seahub - en to it translation catalogue (998 entries)

en: (If left blank, owner will be admin)
it: (Se lasciato vuoto, il proprietario sarà admin)

en: (at least {passwordMinLength} characters and includes {passwordStrengthLevel} of the following: number, upper letter, lower letter and other symbols)
it: (almeno {passwordMinLength} caratteri e includere  {passwordStrengthLevel} dei seguenti caratteri: numeri, lettere maiuscole, lettere minuscole e altri simboli speciali)

en: (at least {placeholder} characters)
it: (almeno {placeholder} caratteri)

en: (current notification)
it: (notifica corrente)

en: (current version)
it: (versione corrente)

en: 1 Year
it: 1 Anno

en: 1 filter
it: 1 filtro

en: 1 hidden property
it: 1 proprietà nascosta

en: 1 month ago
it: 1 mese fa

en: 1 preset hidden property
it: 1 proprietà nascosta preimpostata

en: 1 sort
it: 1 ordinamento

en: 1 week ago
it: 1 settimana fa

en: 3 days ago
it: 3 giorni fa

en: 30 Days
it: 30 Giorni

en: 7 Days
it: 7 Giorni

en: A file is being uploaded. Are you sure you want to leave this page?
it: Un file è in fase di caricamento. Sei sicuro di voler lasciare questa pagina?

en: A file with the same name already exists in this folder.
it: Un file con lo stesso nome esiste già in questa cartella.

en: API token is copied to the clipboard.
it: Il token API viene copiato negli appunti.

en: About
it: Informazioni su

en: About Us
it: Informazioni su di noi

en: Abuse Content
it: Contenuto abusivo

en: Abuse Type
it: Tipo Abuso

en: Accept
it: Accettare

en: Accepted
it: Accettato

en: Accepted at
it: Accettato il

en: Accepter
it: Approvatore

en: Access Log
it: Log degli accessi

en: Access scope
it: Ambito di accesso

en: Accurate to minute
it: Preciso al minuto

en: Action
it: Azioni

en: Actions
it: Azioni

en: Activate user immediately after registration. If unchecked, a user need to be activated by administrator or via activation email
it: Attiva l'utente immediatamente dopo la registrazione. Se deselezionato, un utente deve essere attivato dall'amministratore o tramite l'email di attivazione

en: Activated
it: Attivato

en: Activated Users
it: Utenti attivati

en: Active
it: Attivo

en: Active Users
it: Utenti attivi

en: Activities
it: Attività

en: Add
it: Aggiungi

en: Add Admin
it: Aggiungi Amministratore

en: Add Admins
it: Aggiungi Amministratori

en: Add Library
it: Aggiungi Libreria

en: Add Member
it: Aggiungi un membro

en: Add Organization
it: Aggiungi Organizzazione

en: Add Terms and Conditions
it: Aggiungi termini e condizioni

en: Add User
it: Aggiungi utente

en: Add Wiki
it: Aggingi Wiki

en: Add admin
it: Aggiungi amministratore

en: Add auto expiration
it: Aggiungi la scadenza automatica

en: Add custom permission
it: Aggiungi autorizzazione personalizzata

en: Add group member
it: Aggiungi membro al gruppo

en: Add institution
it: Aggiungi istituzione

en: Add members
it: Aggiungi membri

en: Add new notification
it: Aggiungi nuova notifica

en: Add option
it: Aggiungi opzione

en: Add password protection
it: Aggiungi la protezione password

en: Add permission
it: Aggiungi autorizzazione

en: Add user
it: Aggiungi utente

en: Add view
it: Aggiungi vista

en: Added
it: Aggiunto

en: Added user {user}
it: Utente {user} aggiunto

en: Admin
it: Amministratore

en: Admin Login Logs
it: Log degli accessi come amministratore

en: Admin Operation Logs
it: Log delle operazioni come amministratore

en: Admin access
it: Accesso amministratore

en: Admins
it: Amministratori

en: Advanced
it: Avanzato

en: After enable extended properties for files, you can add different properties to files, like collaborators, file expiring time, file description. You can also create different views for files based extended properties.
it: Dopo aver abilitato le proprietà estese per i file, puoi aggiungere diverse proprietà ai file, come collaboratori, data di scadenza del file, descrizione del file. È inoltre possibile creare viste diverse per le proprietà estese basate su file.

en: All
it: Tutto

en: All Groups
it: Tutti i Gruppi

en: All Notifications
it: Tutte le notifiche

en: All Public Links
it: Tutti i collegamenti pubblici

en: All files uploaded
it: Tutti i File caricati

en: Allow new user registrations. Uncheck this to prevent anyone from creating a new account.
it: Consenti nuove registrazioni utente. Deseleziona questa opzione per impedire a chiunque di creare un nuovo account.

en: An integer that is greater than 0 or equal to -2.
it: Un numero intero maggiore di 0 o uguale a -2.

en: An integer that is greater than or equal to 0.
it: Un numero intero maggiore o uguale a 0.

en: An internal link is a link to a file or folder that can be accessed by users with read permission to the file or folder.
it: Un collegamento interno è un collegamento a un file o una cartella a cui gli utenti possono accedere con autorizzazione di lettura al file o alla cartella.

en: Anonymous User
it: Utente Anonimo

en: Anyone with the link
it: Chiunque abbia il collegamento

en: App Name
it: Nome dell'app

en: Are you sure to change group {placeholder} to department ?
it: Sei sicuro di cambiare il gruppo {placeholder} in dipartimento?

en: Are you sure to delete
it: Sei sicuro di cancellare

en: Are you sure to delete
it: Sei sicuro di eliminare?

en: Are you sure to revoke access of user {placeholder} ?
it: Sei sicuro di voler revocare l'accesso dell'utente {placeholder}?

en: Are you sure you want to clear trash?
it: Sei sicuro di voler svuotare il cestino?

en: Are you sure you want to delete
it: Sei sicuro di voler eliminare?

en: Are you sure you want to delete %s ?
it: Sei sicuro di voler eliminare %s ?

en: Are you sure you want to delete WebDAV password?
it: Sei sicuro di voler eliminare la password WebDAV?

en: Are you sure you want to delete Wiki
it: Sei sicuro di voler eliminare il Wiki

en: Are you sure you want to delete the selected share link(s) ?
it: Sei sicuro di voler eliminare il/i collegamento(i) di condivisione selezionati?

en: Are you sure you want to delete the selected user(s) ?
it: Sei sicuro di voler eliminare gli utenti selezionati?

en: Are you sure you want to delete the share link?
it: Sei sicuro di voler eliminare il link di condivisione?

en: Are you sure you want to delete this page?
it: Sei sicuro di voler eliminare questa pagina?

en: Are you sure you want to delete {placeholder} ?
it: Sei sicuro di voler eliminare {placeholder}?

en: Are you sure you want to disconnect?
it: Sei sicuro di volerti disconnettere?

en: Are you sure you want to leave share Wiki
it: Sei sicuro di voler abbandonare la condivisione del Wiki

en: Are you sure you want to restore this library?
it: Sei sicuro di ripristinare questa libreria?

en: Are you sure you want to unlink this device?
it: Sei sicuro di voler scollegare questo dispositivo?

en: Are you sure you want to unpublish Wiki
it: Sei sicuro di voler annullare la pubblicazione del Wiki?

en: Audit Admin
it: Amministratore di controllo

en: Authenticated emails
it: E-mail autenticate

en: Authenticated users
it: Utenti autenticati

en: Auto deletion
it: Cancellazione automatica

en: Automatically delete files that are not modified within certain days:
it: Elimina automaticamente i file che non vengono modificati entro determinati giorni:

en: Back
it: Indietro

en: Besides Write permission, user can also share the library.
it: Oltre all'autorizzazione alla scrittura, l'utente può anche condividere la libreria.

en: Branding
it: Marcare

en: Broken (please contact your administrator to fix this library)
it: Interrotto (contattare l'amministratore per correggere questa libreria)

en: By name ascending
it: Per nome ascendente

en: By name descending
it: Per nome discendente

en: By size ascending
it: Per dimensione crescente

en: By size descending
it: Per dimensione decrescente

en: By time ascending
it: Per orario ascendente

en: By time descending
it: Per orario discendente

en: Can not copy folder %(src)s to its subfolder %(des)s
it: Impossibile copiare la cartella%(src)s alla sua sottocartella %(des)s

en: Can not move folder %(src)s to its subfolder %(des)s
it: Impossibile spostare la cartella %(src)s nella relativa sottocartella %(des)s

en: Cancel
it: Annulla

en: Cancel All
it: Cancella tutto

en: Change
it: Cambia

en: Change Password
it: Cambia Password

en: Change Password of Library {placeholder}
it: Modifica password della libreria {placeholder}

en: Change group to department
it: Cambia gruppo in dipartimento

en: Changes
it: Modifiche

en: Choose date
it: Scegli una data

en: Clean
it: Annulla

en: Clean succeeded.
it:  La pulizia è riuscita.

en: Clear
it: Cancella

en: Clear Trash
it: Svuota il Cestino

en: Clear files in trash and history：
it: Cancella i file nel cestino e nella cronologia:

en: Clear selected
it: Cancella selezionati

en: Close
it: Chiudi

en: Close (Esc)
it: Chiudi (Esc)

en: Code
it: Codice

en: Collaborator
it: Collaboratore

en: Community Edition
it: Edizione pubblica

en: Confirm
it: Conferma

en: Confirm Password
it: Conferma Password

en: Confirm password
it: Conferma la password

en: Connect
it: Connettere

en: Contact Email
it: Contatto Email

en: Contact Email:
it: Contatto Email:

en: Contact Information
it: Informazioni sui contatti

en: Contact information is required.
it: Le informazioni di contatto sono obbligatorie.

en: Copied
it: Copiato

en: Copy
it: Copia

en: Copy selected
it: Copia selezionati

en: Copy selected item(s) to:
it: Copia gli elementi selezionati su:

en: Copy {num} items
it: Copia {num} elementi

en: Copy {placeholder} to
it: Copia {placeholder} in

en: Copyright Infringement
it: Violazione del diritto d'autore

en: Count
it: Conta

en: Create
it: Crea

en: Create At
it: Creato il

en: Create Group
it: Creare un gruppo

en: Create Library
it: Crea libreria

en: Create Report
it: Rapporto Creato

en: Create a new tag
it: Crea un nuovo tag

en: Created
it: Creato

en: Created At
it: Creato il

en: Created Files
it: File creati

en: Created draft
it: Bozza creata

en: Created file
it: File creato

en: Created folder
it: Cartella creata

en: Created group {group_name}
it: Gruppo {group_name} creato

en: Created library
it: Liberia creata

en: Created library {library_name} with {owner} as its owner
it: Libreria {library_name} creata con {owner} come suo proprietario

en: Creator
it: Creatore

en: Current Connected Devices
it: Dispositivi Attualmente Connessi

en: Current Library
it: Libreria Corrente

en: Current Path:
it: Percorso Attuale:

en: Current Version
it: Versione Corrente

en: Current password
it: Password corrente

en: Current password cannot be blank
it: La password attuale non può essere vuota

en: Current path:
it: Percorso corrente:

en: Custom CSS
it: CSS personalizzato

en: Custom properties
it: Proprietà personalizzate

en: Custom sharing permissions
it: Autorizzazioni di condivisione personalizzate

en: Customer Portal
it: Portale clienti

en: Daily Admin
it: Amministratore giornaliero

en: Date
it: Data

en: Date Invalid.
it: data non valida.

en: Default
it: Predefinito

en: Default Admin
it: Amministratore predefinito

en: Delete
it: Elimina

en: Delete Account
it: Elimina Account

en: Delete Department
it: Dipartimento Rimosso

en: Delete Expired Invitations
it: Elimina inviti scaduti

en: Delete File
it: Rimuovi File

en: Delete Folder
it: Rimuovi Cartella

en: Delete Group
it: Elimina gruppo

en: Delete Institution
it: Elimina istituzione

en: Delete Library
it: Elimina libreria

en: Delete Member
it: Elimina membro

en: Delete Notification
it: Cancella Notifica

en: Delete Organization
it: Cancella l'organizzazione

en: Delete Password
it: Elimina password

en: Delete Time
it: Orario Cancellazione

en: Delete User
it: Elimina utente

en: Delete WebDAV Password
it: Elimina la password WebDAV

en: Delete Wiki
it: Rimuovi Wiki

en: Delete files from this device the next time it comes online.
it: Elimina i file da questo dispositivo la prossima volta che torni online.

en: Delete share link
it: Elimina il collegamento di condivisione

en: Delete share links
it: Elimina i collegamenti di condivisione

en: Deleted
it: Eliminato

en: Deleted Libraries
it: Librerie Eliminate

en: Deleted Time
it: Tempo di cancellazione

en: Deleted directories
it: Cartelle eliminate

en: Deleted draft
it: Bozza cancellata

en: Deleted file
it: File rimosso

en: Deleted files
it: File eliminati

en: Deleted folder
it: Cartella rimossa

en: Deleted group {group_name}
it: Gruppo {group_name} eliminato

en: Deleted library
it: Libreria Rimossa

en: Deleted library {library_name}
it: Libreria {library_name} rimossa

en: Deleted user {user}
it: Utente {user} eliminato

en: Departments
it: Dipartimenti

en: Description
it: Descrizione

en: Description is required
it: La Descrizione è richiesta

en: Detail
it: Dettaglio

en: Details
it: Dettagli

en: Device
it: Dispositivo

en: Device Name
it: Nome Dispositivo

en: Devices
it: Dispositivi

en: Direct download link
it: Collegamento diretto per il download

en: Direct download link is copied to the clipboard.
it: Il collegamento per il download diretto viene copiato negli appunti.

en: Disable Two-Factor Authentication
it: Disabilita l'autenticazione a due fattori

en: Disconnect
it: Disconnetti

en: Do not automatically delete files
it: Non eliminare automaticamente i file

en: Do you really want to turn off extended properties? Existing properties will all be deleted.
it: Vuoi davvero disattivare le proprietà estese? Le proprietà esistenti verranno tutte eliminate.

en: Document convertion failed.
it: Conversione documento fallita.

en: Don't keep history
it: Non conservare la cronologia

en: Don't replace
it: Non sostituire

en: Don't send emails
it: Email non inviate

en: Download
it: Scarica

en: Download an example file
it: Scarica un file di esempio

en: Download and upload
it: Scarica e carica

en: Edit
it: Modifica

en: Edit labels
it: Modifica etichette

en: Edit metadata properties
it: Modifica le proprietà dei metadati

en: Edit on cloud and download
it: Modifica nel Cloud e scarica

en: Edit on cloud only
it: Modifica solo sul cloud

en: Edit permission
it: Modifica permesso

en: Edit succeeded
it: Modifica eseguita

en: Email Notification
it: Notifica per Email

en: Email is invalid.
it:  L'e-mail non è valida.

en: Emails
it: E-mail

en: Emails, separated by ','
it: Email, separate da ','

en: Empty
it: Vuoto

en: Enable Two-Factor Authentication
it: Abilita autenticazione a due fattori

en: Enable extended properties
it: Abilita proprietà estese

en: Enable system admin to add Terms and Conditions, and all users will have to accept the terms.
it: Abilitare l'amministratore di sistema per aggiungere termini e condizioni e tutti gli utenti dovranno accettare i termini.

en: Enable two factor authentication
it: Abilita l'autenticazione a due fattori

en: Enable users to share libraries to any groups in the system.
it: Consenti agli utenti di condividere le librerie con qualsiasi gruppo nel sistema.

en: Encrypt
it: Cifra

en: Encrypted library
it: Libreria crittografata

en: End date
it: Data di fine

en: Enter characters to start searching
it: Digita alcuni caratteri per avviare la ricerca

en: Error
it: Errore

en: Errors
it: Errori

en: European
it: Europea

en: Exact date
it: Data esatta

en: Exit Institution Admin
it: Esci dall'amministrazione dell'istituto

en: Exit Organization Admin
it: Esci dall'amministrazione dell'organizzazione

en: Exit System Admin
it: Uscita da Amministrazione di Sistema

en: Expiration
it: Scadenza

en: Expiration date
it: Data di scadenza

en: Expiration days
it: Giorni di scadenza

en: Expiration time
it: Tempo di scadenza

en: Expired
it: Scaduto

en: Expired at
it: Scaduro il

en: Export
it: Esportare

en: Export Excel
it: Esporta in Excel

en: Export tags
it: Esporta etichette

en: Extended properties
it: Proprietà estese

en: Extensions of text files that can be online previewed, each suffix is separated by a comma.
it: Estensioni dei file di testo che possono essere visualizzati in anteprima online, ciascun suffisso è separato da una virgola.

en: Failed
it: Fallito

en: Failed to copy %(name)s
it: Impossibile copiare %(name)s

en: Failed to delete {name}.
it: Impossibile eliminare {name}.

en: Failed to download. The total size of the files exceeded the limit.
it: Impossibile scaricare. La dimensione totale dei file ha superato il limite.

en: Failed to export. Please check whether the size of table attachments exceeds the limit.
it: Impossibile esportare. Controlla se la dimensione degli allegati della tabella supera il limite.

en: Failed to import tags. Please reupload.
it: Impossibile importare le etichette. Per favore ricarica.

en: Failed to send to {email_placeholder}: {errorMsg_placeholder}
it: Impossibile inviare a {email_placeholder}: {errorMsg_placeholder}

en: Failed. Please check the network.
it: Errore. Si prega di verificare la configurazione di rete.

en: Favorites
it: Preferiti

en: File Access
it: Accesso ai file

en: File Operations
it: Operazioni sui file

en: File Update
it: Aggiornamento File

en: File Upload
it: Caricare un file

en: File Uploading...
it: Caricamento file...

en: File already exists.
it: Il File esiste già.

en: File download is disabled: the share link traffic of owner is used up.
it: File download disabilitato: la quota di traffico del collegamento per l'utente è esaurita.

en: File extensions can only be {placeholder}.
it: Le estensioni dei file possono essere solo {placeholder}.

en: File is locked by others.
it: Il file è bloccato da altri.

en: File size is too large.
it: Dimensione del File troppo grande.

en: File too large
it: File troppo grande

en: Files
it: Documenti

en: Filter
it: Filtro

en: Filters
it: Filtri

en: Find a tag
it: Cerca una etichetta

en: Fold the sidebar
it: Nascondi la barra laterale

en: Folder
it: Cartella

en: Folder Permission
it: Permessi cartella

en: Folder does not exist.
it: La cartella non esiste.

en: Folders
it: Cartelle

en: Force user to change password when account is newly added or reset by admin
it: Forza l'utente a cambiare la password quando l'account viene aggiunto o ripristinato dall'amministratore

en: Force user to use a strong password when sign up or change password.
it: Forza l'utente a utilizzare una password complessa al momento della registrazione o modifica della password.

en: Format
it: Formato

en: Freeze user account when failed login attempts exceed limit.
it: Blocca l'account utente quando i tentativi di accesso falliti superano il limite.

en: Frozen by {name}
it: Congelato da {name}

en: Generate
it: Generare

en: Generate Link
it: Genera collegamento

en: Generate links in batch
it: Genera collegamenti in batch

en: Generate share link
it: Link di condivisione generico

en: Germany Russia etc
it: Germania Russia ecc.

en: Global Address Book
it: Rubrica globale

en: Greater than or equal to {minDays_placeholder} days
it: Maggiore o uguale a {minDays_placeholder} giorni

en: Grid
it: Griglia

en: Grid view
it: Visualizzazione griglia

en: Group
it: Condivise ai miei Gruppi

en: Group Permission
it: Permessi Gruppo

en: Group Shares
it: Condivisioni del Gruppo

en: Group by
it: Raggruppa per

en: Group members
it: Membri del gruppo

en: Grouped by 1 property
it: Raggruppati per 1 proprietà

en: Groups
it: Gruppi

en: Guest
it: Ospite

en: Handled
it: Mantenuto

en: Help
it: Aiuto

en: Help and resources
it: Aiuto e risorse

en: Hide
it: Nacondi

en: Hide properties
it: Nascondi proprietà

en: History
it: Cronologia

en: History Setting
it: Preferenze Storico

en: History Versions
it: Versioni cronologia

en: If notifications have not been read within one hour, they will be sent to your mailbox.
it: Se le notifiche non vengono lette entro un'ora, verranno inviate alla tua casella di posta.

en: If turn on, the desktop clients will not be able to sync a folder outside the default Seafile folder.
it: Se attivi, i client desktop non saranno in grado di sincronizzare una cartella al di fuori della cartella predefinita Seafile.

en: If you don't have any device with you, you can access your account using backup codes.
it: Se non hai alcun dispositivo con te, puoi accedere al tuo account usando i codici di backup.

en: Import members from a .xlsx file
it: Importa membri da un file .xlsx

en: Import tags
it: Importa etichette

en: Import users
it: Importa utenti

en: Import users from a .xlsx file
it: Importa utente da un file .xlsx

en: Inactive
it: Inattivo

en: Institution
it: Istituzione

en: Institution Admin
it: Amministratore dell'Istituzione

en: Institutions
it: Istruzioni

en: Internal Link
it: Collegamento interno

en: Internal Server Error
it: Errore interno del server

en: Internal link has been copied to clipboard
it: Il collegamento interno è stato copiato negli appunti

en: Invalid destination path
it: Percorso di destinazione non valido

en: Invalid filename.
it: Nome file invalido.

en: Invalid month, should be yyyymm.
it: Mese non valido, dovrebbe essere espresso nella forma aaaamm.

en: Invitations
it: Inviti

en: Invite Guest
it: Invita ospite

en: Invite Time
it: Tempo di Invito

en: Invite users
it: Invita utenti

en: Invited at
it: Invitato il

en: Inviter
it: Invitante

en: It is required.
it: È richiesto.

en: It may take some time, please wait.
it: Potrebbe volerci del tempo, ti preghiamo di attendere.

en: Keep full history
it: Conserva la cronologia

en: LDAP(imported)
it: LDAP(importato)

en: Label Current State
it: Etichetta Stato corrente

en: Labels
it: Etichette

en: Language
it: Lingua

en: Language Setting
it: Impostazioni Lingua

en: Last Access
it: Ultimo Accesso

en: Last Login
it: Ultimo Accesso

en: Last Update
it: Ultimo aggiornamento

en: Last modified by
it: Ultima modifica da

en: Last modified time
it: Ora dell'ultima modifica

en: Last modifier
it: Ultima modifica

en: Leave
it: Abbandona

en: Leave Group
it: Abbandona Gruppo

en: Leave Share
it: Lascia Condivisione

en: Leave Share Wiki
it: Abbandona Condivisione del Wiki

en: Leave group
it: Abbandona gruppo

en: Less than or equal to {maxDays_placeholder} days
it: Minore o uguale a {maxDays_placeholder} giorni

en: Libraries
it: Librerie

en: Library
it: Libreria

en: Library Type
it: Tipo di Libreria

en: Library can not be shared to owner.
it: La libreria non può essere condivisa con il proprietario.

en: Limits
it: Limiti

en: Link has been copied to clipboard
it: Il link è stato copiato negli appunti

en: Linked Devices
it: Dispositivi collegati

en: Links
it: Link

en: List
it: Elenco

en: List view
it: Visualizzazione elenco

en: List your account in global address book, so that others can find you by typing your name.
it: Elenca la rubrica globale del il tuo account, in modo che altri possano trovarti digitando il tuo nome.

en: Location
it: Posizione

en: Lock
it: Serratura

en: Log out
it: Termina Sessione

en: Long text
it: Testo lungo

en: Manage group members
it: Gestisci i membri del gruppo

en: Mark all as read
it: Contrassegna tutto come letto

en: Mark all read
it: Segna come letti

en: Member
it: Membro

en: Members
it: Membri

en: Message
it: Messaggio

en: Message (optional):
it: Messaggio (opzionale):

en: Modification Details
it: Dettaglio Modifiche

en: Modified
it: Modificato

en: Modified files
it: File modificati

en: Modifier
it: Modificatore

en: Modify
it: Modificare

en: Modify includes modify file, move/rename file and folder
it: Modifica include modificare file, spostare/rinominare file e cartelle

en: Month:
it: Mese:

en: Monthly User Traffic
it: Traffico utenti mensile

en: More
it: Altro

en: More operations
it: Altro

en: Move
it: Sposta

en: Move selected item(s) to:
it: Sposta gli oggetti selezionati su:

en: Move {num} items
it: Sposta {num} elementi

en: Move {placeholder} to
it: Sposta {placeholder} in

en: Moved file
it: File spostato

en: Moved folder
it: Cartella spostata

en: Multiple select
it: Selezione multipla

en: My Libraries
it: Le Mie Librerie

en: My Wikis
it: I miei Wiki

en: Name
it: Nome

en: Name cannot contain backslash
it:  Il nome non può contenere il carattere '\'

en: Name cannot contain dots
it: Il nome non può contenere punti

en: Name cannot contain slash
it:  Il nome non può contenere il carattere '/'

en: Name is required
it: Il nome è obbligatorio

en: Name is required.
it: Il nome è obbligatorio.

en: Name should be string
it: Il nome dovrebbe essere una stringa

en: Name should not include '/'.
it: Il nome non dovrebbe contenere '/'.

en: Name(optional)
it: Nome(opzionale)

en: Network error
it: Errore rete

en: New
it: Nuovo

en: New Department
it: Nuovo Dipartimento

en: New Department Library
it: Nuova libreria del dipartimento

en: New Excel File
it: Nuovo file Excel

en: New File
it: Nuovo File

en: New Folder
it: Nuova Cartella

en: New Group
it: Nuovo gruppo

en: New Library
it: Nuova libreria

en: New Markdown File
it: Nuovo file Markdown

en: New Password
it: Nuova Password

en: New Password Again
it: Nuova Password Controllo

en: New PowerPoint File
it: Nuovo file di PowerPoint

en: New SeaDoc File
it: Nuovo file SeaDoc

en: New Sub-department
it: Nuovo Sotto-dipartimento

en: New Tag
it: Nuovo Tag

en: New Wiki name
it: Nuovo nome del Wiki

en: New Word File
it: Nuovo file Word

en: New directories
it: Nuove cartelle

en: New file name
it: Nuovo nome file

en: New files
it: Nuovi file

en: New folder name
it: Nuovo nome cartella

en: New page
it: Nuova pagina

en: New password
it: Nuova password

en: New password cannot be the same as old password
it:  La nuova password non può essere uguale alla vecchia password

en: New password has been sent to your email {mail}. Please check your mailbox. If you don’t receive the password, please check if your email address is properly configured.
it:  La nuova password è stata inviata alla tua email {mail}. Per favore controlla la tua casella di posta. Se non ricevi la password, controlla se il tuo indirizzo email è configurato correttamente.

en: New password is too short
it: La nuova password è troppo corta

en: New passwords don't match
it: Le nuove password non corrispondono

en: Next
it: Successivo

en: Next (Right arrow key)
it: Successivo (tasto freccia destra)

en: No collaborators
it: Nessun collaboratore

en: No collaborators available
it: Nessun collaboratore disponibile

en: No connected devices
it: Nessun dispositivo connesso

en: No deleted libraries
it: Nessuna libreria eliminata

en: No groups
it: Nessun gruppo

en: No libraries
it: Nessuna libreria

en: No libraries have been shared with you
it: Nessuna librerie è stata condivia con te

en: No linked devices. You have not accessed your files with any client (desktop or mobile) yet. Configure clients on your devices to access your data more comfortably.
it: Nessun dispositivo collegato. Non hai ancora effettuato l'accesso ai tuoi file con nessun client (desktop o mobile). Configura i client sui tuoi dispositivi per accedere ai tuoi dati più comodamente.

en: No members
it: Nessun membro

en: No option
it: Nessuna opzione

en: No options available
it: Nessuna opzione disponibile

en: No preview
it: Nessuna anteprima

en: No public libraries
it: Nessuna libreria pubblica

en: No result
it: Nessun risultato

en: No results matching
it: Nessun risultato corrispondente

en: No share links
it: Nessun link di condivisione

en: No sync errors
it: Nessun errore di sincronizzazione

en: No tags
it: Nessun tag

en: None
it: Niente

en: Note: Settings via web interface are saved in database table (seahub-db/constance_config). They have a higher priority over the settings in config files.
it: Nota: le impostazioni tramite l'interfaccia web vengono salvate nella tabella del database (seahub-db/constance_config). Hanno una priorità più alta rispetto alle impostazioni contenute dei file di configurazione

en: Notification
it: Notifica

en: Notification Detail
it: Dettagli di notifica

en: Notifications
it: Notifiche

en: Notifications of collaboration
it: Notifiche di collaborazione

en: Notifications of file changes
it: Notifiche delle modifiche ai file

en: Number
it: Numero

en: Number of days ago
it: Numero di giorni fa

en: Number of days from now
it: Numero di giorni da ora

en: Number of days that keep user sign in.
it: Numero di giorni in cui l'utente rimane connesso.

en: Number of groups
it: Numero di gruppi

en: Number of links
it: Numero di collegamenti

en: Off
it: Spento

en: Old Password
it: Vecchia Password

en: Old Wikis
it: Vecchi Wiki

en: On
it: Acceso

en: One month ago
it: Un mese fa

en: One month from now
it: Un mese da ora

en: One week ago
it: Una settimana fa

en: One week from now
it: Una settimana da ora

en: Online Preview
it: Anteprima Online

en: Online view is not applicable to this file format
it: La visualizzazione online non è applicabile a questo formato di file

en: Only Show
it: Solo Visualizzazione

en: Only keep a period of history:
it: Tieni solamente un periodo della cronologia:

en: Open file in new tab
it: Apri il file in una nuova scheda

en: Open folder in new tab
it: Apri la cartella in una nuova scheda

en: Open parent folder
it: Apri cartella principale

en: Open via Client
it: Apri tramite Client

en: Operation
it: Operazione

en: Operation succeeded.
it: Operazione conclusa con successo.

en: Operations
it: Operazioni

en: Optional
it: Opzionale

en: Organization
it: Organizzazione

en: Organization Admin
it: Amministratore dell'organizzazione

en: Organizations
it: Organizzazioni

en: Original path
it: Percorso originale

en: Other
it: Altro

en: Other Libraries
it: Altre Librerie

en: Others
it: Altri

en: Out of quota.
it: Quota superata.

en: Owned Libraries
it: Librerie di proprietà

en: Owner
it: Proprietario

en: Owner can use admin panel in an organization, must be a new account.
it: Il proprietario può utilizzare il pannello di amministrazione in una organizzazione, deve essere un nuovo account.

en: Packaging...
it: Creazione del file zip in corso...

en: Pages
it: Pagine

en: Password again
it: Ridigita password

en: Password cannot be blank
it: Password non può essere vuota

en: Password is too short
it: La password è troppo corta

en: Password must be at least 8 characters long and contain different characters: uppercase letters, lowercase letters, numbers, and special symbols
it: La password deve essere lunga almeno 8 caratteri e contenere caratteri diversi: lettere maiuscole, lettere minuscole, numeri e simboli speciali

en: Password strength
it: Robustezza della password

en: Passwords do not match.
it: Le password non corrispondono.

en: Passwords don't match
it: Le Password non corrispondono

en: Per 4 hours
it: Per 4 ore

en: Per day
it: Per giorno

en: Per hour
it: Per ora

en: Per week
it: Per settimana

en: Permission
it: Permesso

en: Permission denied
it: Permesso negato.

en: Permission denied. Please try {placeholder-left}login again.{placeholder-right}
it: Autorizzazione negata. Prova ad accedere nuovamente con {placeholder-left}. {placeholder-right}

en: Permission name
it: Nome permesso

en: Platform
it: Piattaforma

en: Please check the network.
it: Si prega di controllare la configurazione di rete.

en: Please choose a .xlsx file.
it: Si prega di scegliere un file .xlsx

en: Please choose an image file.
it: Scegli un file immagine.

en: Please enter 1 or more character
it: Prego inserire 1 o più caratteri

en: Please enter a new password
it: Si prega di inserire una nuova password

en: Please enter a non-negative integer
it: Prego inserire un intero non negativo

en: Please enter a password.
it: Inserisci una password.

en: Please enter a positive integer
it: Inserisci un numero intero positivo

en: Please enter an integer bigger than 1 as number of links.
it: Inserisci un numero intero maggiore di 1 come numero di collegamenti

en: Please enter an integer not bigger than {max_number} as number of links.
it: Inserisci un numero intero non maggiore di {max_number} come numero di collegamenti.

en: Please enter days
it: Prego inserire i giorni

en: Please enter password
it: Per favore, inserisci la password

en: Please enter the new password again
it: Si prega di inserire nuovamente la nuova password

en: Please enter the old password
it: Si prega di inserire la vecchia password

en: Please enter the password again
it: Si prega di inserire nuovamente la password

en: Please input at least an email.
it: Per favore inserisci almeno un'email.

en: Please select a file
it: Prego selezionare un file

en: Please select a library to share.
it: Seleziona una libreria da condividere.

en: Please select an expiration time
it: Seleziona una data di scadenza

en: Please upload no more than {maxFiles} files at a time.
it: Carica non più di {maxFiles} file alla volta.

en: Predefined properties
it: Proprietà predefinite

en: Preparing to upload...
it: Preparazione al caricamento...

en: Preset hide properties
it: Proprietà nascoste preimpostate

en: Preview and download
it: Anteprima e scarica

en: Preview online
it: Anteprima online

en: Preview only
it: Solo Anteprima

en: Previous
it: Precedente

en: Previous (Left arrow key)
it: Precedente (tasto freccia sinistra)

en: Print
it: Stampa

en: Professional Edition
it: Versione Professionale

en: Profile
it: Profilo

en: Profile Setting
it: Settaggi del profilo

en: Property name
it: Nome della proprietà

en: Publish
it: Pubblica

en: Published
it: Pubblicato

en: Quota is invalid.
it: Quota non valida.

en: Read-Only
it: Sola lettura

en: Read-Only folder
it: Cartella in sola lettura

en: Read-Only library
it: Libreria in Lettura-Scrittura

en: Read-Write
it: Lettura-Scrittura

en: Read-Write folder
it: Cartella in Lettura-Scrittura

en: Read-Write library
it: Libreria in Lettura-Scrittura

en: Really want to delete this group?
it: Vuoi davvero eliminare questo gruppo?

en: Really want to delete your account?
it: Vuoi veramente eliminare il tuo account?

en: Really want to leave this group?
it: Vuoi davvero lasciare questo gruppo?

en: Refresh
it: Aggiornare

en: Remaining
it: Rimanente

en: Remove
it: Rimuovi

en: Removed all items from trash.
it: Rimossi tutti gli elementi dal cestino.

en: Removed items older than {n} days from trash.
it: Rimossi dal cestino gli elementi più vecchi di {n} giorni.

en: Rename
it: Rinomina

en: Rename Department
it: Rinominare Dipartimento

en: Rename File
it: File Rinominato

en: Rename Folder
it: Cartella Rinominata

en: Rename Group
it: Rinomina Gruppo

en: Rename Wiki
it: Rinomina Wiki

en: Rename group to
it: Rinomina gruppo in

en: Renamed file
it: File rinominato

en: Renamed folder
it: Cartella rinominata

en: Renamed library
it: Libreria Rinominata

en: Renamed or Moved files
it: File rinominati o spostati

en: Replace
it: Sostituire

en: Replace file {filename}?
it: Sostituisci il file {filename}?

en: Replacing it will overwrite its content.
it: Sotituirlo sovrascriverà il suo contenuto.

en: Report Abuse
it: Segnala abuso

en: Reports
it: Resoconti

en: Reset Password
it: Cambia Password

en: Reset WebDAV Password
it: Reimposta la password WebDAV

en: Reset library password
it: Reimposta la password della libreria

en: ResetPwd
it: Ripristina Password

en: Restore
it: Ripristina

en: Restore Library
it: Ripristina Libreria

en: Restored file
it: File recuperato

en: Restored folder
it: Cartella recuperata

en: Restored library
it: Liberaria recuperata

en: Result
it: Risultato

en: Retry
it: Riprova

en: Retry All
it: Riprova tutti

en: Revoke Access
it: Accesso Revocato

en: Revoke Admin
it: Revoca l'amministratore

en: Role
it: Ruolo

en: Save
it: Salvare

en: Save as ...
it: Salva con nome ...

en: Save to:
it: Salva in:

en: Saving...
it: Salvataggio...

en: Scan the QR code to view the shared content directly
it: Scansiona il codice QR per visualizzare direttamente il contenuto condiviso

en: SeaTable integration
it: Integrazione di SeaTable

en: Search
it: Ricerca

en: Search collaborators
it: Cerca collaboratori

en: Search files
it: Ricerca files

en: Search files in this library
it: Ricerca documenti in questa libreria

en: Search group members
it: Cerca membri del gruppo

en: Search groups
it: Cerca gruppi

en: Search option
it: Opzioni di ricerca

en: Search property types
it: Cerca tipi di proprietà

en: Search results visited recently
it: Risultati di ricerca visitati di recente

en: Search users
it: Ricerca utenti

en: Search users...
it: Cerca utenti...

en: Select File
it: Seleziona il file

en: Select Image
it: Seleziona Immagine

en: Select Tags
it: Seleziona i tag

en: Select a color
it: Seleziona un colore

en: Select a department
it: Seleziona un dipartimento

en: Select a server
it: Seleziona il server

en: Select a user
it: Seleziona un utente

en: Select a user as admin
it: Seleziona un utente come amministratore

en: Select all items
it: Seleziona tutti gli elementi

en: Select libraries to share
it: Selezione le librerie da condividere

en: Select this item
it: Seleziona questo elemento

en: Send
it: Invia

en: Send activation Email after user registration.
it: Invia l'email di attivazione dopo la registrazione dell'utente.

en: Send to:
it: Spedisci a:

en: Sending new password...
it: Invio nuova password...

en: Sending...
it: Invio...

en: Server Version:
it: Versione Server:

en: Set Admin
it: Imposta amministratore

en: Set Download Rate Limit
it: Imposta il limite di velocità di download

en: Set Name
it: Imposta il Nome

en: Set Password
it: Imposta Password

en: Set Quota
it: Imposta Quota

en: Set Upload Rate Limit
it: Imposta il limite di velocità di caricamento

en: Set WebDAV Password
it: Imposta la password WebDAV

en: Set access scope
it: Imposta l'ambito di accesso

en: Set max number of members
it: Imposta il numero massimo di membri

en: Set password
it: Imposta la password

en: Set permission
it: Imposta permessi

en: Set permission of {placeholder}
it: Imposta l'autorizzazione per {placeholder}

en: Set to current
it: Imposta a corrente

en: Set user contact email
it: Imposta email di riferimento per l'utente

en: Set user default quota
it: Imposta la quota predefinita dell'utente

en: Set user name
it: Imposta il nome utente"

en: Set user quota
it: Imposta la quota dell'utente

en: Setting library history is disabled by Admin.
it: L'impostazione della cronologia delle librerie è disabilitata dall'amministratore.

en: Settings
it: Impostazioni

en: Share
it: Condividi

en: Share Admin
it: Amministrazione Condivisioni

en: Share From
it: Condividi Da

en: Share Link
it: Condividi Collegamento

en: Share Link Traffic
it: Condivisione Link del Traffico

en: Share Links
it: Link condivisi

en: Share To
it: Condiviso con

en: Share existing libraries
it: Condividi le librerie esistenti

en: Share link download
it: Condividi il link per scaricare

en: Share link is copied to the clipboard.
it: Il link di condivisione viene copiato negli appunti.

en: Share link upload
it: Condividi il link  di caricamento

en: Share links cannot be generated because "Invisible", "Online Read-Write" or "Online Read-Only" is set for you on some folder(s) in the library.
it: Non è possibile generare link di condivisione perché in alcune cartella(e) della libreria è impostato come "Invisibile", "Lettura-scrittura online" o "Sola lettura online".

en: Share to group
it: Condividi con il gruppo

en: Share to other server
it: Condividi su un altro server

en: Share to user
it: Condividi con l'utente

en: Shared By
it: Condiviso da

en: Shared Libraries
it: Librerie condivise

en: Shared Links
it: Collegamenti condivisi

en: Shared by:
it: Condiviso da:

en: Shared by:
it: Condiviso da:

en: Shared with all
it: Condivisi con tutti

en: Shared with me
it: Condivisi con me

en: Show
it: Visualizza

en: Show Codes
it: Mostra codici

en: Side Nav Menu
it: Menu laterale di navigazione

en: Single select
it: Selezione singola

en: Site name used in email sending
it: Nome del sito utilizzato nell'invio di e-mail

en: Site title shown in a browser tab
it: Titolo del sito mostrato nella scheda del browser

en: Size
it: Dimensione

en: Social Login
it: Login Social

en: Sort
it: Ordinamento

en: Space Used
it: Spazio Utilizzato

en: Space Used / Quota
it: Spazio utilizzato / Quota

en: Specific people with email address
it: Persone specifiche con indirizzo email

en: Specific users in the team
it: Utenti specifici nel team

en: Star
it: Marca

en: Start date
it: Data di inizio

en: Statistic
it: Statistiche

en: Status
it: Stato

en: Status: enabled
it: Stato: abilitato

en: Storage Backend
it: Backend di archiviazione

en: Storage Used
it: Archivio utilizzato

en: Submit
it: Invia

en: Success
it: Successo

en: Successfully added %s.
it: %s aggiunto con successo.

en: Successfully added label(s) for library {placeholder}
it: Etichett(a/e) libreria {placeholder} aggiunta/e con successo

en: Successfully changed library password.
it: Password della biblioteca modificata con successo.

en: Successfully copied %(name)s and %(amount)s other items.
it: %(name)s copiato con successo e %(amount)s altri articoli.

en: Successfully copied %(name)s and 1 other item.
it: %(name)s copiato con successo e 1 altro elemento.

en: Successfully copied %(name)s.
it: %(name)sCopiato con successo.

en: Successfully deleted 1 item
it: 1 elemento rimosso con successo

en: Successfully deleted 1 item.
it: 1 oggetto Eliminato con successo.

en: Successfully deleted 1 share link
it: Eliminato 1 link di condivisione con successo

en: Successfully deleted {name}.
it: {name} eliminato correttamente.

en: Successfully deleted {number_placeholder} share links
it: Link di condivisione {number_placeholder} eliminati correttamente

en: Successfully edited labels.
it: Etichette modificate con successo.

en: Successfully invited %(email) and %(num) other people.
it: Invitato con successo %(email) e %(num) altre persone.

en: Successfully invited %(email).
it: Invitato con successo %(email).

en: Successfully moved %(name)s and %(amount)s other items.
it: %(name)s spostato con successo e %(amount)s altri articoli.

en: Successfully moved %(name)s and 1 other item.
it: %(name)s spostato con successo e 1 altro elemento.

en: Successfully moved %(name)s.
it: %(name)s spostato con successo.

en: Successfully restored the library {library_name}.
it: Ripristino della libreria {library_name} riuscito.

en: Successfully restored the library.
it: Libreria ripristinata con successo.

en: Successfully revoke the admin permission of %s
it: Permessi di amministrazione revocati a %s correttamente

en: Successfully revoked access of user {placeholder}.
it: Accesso revocato all'utente {placeholder}.

en: Successfully saved
it: Salvato con successo

en: Successfully sent to {placeholder}
it: Inviato con successo a {placeholder}

en: Successfully set %s as admin.
it: %s è stato correttamente impostato come amministratore correttamente.

en: Successfully set it.
it: Impostalo con successo.

en: Successfully set library history.
it: Impostare correttamente la cronologia della libreria.

en: Successfully starred {library_name_placeholder}.
it: {library_name_placeholder} selezionato con successo.

en: Successfully transferred the group.
it: Gruppo trasferito con successo.

en: Successfully transferred the library.
it: Libreria trasferita con successo.

en: Successfully unlinked %(name)s.
it: Scollegamento riuscito%(name)s.

en: Successfully unshared library {placeholder}
it: Condivisione della libreria {placeholder} annullata con successo

en: Successfully unstarred {library_name_placeholder}.
it: {library_name_placeholder} deselezionato con successo.

en: Switch sort mode
it: Cambia la modalità di ordinamento

en: Switch view mode
it: Cambia modalità di visualizzazione

en: Sync
it: Sincronizza

en: Sync Download
it: Sincronizzare il Download

en: Sync Traffic
it: Sincronizzazione Traffico

en: Sync Upload
it: Sincronizzare il Caricamento

en: System
it: Sistema

en: System Admin
it: Amministratore del Sistema

en: System Info
it: Informazioni di Sistema

en: Table
it: Tabella

en: Tag "{name}" already exists.
it: Il Tag "{name}" esiste già.

en: Tag not found
it: Etichetta non trovata

en: Tagged Files
it: File contrasseganti

en: Tags
it: Tag

en: Tags imported
it: Etichette importate

en: Template
it: Modello

en: Terms
it: Termini

en: Terms and Conditions
it: Termini e Condizioni

en: Text
it: Testo

en: Text is required.
it: Il testo è obbligatorio.

en: The file is too large. Allowed maximum size is 1MB.
it:  Il file è troppo grande. La dimensione massima consentita è 1 MB.

en: The imported tag already exists
it: L'etichetta importata esiste già

en: The imported tags are invalid
it: Le etichette importate non sono valide

en: The least number of characters an encrypted library password should include.
it: Il numero minimo di caratteri di una password che una libreria crittografata dovrebbe contenere

en: The link is copied to the clipboard.
it: Il link viene copiato negli appunti.

en: The list of added, deleted and modified files will be sent to your mailbox.
it: L'elenco dei file aggiunti, eliminati e modificati verrà inviato alla tua casella di posta.

en: The maximum number of failed login attempts before showing CAPTCHA.
it: Il numero massimo di tentativi di accesso non riusciti prima di mostrare CAPTCHA.

en: The name "{name}" is already taken. Please choose a different name.
it: Il nome "{name}" risulta già utilizzato. Prego scegliere un nome differenze.

en: The next month
it: Il prossimo mese

en: The next numbers of days
it: I prossimi numeri di giorni

en: The next week
it: La prossima settimana

en: The next year
it: Il prossimo anno

en: The owner of this library has run out of space.
it: Il proprietario di questa libreria non ha più spazio a disposizione.

en: The password is too short.
it: La password è troppo corta.

en: The password is too weak. It should include at least {passwordStrengthLevel} of the following: number, upper letter, lower letter and other symbols.
it:  La password è troppo debole. Dovrebbe includere almeno {passwordStrengthLevel} dei seguenti caratteri: numero, lettere maiuscole, lettere minuscole e altri simboli speciali.

en: The password will be kept in the server for only 1 hour.
it: La password è conservata nel server per solo 1 ora.

en: The past month
it: Il mese scorso

en: The past numbers of days
it: Il numero di giorni passati

en: The past week
it: La settimana scorsa

en: The past year
it: L'anno scorso

en: This file has (apparently) not been accessed yet
it: Questo file (apparentemente) non è stato ancora visitato

en: This file has been updated.
it: Questo file è stato aggiornato.

en: This folder has been shared to {user_amount} user(s) and {group_amount} group(s).
it:  Questa cartella è stata condivisa con {user_amount} user(s) e {group_amount} group(s).

en: This folder has no content at this time.
it: Questa cartella adesso non ha contenuti.

en: This is a special group representing a department.
it: Questo è un gruppo speciale che rappresenta un dipartimento.

en: This is required
it: Questo è necessario

en: This library has been shared to {user_amount} user(s) and {group_amount} group(s).
it:  Questa libreria è stata condivisa con {user_amount} utemte(i) e {group_amount} group(s).

en: This library is password protected
it: Questa libreria è protetta da password

en: This month
it: Questo mese

en: This operation will not be reverted. Please think twice!
it: Questa operazione non sarà reversibile. Per cortesia pensaci due volte!

en: This user has not created or joined any groups
it: Questo utente non ha creato o aggiunto alcun gruppo

en: This week
it: Questa settimana

en: This year
it: Questo anno

en: Thumbnail
it: Miniatura

en: Time
it: Orario

en: Tip: -2 means no limit.
it: Suggerimento: -2 significa nessun limite.

en: Tip: 0 means default limit
it: Suggerimento: 0 significa limite predefinito

en: Tip: a snapshot will be generated after modification, which records the library state after the modification.
it: Suggerimento: verrà generata un'istantanea dopo la modifica, che registra lo stato della libreria dopo la modifica.

en: Tip: libraries deleted {placeholder} days ago will be cleaned automatically.
it: Suggerimento: le librerie eliminate {placeholder} giorni fa verranno rimosse automaticamente.

en: Tip: you can search by keyword in name.
it: Suggerimento: puoi cercare per parola chiave nel nome.

en: Today
it: Oggi

en: Token
it: Simbolo

en: Tomorrow
it: Domani

en: Total Devices
it: Dispositivi Totali

en: Total Storage
it: Archiviazione totale

en: Total Traffic
it: Traffico Totale

en: Total Users
it: Utenti totali

en: Traffic
it: Traffico

en: Transfer
it: Trasferisci

en: Transfer Group
it: Trasferisci Gruppo

en: Transfer Group {placeholder} to
it: Trasferisci gruppo {placeholder} a

en: Transfer Library
it: Trasferisci Libreria

en: Transfer Library {library_name}
it: Trasferimento Libreria {library_name}

en: Transfer group to
it: Trasferisci al gruppo

en: Transfer to department
it: Trasferimento al dipartimento

en: Transfer to user
it: Trasferimento all'utente

en: Transferred group {group_name} from {user_from} to {user_to}
it: Gruppo {group_name} trasferito da {user_from} a {user_to}

en: Transferred library {library_name} from {user_from} to {user_to}
it: Libreria {library_name} trasferita da {user_from} a {user_to}

en: Trash
it: Cestino

en: Turn off
it: Spegnere

en: Turn off extended properties
it: Disattiva le proprietà estese

en: Two-Factor Authentication
it: Autenticazione a due fattori

en: Two-factor authentication is not enabled for your account. Enable two-factor authentication for enhanced account security.
it: L'autenticazione a due fattori non è abilitata per il tuo account. Abilita l'autenticazione a due fattori per una maggiore sicurezza degli account.

en: Type
it: Tipo

en: Type characters to start search
it: Digita alcini caratteri per avviare la ricerca

en: Unfold the sidebar
it: Apri la barra laterale

en: Unknown
it: Sconosciuto

en: Unlink
it: Scollega

en: Unlink device
it: Scollega dispositivo

en: Unlock
it: Sbloccato

en: Unpublish
it: Annulla pubblicazione

en: Unpublish Wiki
it: Annulla pubblicazione Wiki

en: Unselect
it: Deseleziona

en: Unselect all items
it: Deseleziona tutti gli elementi

en: Unselect this item
it: Deseleziona questo elemento

en: Unshare
it: Elimina condivisione

en: Unshare Library
it: Annulla condivisione libreria

en: Unstar
it: Smarca

en: Unwatch File Changes
it: Non consultare le modifiche ai file

en: Update
it: Aggiorna

en: Update Terms and Conditions
it: Aggiorna termini e condizioni

en: Update password
it: Aggiorna la password

en: Updated draft
it: Bozza aggiornata

en: Updated file
it: File aggiornato

en: Upgrade to Pro Edition
it: Esegui l'avanzamento alla versione professionale

en: Upload
it: Carica

en: Upload Files
it: Carica File

en: Upload Folder
it: Carica cartella

en: Upload Link
it: Link di Upload

en: Upload Links
it: Link di Upload

en: Upload file
it: Carica file

en: Upload link is copied to the clipboard.
it: Il link di caricamento viene copiato negli appunti.

en: Uploaded
it: Caricato

en: Uploading...
it: Caricamento...

en: Use custom CSS
it: Utilizza CSS personalizzato

en: Use the import/export function to transfer tags quickly to another library. (The export is in JSON format.)
it: Utilizza la funzione di importazione/esportazione per trasferire rapidamente le etichette in un'altra libreria. (L'esportazione è in formato JSON.)

en: Used:
it: Utilizzato:

en: User
it: Utente

en: User Email
it: Email utente

en: User Permission
it: Permessi Utente

en: User Shares
it: Condivisioni degli utenti

en: User Storage
it: Archiviazione degli utenti

en: User can only view files online via browser. Files can't be downloaded.
it: L'utente può solo visualizzare i file online tramite browser. I file non possono essere scaricati.

en: User can read, download and sync files.
it: L'utente può leggere, scaricare e sincronizzare i file.

en: User can read, write, upload, download and sync files.
it: L'utente può leggere, scrivere, caricare, scaricare e sincronizzare i file.

en: User not found
it: Utente non trovato

en: User {user_link} has added you to {group_link}
it: L'utente {user_link} ti ha aggiunto a {group_link}

en: Username:
it: Nome utente:

en: Users
it: Utenti

en: Verify
it: Verifica

en: Version
it: Versione

en: Version Number
it: Numero della versione

en: Version Number is required.
it: Il numero di versione è obbligatorio.

en: Version Number must be a number.
it: Il numero di versione deve essere un numero.

en: View
it: Vedi

en: View Snapshot
it: Visualizza Istantanea

en: View all notifications
it: Visualizza tutte le notifiche

en: View profile and more
it: Consulta il profilo e le altre impostazioni

en: Views
it: Viste

en: Virus File
it: File infetto

en: Virus Scan
it: Scansione Virus

en: Visit old version page
it: Visita la vecchia versione della pagina

en: Visited
it: Visitato

en: Visits
it: Visite

en: Waiting...
it: In attesa...

en: Watch File Changes
it: Consulta le modifiche ai file

en: Web API Auth Token
it: Token di autenticazione API via Web

en: Web Download
it: Download via Web

en: Web Traffic
it: Traffico Web

en: Web Upload
it: Caricamento via Web

en: WebDAV Access
it: Accesso WebDAV

en: WebDAV password:
it: Password WebDAV:

en: WebDAV username:
it: None utente WebDAV:

en: Welcome to {site_name_placeholder}
it: Benvenuto su {site_name_placeholder}

en: Whether the notifications of collaboration such as sharing library or joining group should be sent to your mailbox.
it: Se le notifiche di collaborazione come la condivisione della libreria o l'adesione al gruppo devono essere inviate alla tua casella di posta.

en: Wiki owner
it: Proprietario del Wiki

en: Wikis
it: Wiki

en: Workspace
it: Spazio di lavoro

en: Wrong password
it: Password sbagliata

en: Yesterday
it: Ieri

en: You are watching file changes of this library.
it: Stai guardando le modifiche ai file di questa libreria.

en: You can also add a user as a guest, who will not be allowed to create libraries and groups.
it: Puoi anche aggiungere come guest, egli non potrà creare librerie o gruppi.

en: You can create files quickly
it: Puoi creare file rapidamente

en: You can enter multiple emails. An invitation link will be sent to each of them.
it:  Puoi inserire più email. A ciascuno di loro verrà inviato un link di invito.

en: You can use this field at login.
it: Puoi usare questo campo al login.

en: You don't have any share links
it: Non hai collegamenti di condivisione

en: You don't have any upload links
it: Non hai nessun link per il caricamento

en: You have not deleted any libraries in the last {placeholder} days. A deleted library will be cleaned automatically after this period.
it: Non hai eliminato alcuna libreria negli ultimi {placeholder} giorni. Una libreria eliminata verrà pulita automaticamente dopo questo periodo.

en: You have not shared any folders
it: Non hai condiviso alcuna cartella

en: You have only one backup code remaining.
it: Ti rimane un solo codice di backup.

en: You have {num} backup codes remaining.
it: Ti restano {num} codici di backup.

en: Your notifications will be sent to this email.
it: Le tue notifiche verranno inviate a questa email.

en: Zoom in
it: Ingrandire

en: Zoom out
it: Rimpicciolire

en: all
it: tutto/i

en: all members
it: tutti i membri

en: contains
it: contiene

en: days
it: giorni

en: deleted
it: cancellato

en: does not contain
it: non contiene

en: email is required
it: è richiesta l'email

en: freezed
it: congelato

en: has all of...
it: ha tutti di...

en: has any of...
it: ha qualcuno di...

en: has none of...
it: non ha nessuno di...

en: icon
it: icona

en: in all libraries
it: in tutte le librerie

en: in this folder
it: in questa cartella

en: in this library
it: in questa libreria

en: include the current user
it: includere l'utente corrente

en: is
it: è

en: is after...
it: è dopo...

en: is any of...
it: è uno qualsiasi di...

en: is before...
it: è prima...

en: is current user's ID
it: è l'ID dell'utente corrente

en: is empty
it: è vuoto

en: is exactly...
it: è esattamente...

en: is none of...
it: non è nessuno di...

en: is not
it: non è

en: is not empty
it: non è vuoto

en: is on or after...
it:  è adesso o dopo...

en: is on or before...
it: è adesso o prima...

en: is within...
it: è dentro...

en: locked
it: bloccato

en: locked by {name}
it: Bloccato da {name}

en: name
it: nome

en: not set
it: non impostato

en: progress
it: avanzamento

en: selected
it: selezionato

en: shared by:
it: condiviso da:

en: show more
it: mostra di più

en: size
it: dimensione

en: sorts
it: ordinamenti

en: starred
it: preferiti

en: state
it: stato

en: unstarred
it: non preferiti

en: {failed_files_num} file(s) failed to upload
it: {failed_files_num} file(s) caricamento non riuscito

en: {minDays_placeholder} - {maxDays_placeholder} days
it: {minDays_placeholder} - {maxDays_placeholder} giorni

en: {number_placeholder} / Page
it: {number_placeholder} / Pagina

en: {placeholder} API Token
it: Token API {placeholder}

en: {placeholder} Folder Permission
it: {placeholder} Permesso cartella

en: {placeholder} History Setting
it: {placeholder} Impostazione dello storico

en: {placeholder} Share Admin
it: {placeholder} Condividi amministratore

en: {placeholder} Trash
it: {placeholder} Cestino

en: {share_from} has cancelled the sharing of folder {repo_name}.
it: {share_from} ha annullato la condivisione della cartella {repo_name}.

en: {share_from} has cancelled the sharing of library {repo_name}.
it: {share_from} ha annullato la condivisione della libreria {repo_name}.

en: {share_from} has changed the permission of folder {repo_link} to {permission}.
it: {share_from} ha cambiato i permessi della cartella {repo_link} in {permission}.

en: {share_from} has changed the permission of library {repo_link} to {permission}.
it: {share_from} ha cambiato l'autorizzazione della libreria {repo_link} in {permission}.

en: {share_from} has shared a folder named {repo_link} to group {group_link}.
it: {share_from} ha condiviso una cartella denominata {repo_link} con il gruppo {group_link}.

en: {share_from} has shared a folder named {repo_link} to you.
it: {share_from} ha condiviso con te una cartella denominata {repo_link}.

en: {share_from} has shared a library named {repo_link} to group {group_link}.
it: {share_from} ha condiviso una libreria denominata {repo_link} nel gruppo {group_link}.

en: {share_from} has shared a library named {repo_link} to you.
it: {share_from} ha condiviso con te una libreria denominata {repo_link}.

en: {site_name_placeholder} organizes files into libraries. Each library can be synced and shared separately. However, since you are a guest user now, you can not create libraries.
it: {site_name_placeholder}  organizza i file in librerie. Ogni libreria può essere sincronizzata e condivisa separatamente. Tuttavia, poiché ora sei un utente ospite, non puoi creare librerie.

en: {site_name_placeholder} organizes files into libraries. Each library can be synced and shared separately. We have created a personal library for you. You can create more libraries later.
it: {site_name_placeholder}  organizza i file in librerie. Ogni libreria può essere sincronizzata e condivisa separatamente. Abbiamo creato per te una libreria personale. Puoi creare più librerie in un secondo momento.

en: {user} created file {fileName} and {fileCount} other file(s) in library {libraryName}.
it: {user} ha creato il file {fileName} e {fileCount} altro/i file(s) nella libreria {libraryName}.

en: {user} created file {fileName} in library {libraryName}.
it: {user} ha creato il file {fileName} nella libreria {libraryName}.

en: {user} created folder {folderName} and {folderCount} other folder(s) in library {libraryName}.
it: {user} ha creato la cartella {folderName} e {folderCount} altra/e cartella(e) nella libreria {libraryName}.

en: {user} created folder {folderName} in library {libraryName}.
it: {user} ha creato la cartella {folderName} nella libreria {libraryName}.

en: {user} deleted file {fileName} and {fileCount} other file(s) in library {libraryName}.
it: {user} a rimosso il file {fileName} e {fileCount} altro/i file(s) nella libreria {libraryName}.

en: {user} deleted file {fileName} in library {libraryName}.
it: {user} ha eliminato il file {fileName} nella libreria {libraryName}.

en: {user} deleted folder {folderName} and {folderCount} other folder(s) in library {libraryName}.
it: {user} ha rimosso la cartella {folderName} e {folderCount} altra/e cartella(e) nella libreria {libraryName}.

en: {user} deleted folder {folderName} in library {libraryName}.
it: {user} ha rimosso la cartella {folderName} nella libreria {libraryName}.

en: {user} has transfered a library named {repo_link} to you.
it: {user} ti ha trasferito una libreria denominata {repo_link}.

en: {user} moved file {fileName} and {fileCount} other file(s) in library {libraryName}.
it: {user} ha spostato il file {fileName} e {fileCount} altro/i file(s) nella libreria {libraryName}.

en: {user} moved file {fileName} in library {libraryName}.
it: {user} ha spostato il file {fileName} nella libreria {libraryName}.

en: {user} moved folder {folderName} and {folderCount} other folder(s) in library {libraryName}.
it: {user} ha spostato la cartella {folderName} e {folderCount} altra/e cartella(e) nella libreria {libraryName}.

en: {user} moved folder {folderName} in library {libraryName}.
it: {user} ha spostato la cartella {folderName} nella libreria {libraryName}.

en: {user} renamed file {oldFileName} {fileName} in library {libraryName}.
it: {user} ha rinominato il file {oldFileName} {fileName} nella libreria {libraryName}.

en: {user} renamed folder {oldFolderName} {folderName} in library {libraryName}.
it: {user} ha rinominato la cartella {oldFolderName} {folderName} nella libreria {libraryName}.

en: {user} restored file {fileName} in library {libraryName}.
it: {user} ha ripristinato il file  {fileName} nella libreria {libraryName}.

en: {user} restored folder {folderName} in library {libraryName}.
it: {user} ha ripristinato la cartella {folderName} nella libreria {libraryName}.

en: {user} updated file {fileName} in library {libraryName}.
it: {user} ha aggiornato il file {fileName} nella libreria {libraryName}.
