل تحميل {failed_files_num} ملفًا

en: File Uploading...
ar: جاري تجميل الملف...

en: All files uploaded
ar: تم تحميل جميع الملفات

en: Retry All
ar: أعد المحاولة كلها

en: Cancel All
ar: إلغاء الكل

en: name
ar: اسم

en: size
ar: الحجم

en: progress
ar: التَقَدُّم

en: state
ar: الحالة

en: starred
ar: مؤشر

en: unstarred
ar: غير مؤشر

en: Lock
ar: قفل

en: Unlock
ar: فتح

en: Rotate
ar: تدوير

en: Find
ar: بحث

en: Print
ar: طباعة

en: Open via Client
ar: فتح عن طريق العميل

en: Open parent folder
ar: فتح المجلد الرئيسي

en: Online view is not applicable to this file format
ar: العرض عبر المتصفع غير قابل للتطبيق على تنسيق الملف هذا

en: Unfold
ar: بسط

en: Fold
ar: ثني

en: My Libraries
ar: مكتباتي

en: Shared with me
ar: مشاركة معي

en: Shared with all
ar: مشاركة مع الكل

en: Admin
ar: مدير

en: Member
ar: عضو

en: Successfully deleted {name}.
ar:  {name} تم الحذفه بنجاح

en: Current Path:
ar: المسار الحالي:

en: Library Type
ar: نوع المكتبة

en: Actions
ar: أحداث

en: Add group member
ar: إضافة عضو المجموعة

en: Search group members
ar: البحث عن أعضاء المجموعة

en: Favorites
ar: المفضلات

en: Activities
ar: أنشطة

en: Wikis
ar: ويكي

en: Help
ar: مساعدة

en: Clients
ar: عملاء سطح المكتب أو المحمول

en: About
ar: حول

en: Unfold the sidebar
ar: افتح الشريط الجانبي

en: Links
ar: روابط

en: Folders
ar: مجلدات

en: Workspace
ar: مساحة العمل

en: Share Admin
ar: مدير المشاركة

en: Help and resources
ar: المساعدة والموارد

en: Fold the sidebar
ar: اطوِ الشريط الجانبي

en: show more
ar: اظهر المزيد

en: Members
ar: أعضاء

en: Owned Libraries
ar: المكتبات المملوكة

en: Shared Libraries
ar: المكتبات المشتركة

en: {number_placeholder} / Page
ar: {number_placeholder}  / صفحة

en: Thumbnail
ar: الصورة المصغرة

en: Decrypt document
ar: فك تشفير المستند

en: Print document
ar: طباعة المستند

en: Permission denied. Please try {placeholder-left}login again.{placeholder-right}
ar: تم رفض الإذن. يرجى محاولة {placeholder-left} تسجيل الدخول مرة اخرى. {placeholder-right}

en: No tags
ar: لا يوجد وسوم

en: Tag not found
ar: لم يتم العثور على الوسم

en: Find a tag
ar: البحث عن وسم

en: Please select a file
ar: الرجاء اختيار ملف

en: The imported tags are invalid
ar: الوسوم المستوردة غير صالحة

en: The imported tag already exists
ar: الوسم المستورد موجودة مسبقاً

en: Tags imported
ar: الوسوم المستوردة

en: Failed to import tags. Please reupload.
ar: فشل استيراد الوسوم. يرجى إعادة التحميل.

en: Use the import/export function to transfer tags quickly to another library. (The export is in JSON format.)
ar: استخدم وظيفة الاستيراد/التصدير لنقل الوسوم بسرعة إلى مكتبة أخرى. (يتم التصدير بتنسيق جسون -JSON-.)

en: Import tags
ar: استيراد الوسوم

en: Export tags
ar: تصدير الوسوم

en: Published
ar: نشر

en: View published page
ar: عرض الصفحة المنشورة

en: You are watching file changes of this library.
ar: أنت تشاهد تغييرات الملفات لهذه المكتبة.

en: Last modified by
ar: آخر تعديل بواسطة

en: Search files
ar: بحث عن ملفات

en: Type characters to start search
ar: اكتب أحرف لبدء البحث

en: in all libraries
ar: في جميع المكتبات

en: in this library
ar: في هذه المكتبة

en: in this folder
ar: في هذا المجلد

en: Search results visited recently
ar: نتائج البحث التي تمت زيارتها مؤخرًا

en: Clear search
ar: مسح البحث

en: Current page
ar: الصفحة الحالية

en: Add custom permission
ar: إضافة إذن مخصص

en: Anyone with the link
ar: أي شخص لديه الرابط

en: Specific users in the team
ar: مستخدمون محددون في الفريق

en: Specific people with email address
ar: أشخاص محددون لديهم عنوان بريد إلكتروني

en: Default
ar: افتراضي

en: Guest
ar: ضيف

en: Please input at least an email.
ar: الرجاء إدخال بريد على الأقل.

en: Successfully sent to {placeholder}
ar: تم الاسال الى {placeholder} بنجاح

en: Failed to send to {email_placeholder}: {errorMsg_placeholder}
ar: فشل في إرسال الخطأ {errorMsg_placeholder} للبريد الالكتروني :{email_placeholder}

en: Send to:
ar: ارسال إلى:

en: Message (optional):
ar: رسالة(اختياري):

en: Sending...
ar: جاري الارسال...

en: {minDays_placeholder} - {maxDays_placeholder} days
ar: {minDays_placeholder} - {maxDays_placeholder} يوم

en: Greater than or equal to {minDays_placeholder} days
ar: أكبر من أو يساوي {minDays_placeholder} يوما

en: Less than or equal to {maxDays_placeholder} days
ar: أقل من أو يساوي  {maxDays_placeholder} يوما

en: Expiration days
ar: تواريخ انتهاء الصلاحية

en: Expiration time
ar: وقت انتهاء الصلاحية

en: No tags available
ar: لا توجد وسوم متاحة

en: No tag
ar: لا يوجد وسم

en: Search tag
ar: بحث وسم

en: Add tag
ar: إضافة وسم

en: xxx cells cut
ar: قص خلايا xxx

en: 1 cell cut
ar: قص خلية 1

en: xxx rows are copied.
ar: تم نسخ xxx صفوف.

en: 1 row is copied.
ar: تم نسخ صف 1.

en: xxx cells copied
ar: تم نسخ xxx خلايا

en: 1 cell copied
ar: تم نسخ خلية 1

en: No record
ar: لا يوجد سجل

en: Loaded 50,000 records.
ar: تم تحميل 50,000 سجل.

en: Click to load more
ar: انقر لتحميل المزيد

en: All records loaded
ar: تم تحميل جميع السجلات

en: xxx records selected
ar: xxx سجلات محددة

en: 1 record selected
ar: 1 سجل محدد

en: xxx cells selected
ar: xxx خلايا محددة

en: xxx records
ar: xxx سجلات

en: xxx record
ar: xxx سجل

en: Load all
ar: تحميل الكل

en: Loading
ar: تحميل

en: Select all
ar: حدد الكل

en: Count
ar: عدد

en: The row is locked and cannot be modified
ar: الصف مقفل ولا يمكن تعديله

en: Select
ar: تحديد

en: Successfully deleted 1 share link
ar: تم حذف رابط مشاركة واحد بنجاح

en: Successfully deleted {number_placeholder} share links
ar: تم حذف  {number_placeholder} روابط مشاركة بنجاح

en: Successfully added %s.
ar: تمت إضافة %s بنجاح .

en: Authenticated emails
ar: عناوين البريد الإلكتروني الموثوقة

en: Authenticated users
ar: المستخدمين الموثقين

en: Share links cannot be generated because "Invisible", "Online Read-Write" or "Online Read-Only" is set for you on some folder(s) in the library.
ar: لا يمكن إنشاء روابط المشاركة لأنه تم تعيين "غير مرئي" أو "للقراءة والكتابة عبر الإنترنت" أو "للقراءة فقط عبر الإنترنت" لك في بعض المجلدات في المكتبة.

en: Please enter an integer bigger than 1 as number of links.
ar: الرجاء إدخال عدد صحيح أكبر من 1 كعدد من الروابط.

en: Please enter an integer not bigger than {max_number} as number of links.
ar: الرجاء إدخال عدد صحيح لا يزيد عن {max_number} كعدد من الروابط

en: Generate links in batch
ar: إنشاء روابط دفعة واحدة

en: Generate Link
ar: إنشاء روابط

en: Number of links
ar: عدد الروابط

en: Set permission
ar: تعيين الإذن

en: Set access scope
ar: تعيين نطاق الوصول

en: Share link is copied to the clipboard.
ar: نسخ رابط المشاركة إلى الحافظة.

en: Direct download link is copied to the clipboard.
ar: نسخ رابط التنزيل المباشر إلى الحافظة.

en: Direct download link
ar: رابط التحميل المباشر

en: Access scope
ar: نطاق الوصول

en: Delete share link
ar: حذف رابط المشاركة

en: Are you sure you want to delete the share link?
ar: هل أنت متأكد من أنك تريد حذف رابط المشاركة؟

en: Export
ar: تصدير

en: Successfully saved
ar: تم الحفظ بنجاح

en: File download is disabled: the share link traffic of owner is used up.
ar: تم تعطيل تحميل الملف: تستخدم حركة المرور وصلة حصة المالك.

en: Shared by:
ar: تمت المشاركة بواسطة:

en: Save as ...
ar: حفظ باسم ...

en: Expired
ar: منتهي

en: Successfully transferred the library.
ar: تم تحويل المكتبة بنجاح.

en: Failed. Please check the network.
ar: فشل. الرجاء التحقق من الشبكة.

en: Failed to delete {name}.
ar: فشل حذف {name}.

en: Transfer
ar: تحويل

en: Folder Permission
ar: إذن المجلد

en: Unshare
ar: إلغاء مشاركة

en: Change Password
ar: تغيير كلمة السر

en: Reset Password
ar: إعادة تعيين كلمة السر

en: Watch File Changes
ar: مشاهدة تغييرات الملف

en: Unwatch File Changes
ar: إلغاء مراقبة تغييرات الملفات

en: Advanced
ar: متقدم

en: SeaTable integration
ar: التكامل مع سيتيبل SeaTable

en: Successfully unstarred {library_name_placeholder}.
ar: تم إلغاء تأشير المكتبة {library_name_placeholder} ينجاح

en: Successfully starred {library_name_placeholder}.
ar: تم تأشير المكتبة  {library_name_placeholder} ينجاح

en: Switch sort mode
ar: تبديل وضع الفرز

en: Please choose a .sdoczip file.
ar: الرجاء اختيار ملف بصيغة .sdoczip.

en: Upload Files
ar: تحميل ملفات

en: Upload Folder
ar: تحميل مجلد

en: New SeaDoc File
ar: ملف سيدوك SeaDoc جديد

en: New Markdown File
ar: ملف ماركداون Markdown الجديد

en: New Excel File
ar: ملف إكسل Excel جديد

en: New PowerPoint File
ar: ملف باوربوينت PowerPoint جديد

en: New Word File
ar: ملف ورد Word جديد

en: New Whiteboard File
ar: ملف السبورة البيضاء الجديد

en: New
ar: جديد

en: Import sdoc
ar: استيراد ملف من نوع sdoc

en: Importing sdoc, please wait...
ar: استيراد ملف من نوع sdoc ، يرجى الانتظار ...

en: Unselect
ar: إلغاء التحديد

en: selected
ar: محدد

en: Move
ar: نقل

en: User not found
ar:  لم يتم العثور على المستخدم

en: Enter characters to start searching
ar: اكتب أحرف لبدء البحث

en: This operation will not be reverted. Please think twice!
ar: هذه العملية لا يمكن التراجع عنها. الرجاء التفكير جيدا!

en: Don't send emails
ar: لا ترسل رسائل البريد الإلكتروني

en: Per hour
ar: كل ساعة

en: Per 4 hours
ar: كل 4 ساعات

en: Per day
ar: كل يوم

en: Per week
ar: كل أسبوع

en: If notifications have not been read within one hour, they will be sent to your mailbox.
ar: إذا لم يتم قراءة الإشعارات خلال ساعة واحدة، فسيتم إرسالها إلى صندوق البريد الخاص بك.

en: Email notification updated
ar: تم تحديث إشعار البريد الإلكتروني

en: Email Notification
ar: إشعار عبر البريد الإلكتروني

en: Notifications of file changes
ar: إشعارات بتغييرات الملف

en: The list of added, deleted and modified files will be sent to your mailbox.
ar: سيتم إرسال قائمة الملفات المضافة والمحذوفة والمعدلة إلى صندوق البريد الخاص بك.

en: Notifications of collaboration
ar: إشعارات التعاون

en: Whether the notifications of collaboration such as sharing library or joining group should be sent to your mailbox.
ar: ما إذا كان ينبغي إرسال إشعارات التعاون مثل مشاركة المكتبة أو الانضمام إلى المجموعة إلى صندوق البريد الخاص بك.

en: Language Setting
ar: إعداد اللغة

en: No linked devices. You have not accessed your files with any client (desktop or mobile) yet. Configure clients on your devices to access your data more comfortably.
ar: لا توجد أجهزة مرتبطة. لم تقم بالوصول إلى ملفاتك باستخدام أي عميل (سطح مكتب أو هاتف محمول) حتى الآن. قم بتثبيت و إعداد العملاء على أجهزتك للوصول إلى بياناتك بشكل أسهل.

en: Platform
ar: منصة

en: Last Access
ar: اخر وصول

en: Successfully unlinked %(name)s.
ar: تم فصل %(name)s بنجاح.

en: Linked Devices
ar: أجهزة مرتبطة

en: Global Address Book
ar: دفتر العناوين العام

en: List your account in global address book, so that others can find you by typing your name.
ar: قم بإدراج حسابك في دفتر العناوين العام، حتى يتمكن الآخرون من العثور عليك عن طريق كتابة اسمك.

en: Social Login
ar: تسجيل الدخول بإستخدام شبكات التواصل الاجتماعية

en: Connect
ar: وصل

en: Status: enabled
ar: الحالة: مفعل

en: Disable Two-Factor Authentication
ar: تعطيل المصادقة ثنائية العامل

en: If you don't have any device with you, you can access your account using backup codes.
ar: إذا لم يكن لديك أي جهاز، يمكنك الوصول الى حسابك باستخدام شفرات النسخ الاحتياطية.

en: You have only one backup code remaining.
ar: لقد بقي لديك رمز احتياطي واحد فقط.

en: You have {num} backup codes remaining.
ar: لقد بقي لديك {num} رمز/رموز احتياطية فقط.

en: Show Codes
ar: عرض الشفرات

en: Two-factor authentication is not enabled for your account. Enable two-factor authentication for enhanced account security.
ar: المصادقة ثنائية العامل غير مفعلة للحساب الخاص بك. قم بتمكين المصادقة ثنائية العامل لتعزيز أمان الحساب.

en: Enable Two-Factor Authentication
ar: تمكين المصادقة ثنائية العامل

en: Two-Factor Authentication
ar: مصادقة ثنائية العامل

en: Please choose an image file.
ar: الرجاء اختيار ملف من نوع صورة.

en: File extensions can only be {placeholder}.
ar: يمكن أن تكون امتدادات الملفات فقط {placeholder}.

en: The file is too large. Allowed maximum size is 1MB.
ar: الملف كبير جدا. الحد الأقصى المسموح به للحجم هو 1 ميغابايت.

en: Avatar updated
ar: تم تحديث الصورة الرمزية لحسابك

en: Avatar:
ar: شعار:

en: Username:
ar: اسم المستخدم:

en: You can use this field at login.
ar: يمكنك استخدام هذا الحقل عند تسجيل الدخول.

en: Contact Email:
ar: بريد الاتصال:

en: Your notifications will be sent to this email.
ar: سيتم إرسال إشعاراتك إلى هذا البريد.

en: Auth Token created
ar: تم إنشاء رمز المصادقة

en: Auth Token deleted
ar: تم حذف رمز المصادقة

en: Web API Auth Token
ar: رمز مصادقة واجهة برمجة تطبيقات الويب API

en: Token:
ar: الرمز

en: Password reset
ar: إعادة تعيين كلمة السر

en: Password removed
ar: تمت إزالة كلمة السر

en: WebDAV Access
ar: الوصول عن طريق ويبداف WebDAV

en: WebDAV username:
ar: اسم مستخدم ويبداف WebDAV:

en: WebDAV password:
ar: كلمة سر ويبداف -WebDAV-:

en: not set
ar: غير مضبوط

en: Set Password
ar: قم بتعيين كلمة السر

en: Delete Password
ar: حذف كلمة السر

en: List view
ar: طريقة عرض القائمة

en: Grid view
ar: طريقة عرض شبكية

en: Switch view mode
ar: تبديل طريقة العرض

en: Wiki published
ar: صفحة الويكي نُشرت

en: Publish
ar: نشر

en: Convert to new Wiki
ar: تحويل إلى صفحة ويكي جديدة

en: Unpublish Wiki
ar: إلغاء نشر الويكي Wiki

en: Are you sure you want to unpublish Wiki
ar: هل أنت متأكد من أنك تريد إلغاء نشر الويكي Wiki

en: Delete Wiki
ar: حذف الويكي Wiki

en: Are you sure you want to delete Wiki
ar: هل أنت متأكد من أنك تريد حذف الويكي Wiki

en: Leave Share Wiki
ar: ترك المشاركة في الويكي Wiki

en: Are you sure you want to leave share Wiki
ar: هل أنت متأكد من أنك تريد ترك مشاركة الويكي Wiki

en: My Wikis
ar: مواقع الويكي الخاصة بي

en: Old Wikis
ar: مواقع الويكي القديمة

en: History Versions
ar: الإصدارات التاريخه

en: More
ar: أكثر

en: Image saved
ar: تم حفظ الصورة

en: Extracting text by AI...
ar: استخراج النص بواسطة الذكاء الاصطناعي...

en: Text extracted
ar: تم استخراج النص

en: Failed to extract text
ar: فشل في استخراج النص

en: Generating description by AI...
ar: إنشاء الوصف بواسطة الذكاء الاصطناعي...

en: Description generated
ar: الوصف تم إنشاؤه

en: Failed to generate description
ar: فشل في إنشاء وصف

en: Extracting file details by AI...
ar: استخراج تفاصيل الملف بواسطة الذكاء الاصطناعي...

en: File details extracted
ar: تم استخراج تفاصيل الملف

en: Failed to extract file details
ar: فشل في استخراج تفاصيل الملف

en: No collaborators available
ar: لا يوجد متعاونون متاحون

en: No collaborators
ar: لا يوجد متعاونون

en: Search collaborators
ar: البحث عن متعاونين

en: No option
ar: لا يوجد خيار

en: Search option
ar: خيار البحث

en: Add option
ar: إضافة خيار

en: 1 filter
ar: مرشح 1

en: Filters
ar: مرشحات

en: Filter
ar: مُرَشِح

en: Year
ar: السنه

en: Month
ar: الشهر

en: Day
ar: اليوم

en: All
ar: الكل

en: Grouped by 1 property
ar: مجمعة حسب إعداد 1

en: Grouped by {name_placeholder} properties
ar: تم تجميعها حسب خصائص {name_placeholder}

en: Group by
ar: مجمعه حسب

en: 1 hidden property
ar: خاصية 1 مخفية

en: {name_placeholder} hidden properties
ar: {name_placeholder} خصائص مخفية

en: Hide properties
ar: إخفاء الخصائص

en: Satellite
ar: القمرالصناعي

en: Preset hide properties
ar: خصائص إخفاء الإعداد المسبق

en: 1 preset hidden property
ar: خاصية 1 مخفية محددة مسبقا

en: {name_placeholder} preset hidden properties
ar: {name_placeholder} خصائص مخفية محددة مسبقًا

en: 1 sort
ar: فرز 1

en: sorts
ar: فُرُوز

en: Sort
ar: فرز

en: Are you sure to delete
ar: هل أنت متأكد من حذف

en: Failed to generate file tags
ar: فشل في إنشاء وسوم الملف

en: 's tags
ar: وسوم

en: Enable face recognition to identify people in your photos.
ar: قم بتمكين ميزة التعرف على الوجه لتحديد الأشخاص في صورك.

en: Turn off face recognition
ar: إيقاف تشغيل التعرف على الوجه

en: Do you really want to turn off face recognition? Existing results will all be deleted.
ar: هل تريد حقًا إيقاف تشغيل ميزة التعرف على الوجه؟ سيتم حذف جميع النتائج الموجودة.

en: Enable OCR
ar: تفعيل التعرف المرئي على الحروف

en: After enable OCR, you can extract text from images or scanned PDFs.
ar: بعد تفعيل التعرف المرئي على الحروف، يمكنك استخراج النص من الصور أو ملفات صيغة المستندات المنقولة PDF الممسوحة ضوئيًا.

en: Turn off OCR
ar: إيقاف تشغيل التعرف المرئي على الحروف

en: Do you really want to turn off OCR? Existing OCR results will be deleted.
ar: هل تريد إيقاف تشغيل التعرف المرئي على الحروف؟ سيتم حذف نتائج التعرف المرئي على الحروف الموجودة.

en: Enable extended properties
ar: فعل الإعدادات الموسعة

en: After enable extended properties for files, you can add different properties to files, like collaborators, file expiring time, file description. You can also create different views for files based extended properties.
ar: بعد تمكين الإعدادات الموسعة للملفات، يمكنك إضافة خصائص مختلفة إلى الملفات، مثل المتعاونين ووقت انتهاء صلاحية الملف ووصف الملف. يمكنك أيضا إنشاء طرق عرض مختلفة للإعدادات الموسعة المستندة إلى الملفات.

en: Turn off extended properties
ar: إيقاف الاعدادات الموسعة

en: Do you really want to turn off extended properties? Existing properties will all be deleted.
ar: هل تريد حقا إيقاف تشغيل الاعدادات الموسعة؟ سيتم حذف جميع الخصائص الموجودة.

en: Enable tags to add tags to files and search files by tags.
ar: قم بتفعيل الوسوم لإضافة وسم إلى الملفات والبحث عن الملفات عن طريق الوسوم.

en: Tags language:
ar: لغة الوسم:

en: Turn off tags
ar: إيقاف الوسوم

en: Do you really want to turn off tags? Existing tags will all be deleted.
ar: هل تريد حقًا إيقاف الوسوم؟ سيتم حذف جميع الوسوم الموجودة.

en: People
ar: الأشخاص

en: Person image
ar: صورة الشخص

en: Turn off
ar: إيقاف

en: Generate description
ar: إنشاء وصف

en: Extract file detail
ar: استخراج تفاصيل الملف

en: Generate file tags
ar: إنشاء وسوم الملف

en: No address found for the given coordinates.
ar: لم يتم العثور على عنوان للإحداثيات المحددة.

en: ISO
ar: الايزو ISO

en: US
ar: الامريكية

en: European
ar: الأوروبيه

en: Germany Russia etc
ar: ألمانيا روسيا إلى أخره

en: Format
ar: التنسيق

en: Accurate to minute
ar: الدقه إلى الدقيقة

en: Style
ar: النمط

en: Max
ar: الحد الاقصي

en: Property name
ar: اسم الخاصيه

en: Search property types
ar: البحث في أنواع الخصائص

en: Predefined properties
ar: خصائص محددة مسبقا

en: Custom properties
ar: خصائص مخصصة

en: Long text
ar: نص طويل

en: Number
ar: رقم

en: Collaborator
ar: المتعاون

en: Checkbox
ar: خانة الاختيار

en: Single select
ar: تحديد واحد

en: Multiple select
ar: تحديد متعدد

en: Rate
ar: المعدل

en: This is required
ar: هذا مطلوب

en: Name cannot contain dots
ar: يجب أن لا يحتوي الاسم على نقاط

en: Name cannot contain backtick
ar: يجب أن لا يحتوي الاسم على فاصلة عليا مائلة -`-

en: Name cannot contain curly braces
ar: يجب أن لا يحتوي الاسم على أقواس مطوقة متعرجة -} أو {-

en: There is another property with this name
ar: هناك خاصية أخرى بهذا الاسم

en: Another property has this property type
ar: خاصية أخرى لها هذا النوع من الخصائص

en: Invalid regular expression
ar: تعبير عادي -regex- غير صالح

en: And
ar: و

en: Or
ar: أو

en: Search collaborator
ar: البحث عن متعاون

en: Select option(s)
ar: حدد خيار (خيارات)

en: deleted option
ar: الخيار المحذوف

en: Select an option
ar: حدد خيارا

en: Select collaborators
ar: حدد المتعاونين

en: If there are multiple items in the cell, a random one will be chosen and be compared with the filter value.
ar: إذا كان هناك عناصر متعددة في الخلية، فسيتم اختيار عنصر عشوائي ومقارنته بقيمة المرشح.

en: Invalid filter
ar: مُرَشِح غير صالح

en: Search property
ar: بحث عن خاصيه

en: Only files
ar: ملفات فقط

en: Only folders
ar: مجلدات فقط

en: Files and folders
ar: ملفات ومجلدات

en: Only pictures
ar: صور فقط

en: Only videos
ar: مقاطع فيديو فقط

en: Pictures and videos
ar: صور و مقاطع فيديو

en: Basic
ar: أساسي

en: File type
ar: نوع الملف

en: No filters
ar: لا يوجد مُرَشِح

en: Add filter
ar: إضافة مُرَشِح

en: Up
ar: فَوْق

en: Down
ar: َتَحْت

en: By day
ar: باليوم

en: By week
ar: بالاسبوع

en: By month
ar: بالشهر

en: By quarter
ar: بالربع

en: By year
ar: بالسنه

en: No groupings applied to this view.
ar: لم يتم تطبيق أي مجموعات على هذا العرض.

en: Add group
ar: إضافة مجموعة

en: Collapse all
ar: طي الكل

en: Expand all
ar: توسيع الكل

en: No properties available to be hidden
ar: لا توجد خصائص متاحة للإخفاء

en: Hide all
ar: إخفاء الكل

en: Show all
ar: عرض الكل

en: There is another option with this name
ar: هناك خيار آخر بهذا الاسم

en: {name} rows use this option.
ar: {name} تستخدم الصفوف هذا الخيار.

en: Are you sure you want to delete this option?
ar: هل أنت متأكد من أنك تريد حذف هذا الخيار؟

en: No options
ar: لا توجد خيارات

en: The imported options are invalid
ar: الخيارات المستوردة غير صالحة

en: The imported options already exists
ar: الخيارات المستوردة موجودة بالفعل

en: Options imported
ar: الخيارات المستوردة

en: Failed imported options
ar: فشل الخيارات المستوردة

en: Use the import/export function to transfer options quickly. (The export is in JSON format.) By pasting cells, copied from a text column, an Excel or a TXT file, you can also add options quickly.
ar: استخدم وظيفة الاستيراد / التصدير لنقل الخيارات بسرعة. (التصدير بتنسيق JSON.) من خلال لصق الخلايا ، المنسوخة من عمود نصي أو ملف Excel أو TXT ، يمكنك أيضا إضافة خيارات بسرعة.

en: Import options
ar: خيارات الاستيراد

en: Export options
ar: خيارات التصدير

en: No sorts
ar: لا يوجد فرز

en: Add sort
ar: إضافة فرز

en: There is no information to display.
ar: لا يوجد معلومات لعرضها.

en: Properties
ar: الخصائص

en: The content of the document has exceeded the limit of 100000 characters, and the content cannot be saved
ar: تجاوز محتوى المستند حد المائة ألفٍ 100000 حرف ولا يمكن حفظ المحتوى

en: The content of the document has exceeded the limit of 100000 characters, and only the first 100000 characters are saved
ar: تجاوز محتوى المستند حد المائة ألفٍ 100000 حرف و تم حفظ المائة ألف حرف الاولى فقط

en: Today
ar: اليوم

en: Tomorrow
ar: غداّ

en: Yesterday
ar: أمس

en: One week ago
ar: قبل اسبوع

en: One week from now
ar: بعد اسبوع من الآن

en: One month ago
ar: قبل شهر

en: One month from now
ar: قبل شهر من الآن

en: Number of days ago
ar: منذ عدد الأيام

en: Number of days from now
ar: منذ عدد الأيام من الآن

en: Exact date
ar: بتاريخ محدد

en: The past week
ar: الأسبوع الماضي

en: The past month
ar: الشهر الماضي

en: The past year
ar: السنه الماضيه

en: The next week
ar: الاسبوع القادم

en: The next month
ar: الشهر القادم

en: The next year
ar: السنه القادمه

en: The next numbers of days
ar: عدد الأيام القادمه

en: The past numbers of days
ar: عدد الأيام الماضيه

en: This week
ar: هذا الاسبوع

en: This month
ar: هذا الشهر

en: This year
ar: هذه السنه

en: contains
ar: يحتوي على

en: does not contain
ar: لا يحتوي على

en: is
ar: هل

en: is not
ar: ليس

en: is empty
ar: فارغ

en: is not empty
ar: ليس فارغ

en: is within...
ar: ضِمن ...

en: is before...
ar: ليس ضِمن ...

en: is after...
ar: بعد...

en: is on or before...
ar: على أو قبل ...

en: is on or after...
ar: على أو بعد...

en: has any of...
ar: فيه أي من...

en: has all of...
ar: فيه كل من...

en: has none of...
ar: ليس فيه أي من...

en: is exactly...
ar: هو بالضبط...

en: is current user's ID
ar: هو معرف المستخدم الحالي

en: include the current user
ar: تضمين المستخدم الحالي

en: is any of...
ar: هو أي من...

en: is none of...
ar: لا شيء من...

en: Successfully deleted {name} and {n} other items
ar: تم حذف {name} و {n} عناصر أخرى بنجاح

en: Successfully deleted {name}
ar: تم حذف {name} بنجاح

en: Recognizing portraits. Please refresh the page later.
ar: التعرف على الصور الشخصية. يرجى تحديث الصفحة لاحقًا.

en: Untitled
ar: بدون عنوان

en: Duplicate
ar: تكرار

en: Failed to modify records
ar: فشل تعديل السجلات

en: Failed to delete records
ar: فشل حذف السجلات

en: Failed to restore records
ar: فشل استعادة السجلات

en: Failed to move folder
ar: فشل نقل المجلد

en: Failed to move file
ar: فشل نقل الملف

en: Failed to duplicate folder
ar: فشل في نسخ المجلد

en: Failed to duplicate file
ar: فشل في نسخ الملف

en: Failed to insert property
ar: فشل إدراج الخاصية

en: Failed to delete property
ar: فشل حذف الخاصية

en: Failed to rename property
ar: فشل إعادة تسمية الخاصية

en: Failed to modify property data
ar: فشل تعديل بيانات الخاصية

en: Failed to modify property order
ar: فشل تعديل ترتيب الخاصية

en: Failed to modify filter
ar: فشل تعديل المُرَشِح

en: Failed to modify sort
ar: فشل في تعديل الفرز

en: Failed to modify group
ar: فشل تعديل المجموعة

en: Failed to modify hidden properties
ar: فشل تعديل الخصائص المخفية

en: Failed to modify settings
ar: فشل في تعديل الإعدادات

en: Failed to modify people name
ar: فشل في تعديل اسم الشخص

en: Failed to remove people photos
ar: فشل في إزالة صور الأشخاص

en: Failed to add people photos
ar: فشل في إضافة صور الأشخاص

en: Failed to modify tags
ar: فشل في تعديل الوسوم

en: Renaming {name} failed
ar: فشلت إعادة تسمية {name}

en: Created time
ar: وقت الإنشاء

en: Parent folder
ar: المجلد الأصل

en: File name
ar: اسم الملف

en: File collaborators
ar: المتعاونون في الملفات

en: File reviewer
ar: مراجع الملفات

en: File expire time
ar: وقت انتهاء صلاحية الملف

en: Document keywords
ar: الكلمات الأساسية للمستند

en: OCR result
ar: نتائج التعرف المرئي على الحروف

en: Is expired
ar: منتهية الصلاحية

en: File status
ar: حالة الملف

en: File details
ar: تفاصيل الملف

en: File owner
ar: مالك الملف

en: File rate
ar: معدل الملف

en: File suffix
ar: صيغة الملف

en: Picture
ar: الصوره

en: Document
ar: مستند

en: Video
ar: فيديو

en: Audio
ar: صوت

en: Code
ar: الرمز

en: Compressed
ar: مضغوط

en: Diagram
ar: مخطط

en: In progress
ar: قيد التنفيذ

en: In review
ar: قيد المراجعة

en: Done
ar: تم

en: Outdated
ar: القديمه

en: Name should be string
ar: يجب أن يكون الاسم حروف فقط

en: Name cannot contain slash
ar: يجب أن لا يحتوي الاسم على شرطة مائلة -/-

en: Name cannot contain backslash
ar: يجب أن لا يحتوي الاسم على شرطة مائلة عكسية -\-

en: Name already exists
ar: الاسم موجود بالفعل

en: Unknown people
ar: أشخاص مجهولون

en: Identifying portraits...
ar: تحديد الصور الشخصية...

en: items
ar: العناصر

en: Delete file
ar: حذف الملف

en: Remove from this group
ar: إزالة من هذه المجموعة

en: Add to group
ar: أضف إلى المجموعة

en: New category
ar: فئة جديدة

en: Uncategorized
ar: غير مصنف

en: Expand
ar: توسيع

en: Collapse
ar: طي

en: No categories
ar: لا يوجد مصنفات

en: Open folder in new tab
ar: فتح مجلد في علامة تبويب جديدة

en: Open file in new tab
ar: فتح ملف في علامة تبويب جديدة

en: Delete folder
ar: حذف المجلد

en: Rename folder
ar: إعادة تسمية المجلد

en: Rename file
ar: إعادة تسمية الملف

en: Title property
ar: عنوان الميزة

en: Don't show empty values
ar: لا تظهر القيم الفارغة

en: Show property names
ar: إظهار أسماء الممتلكات

en: Text wraps
ar: التفافات النص

en: Properties to display on the card
ar: الخصائص التي سيتم عرضها على البطاقة

en: Clear selected
ar: مسح التحديد

en: Copy selected
ar: تحديد النسخة

en: Delete selected
ar: حذف المحدد

en: Extract file details
ar: استخراج تفاصيل الملف

en: Move folder
ar: نقل المجلد

en: Move file
ar: نقل الملف

en: Select up to 50 files
ar: حدد ما يصل إلى 50 ملفًا

en: {name_placeholder} cells cut
ar: قص {name_placeholder} خلايا/خلية

en: {name_placeholder} rows are copied.
ar: تم نسخ  {name_placeholder} صف/صفوف

en: {name_placeholder} cells copied
ar: تم نسخ {name_placeholder} خلية/خلايا

en: {name_placeholder} records selected
ar: {name_placeholder} سجل/سجلات مختارة

en: {name_placeholder} cells selected
ar: تم تحديد {name_placeholder} خلية/خلايا

en: {name_placeholder} records
ar: {name_placeholder} سجلات

en: {name_placeholder} record
ar: {name_placeholder}  سجل

en: Edit format settings
ar: تحرير إعدادات التنسيق

en: This property is not editable
ar: هذه الخاصية غير قابلة للتعديل

en: You do not have permission
ar: ليس لديك إذن

en: Edit single select
ar: تحرير محدد واحد

en: Edit multiple select
ar: تحرير محددات متعدده

en: Rename property
ar: إعادة تسمية الخاصية

en: Sort ascending
ar: فرز تصاعدي

en: This property does not support sorting
ar: هذه الخاصية لا تدعم الفرز

en: Sort descending
ar: فرز تنازلي

en: Delete property
ar: حذف الخاصيه

en: This property can not be deleted
ar: لا يمكن حذف هذه الخاصية

en: Deleted option
ar: خيار محذوف

en: Extended properties are being built.
ar: يتم بناء خصائص ممتدة.

en: Created library
ar: مكتبة منشأة

en: Renamed library
ar: مجلد معاد تسميته

en: Deleted library
ar: مكتبة محذوفة

en: Restored library
ar: مكتبة مستعادة

en: Cleaned trash
ar: سلة مهملات منظفة

en: Removed all items from trash.
ar: إزالة كافة العناصر من المهملات.

en: Removed items older than {n} days from trash.
ar: إزالة العناصر الأقدم من  {n}  أيام من سلة المهملات.

en: {file} and {n} other files
ar: {file} و  {n} ملف/ملفات آخرى

en: Created {n} files
ar:  {n} ملف/ملفات أُنشأت

en: details
ar: التفاصيل

en: Created draft
ar: مسودة مُنشأةٌ

en: Created file
ar: تم إنشاء ملف

en: Deleted draft
ar: مسودة محذوفةٌ

en: Deleted file
ar: ملف محذوف

en: Restored file
ar: ملف مستعاد

en: Renamed file
ar: ملف معاد تسميته

en: Moved file
ar: ملف تم نقله

en: Updated draft
ar: مسودة مُحدثةٌ

en: Updated file
ar: ملف مُحدث

en: Created folder
ar: مجلد مُنشأ

en: Deleted folder
ar: مجلد محذوف

en: Restored folder
ar: مجلد مُستعاد

en: Renamed folder
ar: مجلد معاد تسميته

en: Moved folder
ar: مجلد تم نقله

en: No more activities
ar: لا يوجد المزيد من الأنشطة

en: All Activities
ar: جميع الأنشطة

en: My Activities
ar: أنشطتي

en: Modified by:
ar: عُدل بواسطة:

en: Modified by
ar: عُدل بواسطة

en: Find modifiers
ar: البحث عن المعدلون

en: (current version)
ar: (الاصدار الحالي)

en: View
ar: عرض

en: View Related Snapshot
ar: عرض لقطة ذات صلة

en: Successfully restored.
ar: تمت استعادته بنجاح.

en: No libraries
ar: لا مكتبات

en: No libraries shared with this group
ar: لا توجد مكتبات مشتركة مع هذه المجموعة

en: No libraries have been shared with this group yet. A library shared with a group can be accessed by all group members. You can share a library with a group in "My Libraries". You can also create a new library to be shared with this group by clicking the "New Library" item in the dropdown menu.
ar: لم تتم مشاركة أي مكتبات مع هذه المجموعة حتى الآن. يمكن لجميع أعضاء المجموعة الوصول إلى المكتبة المشتركة مع المجموعة. يمكنك مشاركة مكتبة مع مجموعة في "مكتباتي". يمكنك أيضًا إنشاء مكتبة جديدة لمشاركتها مع هذه المجموعة بالنقر فوق عنصر "مكتبة جديدة" في القائمة المنسدلة.

en: You can create libraries by clicking the "New Library" item in the dropdown menu.
ar: بإمكانك إنشاء المكتبات من خلال النقر على زر "مكتبة جديدة" في القائمة المنسدلة.

en: Import members
ar: استيراد الأعضاء

en: Manage members
ar: إدارة الأعضاء

en: Delete group
ar: حذف المجموعة

en: Leave group
ar: ترك المجموعة

en: This is a special group representing a department.
ar: هذه مجموعة خاصة تمثل قسماً.

en: Info
ar: معلومات

en: Groups
ar: مجموعات

en: This user has not created or joined any groups
ar: هذا المستخدم لم ينشئ أو ينضم لأي مجموعة

en: Create At
ar: انشاء على

en: Operations
ar: العمليات

en: Avatar
ar: شعار

en: Space Used / Quota
ar: المساحة المستخدمة/المخصصة

en: Broken ({repo_id_placeholder})
ar: تالف ({repo_id_placeholder})

en: Contact Email
ar: بريد الاتصال

en: Status
ar: الحالة

en: Space Used
ar: المساحة المستخدمة

en: Last Login
ar: آخر دخول

en: Delete User
ar: حذف مستخدم

en: Active
ar: فعال

en: Inactive
ar: غير فعال

en: Invite Time
ar: وقت الدعوة

en: Accepted
ar: مقبول

en: No guest invitations
ar: لا توجد دعوات للضيوف

en: You have not invited any guests yet. A guest can access shared libraries through the web interface allowing more efficient ways to collaborate than through links. You can invite a guest by clicking the "Invite Guest" item in the dropdown menu.
ar: لم تقم بدعوة أي ضيوف حتى الآن. يمكن للضيف الوصول إلى المكتبات المشتركة من خلال واجهة الويب مما يتيح طرقًا أكثر كفاءة للتعاون مقارنة بالروابط. يمكنك دعوة ضيف بالنقر فوق عنصر "دعوة ضيف" في القائمة المنسدلة.

en: Library share permission not found.
ar: لم يتم العثور على إذن مشاركة المكتبة.

en: Failed to move files to another library.
ar: فشل نقل الملفات إلى مكتبة أخرى.

en: Failed to copy files to another library.
ar: فشل نسخ الملفات إلى مكتبة أخرى.

en: Successfully moved files to another library.
ar: تم نقل الملفات بنجاح إلى مكتبة أخرى.

en: Successfully copied files to another library.
ar: تم نسخ الملفات بنجاح إلى مكتبة أخرى.

en: Restored {name} and {n} other items
ar: تم إستعاده {name} و {n}  ملف/ملفات اخرى

en: Restored {name}
ar: تم إستعادة {name}

en: Failed to restore {name} and {n} other items
ar: فشل في استعادة {name} و {n}  ملف/ملفات اخرى

en: Failed to restore {name}
ar: فشل في استعادة {name}

en: Successfully deleted {name} and {n} other items.
ar: تم حذف {name} و {n} ملف/ملفات اخرى.

en: Failed to delete {name} and {n} other items.
ar: فشل في حذف {name} و {n}  ملف/ملفات اخرى

en: Failed to delete {name}
ar: فشل في حذف {name}

en: Successfully moved {name}.
ar: تم نقل {name} بنجاح.

en: Failed to move {name}.
ar: فشل نقل  {name}.

en: Successfully copied %(name)s.
ar: تم نسخ %(name)s بنجاح.

en: Failed to copy %(name)s
ar: فشل نسخ %(name)s

en: Converting, please wait...
ar: تحويل ، يرجى الانتظار ...

en: Successfully converted the file.
ar: تم تحويل الملف بنجاح.

en: Failed to convert {name}.
ar: فشل تحويل {name}.

en: Leave Share
ar: ترك المشاركة

en: This library has been set to read-only by admin and cannot be updated.
ar: تم تعيين هذه المكتبة للقراءة فقط من قبل المدير ولا يمكن تحديثها.

en: Folder does not exist.
ar: المجلد غير موجود.

en: No linked devices
ar: لا توجد أجهزة مرتبطة

en: You have not accessed your files with any client (desktop or mobile) yet. Configure clients on your devices to access your data more comfortably.
ar: لم تقم بالوصول إلى ملفاتك مع أي عميل (سطح مكتب أو هاتف محمول) حتى الآن. قم بتكوين الأجهزة العميلة على أجهزتك للوصول إلى بياناتك بشكل أكثر راحة.

en: Switch to plain text editor
ar: التبديل إلى محرر النص العادي

en: Switch to rich text editor
ar: التبديل إلى محرر النص المنسق

en: This file has been updated.
ar: تم تحديث هذا الملف.

en: Refresh
ar: تحديث

en: Another user is editing this file!
ar: مستخدم آخر يقوم بتحرير هذا الملف!

en: Leave this page? The system may not save your changes.
ar: هل تريد ترك هذه الصفحة؟ قد لا يحفظ النظام تغييراتك.

en: Failed to save
ar: فشل الحفظ

en: Successfully restored the library.
ar: تم استعادة المكتبة بنجاح.

en: You have not created any libraries yet. A library is a container to organize your files and folders. A library can also be shared with others and synced to your connected devices. You can create a library by clicking the "New Library" item in the dropdown menu.
ar: لم تقم بإنشاء أي مكتبات بعد. المكتبة عبارة عن حاوية لتنظيم ملفاتك ومجلداتك. يمكن أيضًا مشاركة المكتبة مع الآخرين ومزامنتها مع الأجهزة المتصلة. يمكنك إنشاء مكتبة بالنقر فوق عنصر "مكتبة جديدة" في القائمة المنسدلة.

en: Successfully change office suite.
ar: تم تغيير حزمة البرامج المكتبية بنجاح.

en: Broken (please contact your administrator to fix this library)
ar: متضررة (الرجاء الاتصال بالمدير لإصلاح هذه المكتبة)

en: Office Suite
ar:  البرامج المكتبية

en: Successfully unshared {name}
ar: تم إلغاء مشاركة  {name} بنجاح

en: No libraries have been shared with you
ar: لم تتم مشاركة أي مكتبات معك

en: No libraries have been shared with you from other servers.
ar: لم تتم مشاركة أي مكتبات معك من خوادم أخرى.

en: Shared By
ar: مشارك بواسطة

en: Contact email
ar: البريد الإلكتروني للتواصل

en: Add sub-department
ar: إضافة قسم فرعي

en: Add Library
ar: إضافة مكتبة

en: Department ID
ar: معرف القسم

en: Enable departments feature
ar: تمكين ميزة الأقسام

en: Successfully unlinked the device.
ar: تم إلغاء ربط الجهاز بنجاح.

en: Library
ar: مكتبة

en: Successfully cleaned all errors.
ar: تم تنظيف جميع الأخطاء بنجاح.

en: Desktop
ar: سطح المكتب

en: Mobile
ar: جوال

en: Errors
ar: أخطاء

en: Verified
ar: متحقق منها

en: Copy the IdP's certificate and paste it here. The certificate format is as follows:
ar: انسخ شهادة موفر الهوية والصقها هنا. تنسيق الشهادة كما يلي:

en: Encrypted library
ar: مكتبة مشفرة

en: Read-Write library
ar: مكتبة قراءة-كتابة

en: Are you sure you want to delete {placeholder} completely?
ar: هل أنت متأكد من أنك تريد حذف {placeholder}  تماما؟

en: Are you sure you want to restore {placeholder}?
ar: هل أنت متأكد أنك تريد استعاده {placeholder} ؟

en: Successfully cleared trash.
ar: تم مسح القمامة بنجاح.

en: Clear Trash
ar: تنظيف السلة

en: Are you sure you want to clear trash?
ar: هل أنت متأكد من تنظيف السلة؟

en: Clear
ar: تصفية

en: Quota
ar: الحصه

en: Created At
ar: تم الانشاء في

en: Search Groups
ar: البحث في المجموعات

en: Result
ar: النتيجة

en: Successfully change the group
ar: تم تغيير المجموعة بنجاح

en: Search groups by name
ar: البحث في المجموعات حسب الاسم

en: All Groups
ar: كل المجموعات

en: Previous
ar: السابق

en: Next
ar: التالي

en: Change to department
ar: تغيير إلى قسم

en: Team name
ar: اسم الفريق

en: ID
ar: المعرف

en: Active users
ar: المستخدمون النشطون

en: Total users
ar: إجمالي المستخدمين

en: User number limit
ar: حد عدد المستخدمين

en: Space used
ar: المساحة المستخدمة

en: Traffic this month
ar: النقل هذا الشهر

en: All Public Links
ar: كل الروابط العامة

en: Visit count
ar: عدد الزيارات

en: View Link
ar: عرض الرابط

en: Only Show
ar: أضهر فقط

en: Action
ar: إجراء

en: Share From
ar: مشاركة من

en: Share To
ar: مشاركة مع

en: Organization
ar: منظمة

en: Export Excel
ar: تصدير أكسل

en: File Access
ar: الوصول إلى الملفات

en: File Update
ar: تحديث الملف

en: SAML config updated
ar: تم تحديث إعدادات لغة ترميز تأكيد الأمان -SAML-

en: Domain verified
ar: تم التحقق من النطاق

en: Copied
ar: تم نسخه

en: SAML config
ar: إعدادات لغة ترميز تأكيد الأمان -SAML-

en: Configure your Identity Provider
ar: إعداد موفر الهوية الخاص بك

en: Use these values to configure your Identity Provider
ar: استخدم هذه القيم لإعداد موفر الهوية الخاص بك

en: Configure Seafile
ar: إعداد سيفايل

en: Use information from your Identity Provider to configure Seafile
ar: استخدام المعلومات من موفر الهوية لإعداد سيفايل

en: Certificate
ar: الشهادة

en: Verify Domain
ar: التحقق من النطاق

en: Create a DNS TXT record to confirm the ownership of your Email Domain.
ar: أنشئ سجل نصي -TXT- لنظام أسماء النطاقات -DNS- لتأكيد ملكية نطاق البريد الإلكتروني.

en: Email Domain
ar: مجال البريد الإلكتروني

en: DNS TXT Value
ar: القيمة النصيه -TXT- لنظام أسماء النطاقات -DNS-

en: Copy the domain DNS TXT and add it to your domain's DNS records, then click the button to verify domain ownership. You must verify the ownership of domain before Single Sign-On.
ar: انسخ القيمه النصيه -TXT- لنظام أسماء النطاقات -DNS- للنطاق وأضفه إلى سجلات نظام أسماء النطاقات -DNS- لنطاقك، ثم انقر على الزر لإثبات ملكية النطاق. يجب إثبات ملكية النطاق قبل إستخدام خاصية الدخول الموحد.

en: Verify
ar: تأكيد

en: Resetting user's password, please wait for a moment.
ar: إعادة ضبط كلمة سر المستخدم ، يرجى الانتظار لحظة.

en: Failed
ar: فشل

en: Are you sure you want to set {user_placeholder} inactive?
ar: هل أنت متأكد من أنك تريد ضبط المستخدم {user_placeholder} لغير نشط؟

en: ResetPwd
ar: إعادة تعيين كلمة المرور

en: Revoke Admin
ar: إلغاء صلاحية مدير

en: Set user inactive
ar: ضبط المستخدم لغير نشط

en: Set
ar: الضبط

en: Deleted user %s
ar: %s مستخدم محذوف

en: Successfully revoke the admin permission of %s
ar: تم إلغاء صلاحية المدير %s بنجاح

en: Successfully set %s as admin.
ar: تم تعيين %s كمدير بنجاح.

en: Edit succeeded.
ar: تم التحرير بنجاح

en: Add admin
ar: إضافة مدير

en: Search Users
ar: البحث عن المستخدمين

en: successfully added user %s.
ar: %s مستخدم تمت إضافته بنجاح.

en: successfully sent email to %s.
ar: %s تم إرسال رسالة بريد إلكتروني بنجاح

en: Import users
ar: استيراد مستخدمين

en: Add user
ar: إضافة مستخدم

en: Statistic
ar: الاحصائيات

en: Devices
ar: أجهزة

en: Logs
ar: سجلات الاداء

en: 7 Days
ar: 7 أيام

en: 30 Days
ar: 30 يوم

en: 1 Year
ar: 1 سنة

en: Added
ar: مضاف

en: Visited
ar: تمت زيارته

en: Modified
ar: معدل

en: Deleted
ar: محذوف

en: File Operations
ar: العمليات على الملفات

en: Storage
ar: المساحة

en: Traffic
ar: حركة النقل

en: Reports
ar: التقارير

en: Invalid month, should be yyyymm.
ar: شهر غير صالح ، يجب أن يكون سنه ثم شهر بهذه الصيغة yyyymm.

en: Monthly User Traffic
ar: حُمولة النَقل للمستخدم الشهرية

en: Month:
ar: الشهر:

en: Create Report
ar: إنشاء تقرير

en: User Storage
ar: حجم تخزين المستخدم

en: Total Storage
ar: إجمالي التخزين

en: System
ar: نظام

en: Total Traffic
ar: إجمالي حُمولة النقل

en: Web Traffic
ar: حمولة النقل على الويب

en: Share Link Traffic
ar: مشاركة رابط حمولة النقل

en: Sync Traffic
ar: حمولة نقل المزامنة

en: Active Users
ar: مستخدمين فعالين

en: Sync Upload
ar: تحميل المزامنة

en: Sync Download
ar: تحميل المزامنة

en: Web Upload
ar: تحميل الويب

en: Web Download
ar: تنزيل الويب

en: Share link upload
ar: مشاركة رابط الرفع

en: Share link download
ar: مشاركة رابط التنزيل

en: Change
ar: تغيير

en: Logo updated
ar: تم تحديث الشعار

en: System settings updated
ar: تم تحديث إعدادات النظام

en: User default quota updated
ar: تم تحديث الحصة الافتراضية للمستخدم

en: File Upload
ar: تحميل ملف

en: File extension white list
ar: القائمة البيضاء لإمتداد الملف

en: File extension white list for file upload via web UI and API. For example, "md;txt;docx". Empty means no limit.
ar: القائمة البيضاء لامتداد الملف لتحميل الملفات عبر واجهة مستخدم الويب وواجهة برمجة التطبيقات API. على سبيل المثال، "md;txt;docx". فارغ يعني لا حدود.

en: Disable SAML user email / password login
ar: إيقاف تسجيل الدخول عن طريق لغة ترميز تأكيد الأمان -SAML- بإستخدام البريد الإلكتروني / كلمة السر

en: Force user to use SSO login if SAML account is bound
ar: إلزام المستخدم باستخدام تسجيل الدخول الموحد -SSO- في حال ربط حساب لغة ترميز تأكيد الأمان -SAML-

en: Not allow user to create encrypted libraries
ar: عدم السماح للمستخدم بإنشاء مكتبات مشفرة

en: Disable user clean trash
ar: تعطيل تنظيف سلة المهملات للمستخدم

en: Not allow user to clean library trash
ar: عدم السماح للمستخدم بتنظيف سلة مهملات المكتبة

en: User default quota
ar: الحصة الافتراضية للمستخدم

en: Tip: 0 means default limit, the unit is MB
ar: معلومة: 0 يعني الحد الافتراضي، والوحدة هي ميجا بايت

en: No changes
ar: لا تغييرات

en: Changes
ar: التغييرات

en: Last modification
ar: التعديل الأخير

en: Next modification
ar: التعديل التالي

en: No version history
ar: لا يوجد محفوظات سابقة

en: Show changes
ar: إظهار التغييرات

en: Successfully modified permission.
ar: تم تعديل الإذن بنجاح.

en: Share To:
ar: شارك على:

en: No libraries shared
ar: لا توجد مكتبات مشتركة

en: You have not shared any libraries with other users yet. You can share a library with other users by clicking the share icon to the right of a library's name in "My Libraries".
ar: لم تقم بمشاركة أي مكتبات مع مستخدمين آخرين حتى الآن. يمكنك مشاركة مكتبة مع مستخدمين آخرين بالنقر فوق رمز المشاركة على يسار اسم المكتبة في "مكتباتي".

en: all members
ar: كل الأعضاء

en: (deleted)
ar: (حذفت)

en: Remove
ar: حذف

en: By expiration ascending
ar: عرض عن طريق انتهاء الصلاحية تصاعديا

en: By expiration descending
ar: عرض عن طريق انتهاء الصلاحية تنازلياً

en: Successfully cleaned invalid share links.
ar: تم تنظيف روابط المشاركة غير الصالحة بنجاح.

en: Clean invalid share links
ar: تنظيف روابط المشاركة غير الصالحة

en: Are you sure you want to clean invalid share links?
ar: هل أنت متأكد من رغبتك في تنظيف روابط المشاركة غير الصالحة؟

en: Successfully cleaned invalid upload links.
ar: تم تنظيف روابط التحميل غير الصالحة بنجاح.

en: Clean invalid upload links
ar: تنظيف روابط التحميل غير الصالحة

en: Are you sure you want to clean invalid upload links?
ar: هل أنت متأكد من أنك تريد تنظيف روابط التحميل غير الصالحة؟

en: At server
ar: في الخادم

en: No shared libraries
ar: لا توجد مكتبات مشتركة

en: Failed to unshare {name}
ar: فشل إلغاء مشاركة {name}

en: No public libraries
ar: لا توجد مكتبات عامة

en: Share existing libraries
ar: مشاركة المكتبات الموجودة

en: Abuse Reports
ar: تقارير إساءة الاستخدام

en: Reporter
ar: مراسل

en: Handled
ar: تم معالجته

en: Success
ar: نجاح

en: Admin Operation Logs
ar: سجلات عمليات المدير

en: Admin Login Logs
ar: سجلات تسجيل دخول المدير

en: Operation
ar: العمليات

en: Detail
ar: تفصيل

en: Create Library
ar: إنشاء مكتبة

en: Transfer Library
ar: تحويل مكتبة

en: Create Group
ar: إنشاء مجموعة

en: Migrate User
ar: ترحيل المستخدم

en: Created library {library_name} with {owner} as its owner
ar: تم إنشاء مكتبه بإسم {library_name} مملوكة لـ{المالك}

en: Deleted library {library_name}
ar: مكتبة محذوفة {library_name}

en: Transferred library {library_name} from {user_from} to {user_to}
ar: المكتبة  {library_name} نقلت من المستخدم {user_from} إلى {user_to}

en: Created group {group_name}
ar: تم إنشاء مجموعة بإسم  {group_name}

en: Transferred group {group_name} from {user_from} to {user_to}
ar: مجموعة بإسم {group_name} نقلت من المستخدم {user_from} إلى {user_to}

en: Deleted group {group_name}
ar: المجموعة {group_name} تم حذفها

en: Added user {user}
ar: تم إضافة المستخدم {user}

en: Deleted user {user}
ar: تم حذف المستخدم {user}

en: User migrate from {user_from} to {user_to}
ar: ترحيل المستخدم من {user_from} إلى {user_to}

en: Path
ar: المسار

en: Label
ar: العلامة

en: Suggestion
ar: الاقتراح

en: Content Scan Records
ar: سجلات مسح المحتوى

en: Are you sure you want to remove {placeholder} ?
ar: هل أنت متأكد من أنك تريد إزالة {placeholder} ؟

en: Remove Member
ar: إزالة عضو

en: Successfully added {email_placeholder}
ar: تمت إضافة {email_placeholder} بنجاح

en: Failed to add {email_placeholder}: {error_msg_placeholder}
ar: فشل في إضافة  {email_placeholder}: {error_msg_placeholder}

en: Successfully removed {placeholder}.
ar: تمت إزالتة  {placeholder} بنجاح .

en: Are you sure you want to unshare {placeholder} ?
ar: هل أنت متأكد من أنك تريد إلغاء مشاركة {placeholder}؟

en: Unshare Library
ar: إلغاء مشاركة مكتبة

en: Successfully unshared library {placeholder}
ar: تم إلغاء مشاركة مكتبة {placeholder} بنجاح

en: Successfully transferred the group.
ar: تم تحويل المجموعة بنجاح.

en: Tip: you can search by keyword in name.
ar: معلومة: يمكنك البحث بإستخدام الكلمة الأساسية في الاسم.

en: licensed to {placeholder_license_to}, upgrade service expired in {placeholder_license_expiration}
ar: مرخص لـ{placeholder_license_to}، وانتهت الصلاحية بتاريخ {placeholder_license_expiration}

en: licensed to {placeholder_license_to}, expires on {placeholder_license_expiration}
ar: مرخص لـ{placeholder_license_to}، تنتهي صلاحيته بتاريخ {placeholder_license_expiration}

en: System Info
ar: معلومات النظام

en: Professional Edition
ar: النسخة الكاملة

en: Upload license
ar: تحميل الرخصه

en: Community Edition
ar: النسخة المجانية

en: Upgrade to Pro Edition
ar: الترقية للنسخة الكاملة

en: Storage Used
ar: المساحة المستخدمة

en: Total Devices
ar: إجمالي الاجهزة

en: Current Connected Devices
ar: الاجهزة المتثلة حاليا

en: Activated Users
ar: مستخدمين مفعلين

en: Total Users
ar: إجمالي المستخدمين

en: Limits
ar: الحدود

en: Organizations
ar: منظمات

en: Are you sure you want to revoke the admin permission of {placeholder} ?
ar: هل أنت متأكد من أنك تريد إلغاء إذن مدير النظام لـ{placeholder}؟

en: Revoke
ar: الغاء

en: Successfully revoked the admin permission of {placeholder}.
ar: تم إبطال إذن المدير بنجاح {placeholder}.

en: User deleted
ar: تم حذف المستخدم

en: Admins
ar: المدراء

en: Institutions
ar: مؤسسات

en: Set Admin
ar: تحديد مدير

en: Are you sure you want to set {placeholder} as Admin?
ar: هل أنت متأكد من أنك تريد تعيين {placeholder} كمدير؟

en: Admin updated
ar: تم تحديث المدير

en: Delete Institution
ar: حذف مؤسسة

en: Add Institution
ar: إضافة مؤسسة

en: Accepter
ar: القابل

en: Invited at
ar: مدعو إلى

en: Accepted at
ar: مقبول على

en: Expired at
ar: انتهت صلاحيتها في

en: Operation succeeded.
ar: نجحت العملية.

en: Delete Expired Invitations
ar: حذف الدعوات منتهية الصلاحية

en: Invitations
ar: دعوات

en: Token
ar: الرمز

en: only show {placeholder}
ar: عرض فقط {placeholder}

en: Login
ar: الدخول

en: Side Nav Menu
ar: قائمة التنقل الجانبي

en: Notification Detail
ar: تفاصيل الإشعار

en: Set to current
ar: تحديد الى حالي

en: (current notification)
ar: (إشعار حالي)

en: Delete Notification
ar: حذف إشعار

en: Are you sure you want to delete the notification ?
ar: هل أنت متأكد من أنك تريد حذف الإشعار؟

en: All Notifications
ar: كل الاشعارات

en: Number of groups
ar: عدد المجموعات

en: Are you sure you want to reset the password of {placeholder} ?
ar: متأكد من أنك تريد إعادة تعيين كلمة سر  {placeholder} ؟

en: Reset
ar: اعاده تعيين

en: {userCount} user(s) and {repoCount} libraries of this organization will also be deleted.
ar: سيتم أيضًا حذف {userCount} مستخدمًا و {repoCount} مكتبة من هذه المنظمة.

en: Delete Organization
ar: حذف المنظمة

en: Edit succeeded
ar: نجح التحرير

en: Search organizations
ar: البحث عن المنظمات

en: Search Organizations
ar: البحث عن المنظمات

en: Search libraries by name or ID
ar: البحث في المكتبات بالاسم أو المعرف

en: History Setting
ar: إعداد السجل التاريخي

en: Required at least three letters.
ar: مطلوب ثلاثة أحرف على الأقل.

en: Search Libraries
ar: البحث في المكتبات

en: Tip: you can search by keyword in name or ID.
ar: معلومة: يمكنك البحث عن طريق الكلمة الرئيسية بالاسم أو المعرف.

en: Name or ID
ar: الاسم أو المعرف

en: Tip: libraries deleted {trashReposExpireDays} days ago will be cleaned automatically.
ar: معلومة: سيتم تنظيف المكتبات المحذوفة منذ {trashReposExpireDays} يوم/أيام تلقائيا.

en: Search libraries by owner
ar: البحث في المكتبات حسب المالك

en: File Scan
ar: فحص الملفات

en: Virus Scan
ar: فحص الفيروسات

en: Terms and Conditions
ar: الشروط و المسميات

en: Admin Logs
ar: سجلات المدير

en: Created
ar: منشأة

en: Delete T&C
ar: حذف الشروط والأحكام

en: Update succeeded.
ar: نجح التحديث.

en: Successfully deleted 1 user.
ar: تم حذف مستخدم 1 بنجاح.

en: Successfully deleted {user_number_placeholder} users.
ar: تم حذف مستخدمي {user_number_placeholder} بنجاح.

en: Delete Users
ar: حذف المستخدمين

en: Are you sure you want to delete the selected user(s) ?
ar: هل أنت متأكد من أنك تريد حذف المستخدم (المستخدمين) المحددين؟

en: Set Login ID
ar: تعيين معرف تسجيل الدخول

en: Set Contact Email
ar: تعيين البريد الإلكتروني لجهة الاتصال

en: Shared Links
ar: روابط مشتركة

en: Institution
ar: المؤسسه

en: No users
ar: لا يوجد مستخدمون

en: Default Admin
ar: المدير الافتراضي

en: Daily Admin
ar: المدير اليومي

en: Audit Admin
ar: مدير التدقيق

en: Database
ar: قاعدة بيانات

en: Ignore
ar: تجاهل

en: Don't ignore
ar: لا تتجاهل

en: Ignored
ar: تم تجاهلها

en: Unhandled
ar: غير معالج

en: Virus File
ar: ملف فيروس

en: Failed to delete %(virus_file) from library %(library): %(error_msg)
ar: فشل حذف الفيروس %(virus_file) من المكتبه %(library): %(error_msg)

en: Failed to ignore %(virus_file) from library %(library): %(error_msg)
ar: فشل تجاهل الفيروس %(virus_file) من المكتبه %(library): %(error_msg)

en: Note: Settings via web interface are saved in database table (seahub-db/constance_config). They have a higher priority over the settings in config files.
ar: ملاحظة: الاعدادات في واجهة الويب يتم حفظها في جدول قاعدة البيانات (seahub-db/constance_config). هذه الاعدادات لديها أولوية أكبر من الاعدادات المحفوظة في ملف الاعداد.

en: Branding
ar: العلامه التجاريه

en: Site title
ar: عنوان الموقع

en: Site title shown in a browser tab
ar: عنوان الموقع المعروض في علامة تبويب المستعرض

en: Site name
ar: اسم الموقع

en: Site name used in email sending
ar: اسم الموقع المستخدم في إرسال البريد الإلكتروني

en: Logo
ar: الشعار

en: Favicon
ar: الرمز المفضلة

en: Login background image
ar: صورة خلفية صفحة الدخول

en: Enable branding CSS
ar: تمكين تخصيص أوراق الأنماط المتتالية CSS

en: Use custom CSS
ar: استخدام أوراق الأنماط المتتالية (CSS) مخصصة

en: Custom CSS
ar: أوراق الأنماط المتتالية (CSS) مخصصة

en: Allow new registrations
ar: السماح للعامة بالتسجيل

en: Allow new user registrations. Uncheck this to prevent anyone from creating a new account.
ar: السماح بتسجيل المستخدمين الجدد. قم بإلغاء تحديد هذا لمنع أي شخص من إنشاء حساب جديد.

en: Activate after registration
ar: التفعيل بعد التسجيل

en: Activate user immediately after registration. If unchecked, a user need to be activated by administrator or via activation email
ar: تنشيط المستخدم مباشرة بعد التسجيل. إذا لم يتم تحديده ، فيجب تنشيط المستخدم بواسطة المدير أو عبر البريد الإلكتروني

en: Send activation email
ar: إرسال بريد التفعيل

en: Send activation Email after user registration.
ar: إرسال بريد إلكتروني للتنشيط بعد تسجيل المستخدم.

en: Keep sign in
ar: ابقاء تسجيل الدخول

en: Number of days that keep user sign in.
ar: عدد الأيام التي تحافظ على تسجيل دخول المستخدم.

en: Login attempt limit
ar: حد عدد محاولة تسجيل الدخول

en: The maximum number of failed login attempts before showing CAPTCHA.
ar: الحد الأقصى لعدد محاولات تسجيل الدخول الفاشلة قبل إظهار اختبار حروف التحقق (CAPTCHA).

en: Freeze user on login failed
ar: فشل تجميد المستخدم عند تسجيل الدخول

en: Freeze user account when failed login attempts exceed limit.
ar: تجميد حساب المستخدم عندما تتجاوز محاولات تسجيل الدخول الفاشلة الحد.

en: Enable sharing to all groups
ar: تفعيل المشاركة لجميع المجموعات

en: Enable users to share libraries to any groups in the system.
ar: تمكين المستخدمين من مشاركة المكتبات مع أي مجموعات في النظام.

en: Strong password
ar: كلمة سر قوية

en: Force user to use a strong password when sign up or change password.
ar: إجبار المستخدم على استخدام كلمة سر قوية عند التسجيل أو تغيير كلمة السر.

en: Force password change
ar: ألزم المستخدم بتغيير كلمة السر

en: Force user to change password when account is newly added or reset by admin
ar: إجبار المستخدم على تغيير كلمة السر عند إضافة الحساب الحديث أو إعادة تعيينها بواسطة المدير

en: Enable two factor authentication
ar: تمكين المصادقة الثنائية

en: Library history
ar: تاريخ المكتبة

en: Allow users to change library history settings
ar: السماح للمستخدمين بتغيير إعدادات سجل المكتبة

en: Allow users to create encrypted libraries
ar: السماح للمستخدمين بإنشاء مكتبات مشفرة

en: Library password minimum length
ar: الحد الأدنى لطول كلمة سر المكتبة

en: The least number of characters an encrypted library password should include.
ar: أقل عدد من الأحرف التي يجب أن تتضمنها كلمة سر المكتبة المشفرة.

en: Share/upload link force password
ar: رابط المشاركة/التحميل فرض كلمة السر

en: Force users to use password when generating share/upload link.
ar: إجبار المستخدمين على استخدام كلمة السر عند إنشاء رابط المشاركة/التحميل.

en: Share/upload link password minimum length
ar: الحد الأدنى لطول كلمة سر رابط المشاركة/التحميل

en: The least number of characters a share/upload link password should include.
ar: أقل عدد من الأحرف التي يجب أن تتضمنها كلمة سر رابط المشاركة/التحميل.

en: Share/upload link password strength level
ar: مستوى قوة كلمة سر رابط المشاركة/التحميل

en: The level(1-4) of a share/upload link password's strength. For example, '3' means password must have at least 3 of the following: num, upper letter, lower letter and other symbols
ar: المستوى (1-4) لقوة كلمة سر رابط المشاركة / التحميل. على سبيل المثال ، يعني "3" أن كلمة السر يجب أن تحتوي على 3 ثلاثة على الأقل مما يلي: أرقام وأحرف انجليزية كبيرة وأحرف انجليزية صغيرة ورموز أخرى

en: Enable users to clean trash
ar: تمكين المستخدمين من تنظيف سلة المهملات

en: Allow users to clean library trash
ar: السماح للمستخدمين بتنظيف سلة المهملات للمكتبة

en: Online Preview
ar: معاينة عبر الإنترنت

en: Text file extensions
ar: صيغة الملفات النصية

en: Extensions of text files that can be online previewed, each suffix is separated by a comma.
ar: امتدادات الملفات النصية التي يمكن معاينتها عبر الإنترنت ، يتم فصل كل لاحقة بفاصلة.

en: Sync
ar: مزامنه

en: Disable sync with any folder
ar: تعطيل المزامنة مع أي مجلد

en: If turn on, the desktop clients will not be able to sync a folder outside the default Seafile folder.
ar: في حالة التشغيل، لن يتمكن عملاء سطح المكتب من مزامنة مجلد خارج مجلد سيفايل الافتراضي.

en: Enable terms and conditions
ar: تفعيل الشروط والأحكام

en: Enable system admin to add Terms and Conditions, and all users will have to accept the terms.
ar: تمكين مدير النظام من إضافة الشروط والأحكام ، وسيتعين على جميع المستخدمين قبول الشروط.

en: Failed to upload {file_name}.
ar: فشل تحميل {file_name}.

en: Upload files to {folder_name_placeholder}
ar: تحميل الملفات إلى {folder_name_placeholder}

en: shared by:
ar: مشارك بواسطة:

en: The owner of this library has run out of space.
ar: لم يعد لدى مالك هذه المكتبة مساحة.

en: File size should be smaller than {max_size_placeholder}.
ar: يجب أن يكون حجم الملف أصغر من {max_size_placeholder}.

en: Drag and drop files or folders here.
ar: قم بسحب وإسقاط الملفات أو المجلدات هنا.

en: Go to Library
ar: اذهب إلى المكتبة

en: Delete page
ar: حذف الصفحة

en: Are you sure you want to delete this page?
ar: هل أنت متأكد من حذف هذه الصفحة؟

en: Modify name
ar: تعديل الاسم

en: Page {name_placeholder} deleted.
ar: تم حذف {name_placeholder} صفحة/صفحات.

en: Name cannot be empty
ar: لا يمكن أن يكون الاسم فارغا

en: Page name
ar: اسم الصفحة

en: Cannot move parent page to child page
ar: لا يمكن نقل الصفحة الرئيسية إلى الصفحة الفرعية

en: Failed to duplicate page
ar: فشل في تكرار الصفحة

en: Copied link to clipboard
ar: إنسخ الرابط إلى الحافظة

en: Copy failed
ar: فشل النسخ

en: Copy link
ar: نسخ الرابط

en: Add page above
ar: أضف صفحة أعلاه

en: Add page below
ar: أضف صفحة أدناه

en: Duplicate page
ar: تكرار الصفحة

en: Open in new tab
ar: فتح في صفحة متصفح جديدة

en: Add page inside
ar: إضافة صفحة بالداخل

en: Add page
ar: أضف صفحة

en: Pages
ar: صفحات

en: Cover
ar: الغلاف

en: Change cover
ar: تغيير الغلاف

en: Emojis
ar: الرموز التعبيرية

en: Add icon
ar: أضف أيقونة

en: Add cover
ar: أضف غلاف

en: {placeholder} Wiki Trash
ar: سلة مهملات موقع ويكي لـ{placeholder}

en: No Wikis
ar: لايوجد موقع ويكي

en: You do not have any Wikis yet.
ar: ليس لديك أي مواقع ويكي حتى الآن.

en: You can add a Wiki by clicking the "Add Wiki" item in the dropdown menu.
ar: يمكنك إضافة ويكي عن طريق النقر على "إضافة ويكي" في القائمة المنسدلة.

en: {placeholder} Snapshot
ar: لقطة {placeholder}

en: Profile
ar: الملف الشخصي

en: Language
ar: اللغة

en: User info updated
ar: تم تحديث معلومات المستخدم

en: Profile Setting
ar: إعداد الملف الشخصي

en: Shared by:
ar: مشارك بواسطة:

en: List
ar: قائمة

en: Grid
ar: شبكة

en: ZIP Selected Items
ar: ضغط العناصر المحددة بصيغة ZIP

en: Save Selected Items
ar: حفظ العناصر المحددة

en: Document convertion failed.
ar: فشل تحويل المستند.

en: Color
ar: اللون

en: Merge tags to:
ar: دمج العلامات مع:

en: New tag
ar: وسم جديد

en: All tags
ar: جميع الوسوم

en: copy
ar: نسخ

en: Failed to add tags
ar: فشل في إضافة الوسوم

en: Failed to delete tags
ar: فشل في حذف الوسوم

en: Failed to add linked tags
ar: فشل في إضافة الوسوم المرتبطة

en: Failed to delete linked tags
ar: فشل في حذف الوسوم المرتبطة

en: Failed to merge tags
ar: فشل دمج العلامات

en: Failed to restore tags
ar: فشل في استعادة الوسوم

en: Tag
ar: الوسم

en: Parent tags
ar: الوسم الأساسي

en: Child tags count
ar: عدد العلامات الفرعية

en: File count
ar: عدد الملفات

en: Delete tag
ar: حذف الوسم

en: Delete tags
ar: حذف الوسوم

en: Merge tags
ar: دمج العلامات

en: Edit tag
ar: تعديل الوسم

en: Set child tags
ar: تعيين العلامات الفرعية

en: New child tag
ar: علامة فرعية جديدة

en: Add child tags
ar: إضافة علامات فرعية

en: No files
ar: لا يوجد ملفات

en: Unselect all
ar: إلغاء تحديد الكل

en: Accept
ar: قبول

en: You have not shared any folders
ar: لم تقم بمشاركة أي مجلدات

en: You don't have any share links
ar: ليس لديك أي روابط مشاركة

en: You don't have any upload links
ar: ليس لديك أي روابط تحميل

en: You don't have any favorite items yet
ar: ليس لديك أي عناصر مفضلة حتى الآن

en: Import Users
ar: استيراد مستخدمين

en: No connected devices
ar: لا توجد اجهزة متصلة

en: No sync errors
ar: لا توجد أخطاء مزامنة

en: No groups
ar: لا توجد مجموعات

en: No notifications
ar: لا توجد إشعارات

en: No invitations
ar: لا توجد دعوات

en: No terms and conditions
ar: لا توجد أي شروط وأحكام

en: No favorites
ar: لا توجد مفضلات

en: No folders shared
ar: لا توجد مجلدات مشتركة

en: No Admin login logs
ar: لا توجد سجلات تسجيل دخول المدير

en: No Admin operation logs
ar: لا توجد سجلات عمليات المدير

en: No permission logs
ar: لا توجد سجلات أذونات

en: No login logs
ar: لا توجد سجلات تسجيل دخول

en: No file update logs
ar: لا توجد سجلات تحديث الملفات

en: No file access logs
ar: لا توجد سجلات الوصول إلى الملفات

en: New view
ar: طريقة عرض جديدة

en: You have not shared any folders with other users yet. You can share a folder with other users by clicking the share icon to the right of a folder's name.
ar: لم تقم بمشاركة أي مجلدات مع مستخدمين آخرين حتى الآن. يمكنك مشاركة مجلد مع مستخدمين آخرين بالنقر فوق أيقونة المشاركة على يسار اسم المجلد.

en: You have not created any share links yet. A share link can be used to share files and folders with anyone. You can create a share link for a file or folder by clicking the share icon to the right of its name.
ar: لم تقم بإنشاء أي روابط مشاركة حتى الآن. يمكن استخدام رابط المشاركة لمشاركة الملفات والمجلدات مع أي شخص. يمكنك إنشاء ارتباط مشاركة لملف أو مجلد بالنقر فوق رمز المشاركة على يسار اسمه.

en: You have not created any upload links yet. An upload link allows anyone to upload files to a folder or library. You can create an upload link for a folder or library by clicking the share icon to the right of its name.
ar: لم تقم بإنشاء أي روابط تحميل حتى الآن. يسمح رابط التحميل لأي شخص بتحميل الملفات إلى مجلد أو مكتبة. يمكنك إنشاء رابط تحميل لمجلد أو مكتبة بالنقر فوق رمز المشاركة على يسار اسمها.

en: You have not added any libraries, folders or files to your favorites yet. A favorite gives you quick access to your most frequently used objects. You can add a library, folder or file to your favorites by clicking the star to the left of its name.
ar: لم تقم بإضافة أي مكتبات أو مجلدات أو ملفات إلى المفضلة حتى الآن. يمنحك المفضل وصولا سريعا إلى العناصر الأكثر استخداما. يمكنك إضافة مكتبة أو مجلد أو ملف إلى المفضلة بالنقر فوق النجمة الموجودة على يمين اسمه.

en: No public libraries have been created yet. A public library is accessible by all users. You can create a public library by clicking the "Add Library" item in the dropdown menu.
ar: لم يتم إنشاء أي مكتبات عامة حتى الآن. يمكن لجميع المستخدمين الوصول إلى المكتبة العامة. يمكنك إنشاء مكتبة عامة بالنقر فوق عنصر "إضافة مكتبة" في القائمة المنسدلة.

en: No libraries have been shared directly with you. A shared library can be shared with full or restricted permission. If you need access to a library owned by another user, ask the user to share the library with you.
ar: لم تتم مشاركة أي مكتبات معك مباشرة. يمكن مشاركة مكتبة مشتركة بإذن كامل أو مقيد. إذا كنت بحاجة إلى الوصول إلى مكتبة يملكها مستخدم آخر، فاطلب من المستخدم مشاركة المكتبة معك.

en: Group info
ar: معلومات المجموعة

en: Mark all read
ar: تعيين الكل كمقروء

en: Message
ar: رسالة

en: Freeze Document
ar: تجميد المستند

en: Unfreeze Document
ar: إلغاء تجميد المستند

en: Convert & Export
ar: تحويل وتصدير

en: Convert to Markdown
ar: تحويله إلى ماركداون Markdown

en: Convert to sdoc
ar: تحويله إلى إسدوك sdoc

en: Convert to docx
ar: تحويله إلى وورد دوك إكس docx

en: Export as docx
ar: تصديره بتنسيق وورد دوك إكس docx

en: Access Log
ar: سجل الوصول

en: Convert with ONLYOFFICE
ar: حول بإستخدام أونلي أوفيس ONLYOFFICE

en: Display files
ar: عرض الملفات

en: Export as zip
ar: تصدير كملف مضغوط بصيغة zip

en: API Token
ar: رمز واجهة برمجة التطبيقات -API-

en: Add Folder
ar: إضافة مجلد

en: Add view
ar: إضافة طريقة عرض

en: Admin access
ar: وصول المدير

en: Read-Only library
ar: مكتبة للقراءة فقط

en: Online Read-Write library
ar: مكتبة بصلاحية قرائة و كتابة عن طريق المتصفح

en: Online Read-Only library
ar: مكتبة بصلاحية قرائة فقط عن طريق المتصفح

en: Read-Write folder
ar: مجلد بصلاحية قرائة و كتابة

en: Read-Only folder
ar: مجلد بصلاحية قرائة فقط

en: Online Read-Write folder
ar: مجلد بصلاحية قرائة و كتابة عن طريق المتصفح

en: Online Read-Only folder
ar: مجلد بصلاحية قرائة فقط عن طريق المتصفح

en: Online Read-Write
ar: صلاحية قرائة و كتابة عن طريق المتصفح

en: Online Read-Only
ar: صلاحية قرائة فقط عن طريق المتصفح

en: Invisible
ar: مخفي

en: User can read, write, upload, download and sync files.
ar: يمكن للمستخدم قراءة الملفات وكتابتها وتحميلها وتنزيلها ومزامنتها.

en: User can read, download and sync files.
ar: يمكن للمستخدم قراءة الملفات وتنزيلها ومزامنتها.

en: Besides Write permission, user can also share the library.
ar: إلى جانب إذن الكتابة ، يمكن للمستخدم أيضا مشاركة المكتبة.

en: User can view and edit file online via browser. Files can't be downloaded.
ar: يمكن للمستخدم عرض وتحرير الملف عبر الإنترنت بإستخدام المتصفح. لا يمكن تنزيل الملفات.

en: User can only view files online via browser. Files can't be downloaded.
ar: يمكن للمستخدم عرض الملفات عبر الإنترنت فقط بإستخدام المتصفح. لا يمكن تنزيل الملفات.

en: User can not see this folder.
ar: لا يمكن للمستخدم رؤية هذا المجلد.

en: Preview and download
ar: معاينة وتنزيل

en: Preview only
ar: المعاينة فقط

en: Download and upload
ar: التنزيل والتحميل

en: Edit on cloud and download
ar: التحرير في المتصفح والتنزيل

en: Edit on cloud only
ar: التحرير في المتصفح فقط

en: Too many requests
ar: عدد كبير جدا من الطلبات

en: Successfully copied %(name)s and 1 other item.
ar: تم نسخ %(name)s و عنصر آخر بنجاح.

en: Successfully copied %(name)s and %(amount)s other items.
ar: تم نسخ %(name)s و %(amount)s عناصر أخرى بنجاح.

en: Successfully moved %(name)s.
ar: تم نقل %(name)s بنجاح.

en: Successfully moved %(name)s and 1 other item.
ar: تم نقل %(name)s و عنصر آخر بنجاح.

en: Successfully moved %(name)s and %(amount)s other items.
ar: تم نقل %(name)s و %(amount)s عناصر أخرى بنجاح.

en: Failed to copy %(name)s and %(amount)s other item(s).
ar: فشل نسخ %(name)s و %(amount)s عنصر(عناصر) اخرى.

en: Failed to copy %(name)s.
ar: فشل نسخ %(name)s.

en: Failed to move %(name)s and %(amount)s other item(s).
ar: فشل في نقل %(name)s و%(amount)s عنصر(عناصر) اخرى.

en: Failed to move %(name)s.
ar: فشل نقل %(name)s .

en: Name cannot be double dots
ar: لا يمكن أن يكون الاسم عبارة عن نقطتين فقط
